×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
11. novembris, 2015
Drukāt

“Cafe Spleen” ar Kulakova dziesmām dodas viesizrādēs

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Lēdurgas Kultūras namā 12. novembrī plkst.19 notiks Jāņa Akuratera muzeja viesizrādes ar Jura Kulakova jauno dziesmu programmu par strēlnieku tēmu, LA.lv uzzināja muzejā.

“Ko zobenu cilā, / Vai arklis nav spožs? // Ak, zobens ir dedzīgs / Un aicinošs. // Ko kumeļu seglo, / Vai tālu tev jāt? / Un sarkanām kāzām / Es jāšu, māt!” . Tas ir viens no emocionālākajiem Jāņa Akuratera strēlnieku tēmai veltītajiem dzejoļiem, kurā dēls sarunājas ar māti. Šis ir viens no dzejoļiem, kas pārtapis jaunā komponista Jura Kulakova dziesmā.

Juris Kulakovs radījis jaunu dziesmu ciklu ar Jāņa Akuratera, Kārļa Skalbes, Jāņa Jaunsudrabiņa, Viļa Plūdoņa, Jāņa Medeņa, Jāņa Ezeriņa, Annas Brigaderes u.c. autoru vārdiem par latviešu strēlnieku tēmu. Koncertprogrammu viņš izveidoja pēc Jāņa Akuratera muzeja lūguma un savu pirmatskaņojumu tā piedzīvoja 2014. gada vasarā Jāņa Akuratera muzejā Rīga – Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014 programmā mēneša ilgajā akcijā “Cafe Spleen jeb Augusts 1914”.

Akcijas nosaukums bija aizgūts no Akuratera stāsta “Café Spleen”, kas vēsta par strēlnieku – dzejnieku un mākslinieku – pašu radīto “cilvēcisko patvērumu” 1.Pasaules kara situācijā, kad vakaros kādā lauku pirtiņā, fonā dunot kara troksnim, viņi pulcējās kopā, dzēra tēju, dziedāja un runāja par dzīvi un mākslu “viņpus” kara lauka.

Lāčplēša dienas un Latvijas Valsts proklamēšanas 97. gadskārtas svētku noskaņās Jāņa Akuratera uzejs ar Jura Kulakova muzikālo programmu dodas viesizrādēs, un dziesmu cikla koncertprogrammas izpildītāji būs dzejnieka Jāņa Akuratera brāļa Pētera mazmeita – dziedātāja Ieva Akuratere, tenors Miervaldis Jenčs, pats komponists Juris Kulakovs, kurš ne tikai spēlēs klavieres, bet vienu dziesmu akordeona pavadībā dziedās arī pats un režisors – Viktors Jansons, kurš būs gan konferansjē, gan lasīs Edvarda Virzas dzeju.

Jura Kulakova jaunradītais dziesmu cikls vēsta par strēlnieku varonību un pašlepnumu, par sāpēm un ilgām, par dzimtenes mīlestību un ziedošanos. Starp komponētajām – ir trīs dziesmas ar Kārļa Skalbes vārdiem, piemēram, “Dievs, sargi Latviju”: “Pa zaļo Kurzemes lauku / Skrien melnas jātnieku ēnas. / Skrien ēnas, skrien dūmi, dun pakavi, / Dievs, sargi dzimteni!”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+