×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
31. marts, 2016
Drukāt

Cik maksā vizīte pie ārsta. Atbildes uz “Latvijas avīzes” lasītāju jautājumiem (10)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Uz “LA” lasītāju jautājumiem pa telefonu 80007007 atbildēja Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Evija Štālberga.

 

Cik maksā medicīniskā apskate pie ģimenes ārsta?

Par valsts apmaksātu ģimenes ārsta apmeklējumu pacienta iemaksa ir 1,42 eiro.

Par to pacientam ir jāsaņem dokuments – čeks vai stingrās uzskaites kvīts. No pacienta iemaksas veikšanas ir atbrīvotas vairākas pacientu grupas. Piemēram, bērni līdz 18 gadu vecumam, 1. grupas invalīdi, trūcīgās personas, politiski represētās personas u. c. iedzīvotāji. Informācija par visām atbrīvotajām grupām ir pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapas www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Veselības aprūpes pakalpojumi” – “Pacienta iemaksas” – “No pacienta iemaksām atbrīvotās iedzīvotāju grupas”. (NVD bezmaksas informatīvais tālrunis ir 80001234).

 

Kādus valsts apmaksātos pakalpojumus var saņemt no ģimenes ārsta?

Ģimenes ārsts izvērtē pacienta sūdzības, veselības stāvokli un izlemj par nepieciešamo apskašu veikšanu, un var ieteikt, kādiem apstākļiem pacientam turpmāk vajadzētu pievērst uzmanību.

Ja ārsts izvērtē, ka pacientam ir nepieciešami laboratoriskie izmeklējumi, diagnostiskie izmeklējumi vai ārsta speciālista konsultācija, ģimenes ārsts, kas sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, ir tiesīgs izsniegt nosūtījumu izmeklējumu veikšanai vai ārsta speciālista konsultācijas saņemšanai.

Atgādinu – ja gada laikā iedzīvotājs nav vērsies pie sava ģimenes ārsta ar kādu saslimšanu, tad šī gada laikā viņš var doties uz bezmaksas profilaktisko apskati. Jāsazinās ar ģimenes ārsta praksi un jāvienojas par ērtāko vizītes dienu un laiku. Par profilaktisko apskati nav jāmaksā pacienta iemaksa.

Tās laikā ārsts uzklausa pacienta sūdzības, izvērtē veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā veic:

redzes, dzirdes, psihes, jušanas, kustību un neiroloģisko funkciju izvērtēšanu;

ķermeņa svara, garuma, ādas un gļotādu stāvokļa pārbaudi;

mutes dobuma apskati;

kakla, padušu, cirkšņu limfmezglu apskati un iztaustīšanu;

vairogdziedzera stāvokļa novērtēšanu;

krūšu dziedzeru apskati un iztaustīšanu;

asinsspiediena, pulsa, ķermeņa temperatūras noteikšanu;

sirdsdarbības un plaušu izklausīšanu;

vēdera iztaustīšanu;

taisnās zarnas iztaustīšanu pacientiem pēc 50 gadu vecuma.

Esmu onkoloģijas slimniece ar 1. invaliditātes grupu. Austrumu slimnīcas onkoloģe nosūtīja mani uz sonogrāfiju. Valsts apmaksātas kvotas, protams, nebija pieejamas, samaksāju 28 eiro, lai nebūtu jāgaida divi mēneši. Vai bija pareizi, ka man lika samaksāt par šo izmeklējumu?

Vienu un to pašu valsts apmaksāto izmeklējumu, tajā skaitā ultrasonogrāfiju, veic daudzas ārstniecības iestādes. Ja kādā gaidīšanas rinda ir gara vai “kvotas nav pieejamas”, aicinu interesēties par iespējām šo pakalpojumu saņemt citā.

Pacienti var brīvi izvēlēties valsts apmaksāta pakalpojuma saņemšanas vietu – neatkarīgi no savas dzīvesvietas vai nosūtījumā norādītās ārstniecības iestādes (ja tāda ir norādīta).

Informāciju par gaidīšanas rindu ilgumu valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai ārstniecības iestādes reizi mēnesī sniedz Nacionālajam veselības dienestam (NVD), un tā tiek publicēta vietnē www.rindapiearsta.lv. Tur publicētā informācija sniedz iespēju noskaidrot: 1) kuras ārstniecības iestādes ir noslēgušas līgumu ar NVD un sniedz noteiktus valsts apmaksātus pakalpojumus; 2) kurās ārstniecības iestādēs ir īsākas gaidīšanas rindas salīdzinājumā ar citām.

Saņemot maksas pakalpojumu, jāmaksā atbilstoši konkrētās ārstniecības iestādes pakalpojumu cenrādim. Atvieglojums atbilstoši invaliditātei attiecas uz pacienta iemaksām, saņemot valsts apmaksātu pakalpojumu – 1. grupas invalīdi ir atbrīvoti no pacienta iemaksas.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. 1) Faktiskās izmaksas veidojas no pacienta maksas un ceļa izdevumiem, kas lauku cilvēkiem bieži ir lielāki par pacienta maksu.
  2) Man vienmēr ģimenes ārsts, zobārsts un slimnīcas ārsts ir izdevis maksas dokumentus.
  3) Mani interesē cits jautājums: kurā dokumentā ir noteikts, kādas medicīniskas manipulācijas ir jādara ģimenes ārstam vai speciālistam, pieņemot pacientu. Piemēram pacients sūdzas par sāpēm krustos. Vai speciālistam krusti ir jāapskata, jāiztausta utt.? Pacientam ir jāzina, par ko maksā un nepieciešamības gadījumā palūgt izdarīt to, kas reglamentēti noteikts.

 2. ČEKUS ĞIMENES ĀRSTAM KATRU REIZI BURTISKI JĀIZLŪDZAS. PALIEK KAUNS VIENMĒR LŪGTIES KĀ TĀDAM UBAGAM.

 3. Pie ģimenes ārsta iznāk iet tikai piespiedu kārtā, jo jāpagarina slimības lapa pēc ārstēšanās slimnīcā. Brīžam jūties tā, it kā atņemu ārstam viņa laiku, ko viņš varētu izlietot citu pacientu pieņemšanai. To vēl varētu pieciest, bet kad vajag dabūt speciālista slēdzienu, vai ir vajadzība pagarināt slimības lapu sākas problēmas- pie speciālista netiec noteiktā laikā, jo valsts apmaksātā speciālista pieņemšana ir pieejama daudz vēlāk nekā vajag ģimenes ārstam, lai varētu pagarināt slimības lapu. Par pilnu maksu- lūdzu jebkurā laikā. Slimojot ilgāku laiku – iekūlos tikai parādos, jo nācās apmaksāt vizīti pie speciālista pa pilnu maksu. Tikai vienu reizi paveicās. Ko darīt tālāk- nezinu. Sākas depresija, nezinu, kā iziet no situācijas. Neredzu nekādu izeju.

 4. A ko darīt, ja ģimenes ārstam ir vecuma demence, kuru pati negrib atzīt. Laukos jau nav variantu, dzīvo ar Dieva palīgu. Par maksu pie ārsta par 3 min apskati samaksāju 48 eiro. Un ja tādiem vēl piemaksā valsts, tad tiešām esam muļķu zeme.

 5. Kurš NEPRĀTĪGAIS izdomāja, vienoto pierakstu? Sazvanīt nav iespējams, pieteicos e-pierakstā 29.03.2016., bet vēl līdz šim brīdim neviens nav atzvanījis. Man vajag atrādīties oftalmologam pēc acs lāzeroperācijas Biķernieku oftalmoloģijas klīnikā, bet nezinu, kā to var izdarīt. Pirms pusgada, pieteikties uz lāzeroperāciju varēja vienkārši – piezvanot uz klīnikas reģistratūru.

 6. Biju pie zobārsta,protēzista,ģimenes ārsta -nekur nedod čekus. Kas ,jāliek šaujamais pie deniņiem ,lai izspiestu čekus?

 7. Jau 2,5 gadus,mans vīrs,nevar tikt vispār pie c-hepatīta ārstēšanas.Abi braucam katru reizi autobusos līdz Rīgai,bet līdz konkrētai tablešu izrakstīšanai netiekam.Abi esam vientuļi 2gr. invalīdi,esam izmesti no trūcīgo un mazturīgo statusa,jo pārsniedzam kopējo ienākumu par 1,34e(172+231).Pašvaldība vēl piešķir 100e malkai gadā.Dzīvojam pussagruvušā lauku mājā-dzīves īstenība Latvijā.

 8. Pie arsta lielakoties neiet sava kutruma un slinkuma del.

 9. Varbūt kāds var dot padomu ko darīt,ja ārsts hroniskas slimības gadījumā saka-tur neko nevar darit un pie augsta asinsspiediena-pienāciet,ja gadīsies infarktiņš.Vai šeit nebūtu jāatņem tiesības dot šādus padomus?

 10. cik cilvēki gada laikā izmanto iespēju bezmaksas profilaktiskai apskatei? cik ir sanācis iet pie ģimenes ārsta, tā vien liekas, ko es te ar savām “nebūtiskajām” vainām traucēju ārstu. esmu diezgan pārliecināta, ka daudziem ir tāda sajūta. un vēl esmu pārliecināta, ka mūsu medicīnas sistēma ir panākusi, ka cilvēki neiet pie ārstiem, ka daudzas slimības ir ielaistas.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+