×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. jūlijs, 2015
Drukāt

Cilvēka ēna – viņsaules dubultnieks vai palīgs buršanā? Leģendas un rituāli (1)

1. Tumšais pavadonis

1no6
Foto - FotoliaFoto - Fotolia
Praktiskā maģija

Arī mūsdienās popularitāti iemantojuši daudzi maģiski rituāli, kuros galvenā loma piešķirta ēnai. Piemēram, lai nešķirtos no mīļotā cilvēka, jāpiesprauž viņa ēna ar kniepadatu pie aizkara vai sava apģērba.

Tāpat var papurināt putekļus tajā vietā, kur krīt mīļotā drauga ēna, savākt flakoniņā un nēsāt pie sirds. Var arī vienkārši apvilkt mīļotā ēnas siluetu, lai izvairītos no šķiršanās.

Lai uzvarētu strīdā, jāuzkāpj oponenta ēnai uz kakla.

Ja ir vēlme atbrīvoties no netīkama cilvēka darbā, vienkārši jānotver viņa ēna, jāpielīmē tā vai jāiesprauž vaskā, tad jāuzslauka grīda, "ieslaukot" ēnu liekšķerē un pēc tam, uzspļaujot atkritumiem, jāizsviež tie laukā.

No zinātniskā viedokļa raugoties, ēna ir visnotaļ dabiska parādība, tomēr būtībā nav iespējams izskaidrot, kādēļ šis ne gluži ekstraordinārais fenomens daudzās kultūrās iedveš bailes un kādēļ saistībā ar to ir tik daudz rituālu un māņticības.

Dažu kultūru tradīcijās ēnas uzlūko kā drūmas būtnes, kas apveltītas ar savu personīgo dabu. Bieži tās uzskata par paša cilvēka dubultnieku un pat par dvēseli. Vairākās valodās ēnu un dvēseli apzīmē ar vienu vārdu. Sengrieķu kultūrā elli piepildīja mirušo ēnas.

Ēģiptiešu kapenēs ir daudz zīmējumu, kuros attēlots, kā mirušā melnā ēna putna dvēseles pavadībā pamet kapavietu, lai pārceltos uz Aīda valstību. Bet “Mirušo grāmatā” rakstīts: “Lai ceļš ir atvērts manai ēnai, manai dvēselei, lai tiesas dienā aizkapa pasaulē tā ieraudzītu diženo Radītāju.” Tāpat saglabājušies interesanti klinšu zīmējumi no ļoti arhaiskiem laikiem, kur cilvēkiem ir dīvaini izstieptas silueta aprises. Zinātnieki uzskata, ka patiesībā attēloti nevis cilvēki, bet to ēnas, jo pats cilvēka atveidojums bija aizliegts.

Ēnas-dvēseles dzīvo it kā divās pasaulēs, būdamas daļēji materiālas būtnes, kas spējīgas iejaukties cilvēku pasaules norisēs. Ēnas trūkums – pazīme, ka cilvēks ir miris. Ēnu nav bezdvēseliskām būtnēm, piemēram, vampīriem, dēmoniem, arī pašam velnam, jo tas ir gaismas pretmets. No savas ēnas šķiras ikviens, kurš noslēdz ar velnu darījumu. Savas ēnas nav arī raganām un melnajiem burvjiem. Savukārt, ja nekādi dievam netīkami darījumi ar tumsas iemītniekiem nav noslēgti, bet cilvēks neredz savu ēnu, tas nozīmē, ka viņam drīz jāmirst.

  1. Tumšais pavadonis
  2. Bīstamās spēles
  3. Nolaupītās ēnas
  4. Cilvēki ēnas mūsu pasaulē
  5. Vesela zinātne - ēnzinība
  6. Pagātnes noziegumu ēnas

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kārtējās muļķības, nav vērts pat lasīt. Ena ir arī ēkām un visam. Cik zinu, pārdabiska būtne ir tā, kurai nav ēnas, tad var runāt par maģiju vai ko tml. Rakstu vērtēju ar nulli, nejauši zvaigznīt uzradās, nevaru noņemt. LA burvestība acīmredzot

Draugiem Facebook Twitter Google+