Laukos
Gaļa un zivis

Cūku sērga pirmoreiz konstatēta arī Čehijā0

Foto Linda Dombrovska

Āfrikas cūku mēra (ĀCM) gadījums šodien pirmo reizi konstatēts Čehijā. Sērga atklāta
divām mežacūkām Zlin reģionā, kas ir apmēram 300 kilometru attālumā no valsts galvaspilsētas Prāgas.

Pārsteigums ir tas, ka tuvākais ĀCM gadījums ir 400 km attālumā Ukrainā. Tas nozīmē, ka noticis “lēciens” pāri Slovākijai, kas bija starp tām valstīm, kuras vīruss apdraudēja visvairāk. Atgādinām, ka mēris skāris arī Poliju, tādēļ iespējams, ka infekcija pārvietojusies no šīs kaimiņvalsts.

Pastāv pamatotas bažas par to, vai vīrusa izplatība notikusi dabīgā ceļā, jeb tas noticis apzinātas vai neapzinātas cilvēka rīcības rezultātā. Čehijas Mednieku organizācija uzsver, ka mēra izplatība radīs katastrofālas sekas medību saimniecībai, kā arī mājas cūku audzētājiem.

Jau vēstīts, ka Latvijā ĀCM plosās kopš 2014.gada jūnija. Par spīti dažādiem pasākumiem, mēra izplatību nav bijis iespējams apturēt. ĀCM būtiski ietekmējis Latvijas mežacūku populāciju. No apmēram 72 tūkstošiem pirms trim gadiem, šogad uzskaitītas vien 23 mežacūku.

Kopumā latvijā mežacūku populācijā ĀCM šogad konstatēts 618 meža cūkai 67 novadu 146 pagastos. Sērga šogad skāŗa arī mājas cūkas – 13.janvārī uzliesmojums bija “Ancers” fermā “Rukas” Krimuldas novadā, kur nedēļas laikā likvidētas 5023 cūkas. Savukārt 7.februārī sērga uzliesmoja otrajā fermā Salaspils novada “Bunčos”, kur likvidēts vairāk nekā 8500 cūku liels ganāmpulks.

LA.lv