×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
15. marts, 2013
Drukāt

Darbaspēka izmaksas pieaugušas par 6,1%

LETALETA

Vienas stundas darbaspēka izmaksas valstī 2012.gada 4.ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, pieauga par 24 santīmiem stundā jeb 6,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem, darbaspēka izmaksas palielinājās par 3%.

Lielākās vienas stundas darbaspēka izmaksu izmaiņas gada laikā vērojamas elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē, kur tās pieauga par 12,3%, transporta un uzglabāšanas nozarē – par 7,9%, kā arī valsts pārvaldē un aizsardzībā – par 7,5%. Šajās nozarēs kāpumu izraisīja gan darba samaksas, gan neregulāro piemaksu un prēmiju pieaugums.

Darbaspēka izmaksas nostrādātā stundā šajā periodā ievērojami pieauga arī izglītības nozarē – par 9,1%, kur ar jauno mācību gadu tika paaugstināts pedagogu un izglītības iestāžu vadītāju atalgojums un pedagogi ar augstāku kvalifikāciju sāka saņemt piemaksas par darba kvalitāti.

Darbaspēka izmaksas ietver bruto darba samaksu un pārējās darbaspēka izmaksas. Darba samaksa ir regulāra un neregulāra tiešā darba samaksa – pamatalga (mēneša, amata alga), samaksa par nostrādāto laiku vai veikto darba apjomu, regulāras un neregulāras piemaksas un prēmijas, samaksa par nenostrādātām dienām (atvaļinājumu un citām dienām, kurās nestrādā), valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu, ko maksā strādājošie, un iedzīvotāju ienākuma nodokļu summas.

Vienas stundas darbaspēka izmaksas aprēķinātas, darbaspēka izmaksu summu dalot ar nostrādāto stundu skaitu.

Darbaspēku izlīdzinātu izmaksu pieaugums Latvijā ir astotais lielākais starp visām Eiropas Savienības (ES) valstīm, liecina jaunākie ES statistikas biroja “Eurostat” dati. Lielākais darbaspēka izmaksu pieaugums pagājušajā ceturksnī reģistrēts Rumānijā – par 7,6%, Igaunijā – par 6,7% un Bulgārijā – par 5,1%.

Darbaspēka izmaksas otrajā ceturksnī palielinājās visās valstīs, par kurām pieejama informācija, izņemot Spāniju un Slovēniju, kur reģistrēts samazinājums attiecīgi 3,4% un 2,1% apmērā. Savukārt Lietuvā darbaspēka izmaksas pieauga 4,7%, kas ir piektais straujākais kāpums ES.

Visā ES darbaspēka izmaksas ceturtajā ceturksnī palielinājās par 1,3%, un arī eirozonā fiksēts pieaugums 1,3% apmērā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+