Ekonomika
Īpašums

Darījumu skaits aug – jaunie speciālisti diktē pieprasījumu pēc dzīvokļiem jaunajos projektos0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Publicitātes foto

Iedzīvotāju vēlme pēc jauna mājokļa turpina pieaugt, liecina “Swedbank” apkopotie dati par šo gadu. Darījumu apjoms, šogad pieaudzis par piektdaļu, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn. Nozīmīgākie tirgus attīstības dzinuļi ir pieaugošs pieprasījums pēc dzīvokļiem jaunajos projektos, kā arī iedzīvotāju ienākumu kāpums.

Kopumā 57% no visiem iegādātajiem īpašumiem atrodas Rīgā, 24% Pierīgā, bet 19% reģionos.

Trešā daļa visu darījumu Rīgā notikuši tieši ar jaunajiem projektiem, kas ir vēsturiski lielākais darījumu īpatsvars šajā segmentā.

“Ir redzams, ka Rīgā un Pierīgā turpinās tirgus pārorientēšanās uz pieprasījumu pēc dzīvokļiem tā sauktajos jaunajos projektos. Šogad pieprasījums pēc “Swedbank” aizdevuma šajā segmentā audzis par 72%, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, ko veicinājis gan piedāvājuma pieaugums, gan arī salīdzinoši lēnais novecojušo namu renovācijas process. Strauju izaugsmi piedzīvojusi arī privātmāju celtniecība Pierīgā, kas ir alternatīva izvēle Rīgas centra lielo platību dzīvokļiem,” stāsta “Swedbank” Hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs Normunds Dūcis.

Viņš norāda, ka Latvijas nekustamā īpašuma tirgus attīstās un mājokļu kreditēšanas tempi aug, taču, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju, tie joprojām ir vairāk nekā divas reizes mazāki, kas norāda uz nākotnes attīstības potenciālu Latvijas nekustamā tirgus attīstībai.

Populārākie dzīvokļi jauno projektu segmentā ir ar racionālu plānojumu un optimālu dzīvokļa platību -līdz 75 m2. Tieši nelielo dzīvokļu līdz 55 m2 darījums skaits ir dubultojies. Tāpat zīmīgi, ka šogad straujāku popularitāti ir piedzīvojuši daudzdzīvokļu projekti Pierīgas novados, kur notiek katrs piektais darījums (iepriekšējā gadā tie bija vien 5%).

Pieprasījumu pēc jaunajiem projektiem diktē jaunie speciālisti

vecumā no 25 līdz 35 gadiem, kuru vidējie ienākumi ir 2000 – 2500 eiro mēnesī (pērn pircēju vidējais ienākumu līmenis bija 1500 – 2000 eiro mēnesī).

Savukārt privātmāju būvniecībā nemainīgi vērojama tendence Pierīgā (66%) būvēt vienstāvu ēkas platībā no 150 līdz 170 m2, kas ir gan racionāla izvēle būvniecības izmaksu ziņā, gan arī ēkas ekspluatēšanā. Visbiežāk būvēt privātmāju izvēlas iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 40 gadiem, kuru mājsaimniecības ienākumi ir līdz 3000 eiro mēnesī.

N.Dūcis skaidro, ka pieprasījuma pieaugums un darbaspēka trūkums veicina cenu kāpumu jaunajos projektos, kas šogad augusi par vidēji 9%, sasniedzot 1600 EUR/m2. Proporcionāli augusi arī vidējā aizdevuma summa dzīvokļa iegādei jaunajā projektā, sasniedzot 93,5 tūkstošus eiro.

Ekspluatācijā esošo dzīvokļu tirgū cenas stagnē

Savukārt sekundārajā jeb ekspluatācijā jau esošo mājokļu tirgū cenu izmaiņas Rīgas mikrorajonos šā gada jūlijā, salīdzinot ar jūniju, samazinājusies par 1%, liecina jaunākais Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas tirgus cenu indikators.

Saistītie raksti

Sekundārajā tirgū piedāvātajiem dzīvokļiem Rīgas centrā cena samazinājusies par 2,5%, bet Rīgas rajonā tā nav mainījusies. Dzīvokļiem jaunajos projektos Rīgas centrā cena jūlijā samazinājās par 2%, arī Rīgas mikrorajonos jauno projektu cenas samazinājās par 2%, bet Rīgas rajonā jūlijā jauno projektu cena augusi par 1,5%. Savukārt Jūrmalā cena nav mainījusies.

Saskaņā ar nekustamā īpašuma uzņēmumu sniegto informāciju, jūlijā vidējā piedāvājuma cena dzīvokļiem jaunajos projektos Rīgas centrā bija 2570 eiro par kvadrātmetru, Rīgas mikrorajonos – 1450 eiro par kvadrātmetru, Rīgas rajonā – 950 eiro par kvadrātmetru, Jūrmalā – 2756 eiro par kvadrātmetru.

LA.lv