×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
1. februāris, 2017
Drukāt

Desmit spēka zīmēm veltīta izstāde Latvijas simtgadei (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Trešdien, 1. februārī laukumā pie tirdzniecības centra “Origo” tiks atklāta lielformāta brīvdabas fotoizstāde “Latviešu Spēka Zīmes”, tādējādi aizsākot Latvijas simtgadei veltīto izstāžu sēriju, vēsta rīkotāji.

Fotoizstādē ikvienam būs apskatāmas desmit latviešu rakstu zīmes – svarīga latviešu tautas kultūras sastāvdaļa, kurām laika gaitā ir izveidojusies sava simboliskā jēga un pielietojums kā vēsturē, tā arī mūsdienās. Lielformāta brīvdabas fotoizstāde laukumā pie t/c “Origo” būs unikāls, diennakti izgaismots pilsētvides objekts, kuru ikviens apmeklētājs visa gada garumā varēs apmeklēt un apskatīt bez maksas.

Neatkarīgi no veida, kā un kādam nolūkam zīmes radītas vai izmantotas, arī no teritorijas, kurā tā radušās, visas zīmes vieno kas īpašs – katrai no tām laika gaitā izveidojusies sava nozīme un tās glabā daļu no latviskās enerģētiskās informācijas. Raugoties uz latviešu senču vēsturi un kultūras mantojumu, var secināt, ka ar rakstu zīmēm rotāti ļoti daudzi priekšmeti, no plaši pielietotiem sadzīves priekšmetiem līdz apģērbiem un greznām rotaslietām. Rakstu zīmes savu atdzimšanu piedzīvo arī mūsdienās – apģērbu dizainā, dažādos aksesuāros, interjera un mākslas priekšmetos, tādejādi godinot senās tradīcijas un parādot piederību un mīlestību pret savu valsti, tautu un kultūru.

Izstāde “Latviešu Spēka Zīmes”, kas tapusi kopā ar Nacionālā kultūras centra (LNKC) un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja speciālistiem, ir tirdzniecības centra “Origo” dāvinājums valsts jubilejā.

“Interese par latviešu rakstu zīmēm ir augusi. Iespējams, tas saistīts ar tautas pašapziņas veidošanos. Tiek vairāk pētīta pagātne, tradīcijas. Tas notiek, lai labāk saprastu sevi, apzinātos savu vietu šajā pasaulē, kā arī saprastu, cik ļoti mēs pasaulē esam vienoti tradīcijās, skaistā izpratnē un pasaules uztverē,” stāsta LNKC Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Krājuma nodaļas vadītāja, etnogrāfe un pētniece Daina Kraukle stāsta, ka cenšas iepazīt Latviju visdažādākajos veidos, un viens no ceļiem – pētīt mūsu tautas neizmērojami bagāto mantojumu, tai skaitā latvisko rotājošo rakstu. “Tā pamatā ir visvienkāršākās rakstu zīmes, kas tiek kuplinātas un sakārtotas bezgalīgos variantos. Līdzsvars un harmonija ir viena no tautas daiļrades mērauklām. Lai tās palīdz arī mums – gan svētku brīžos, gan ikdienā. No baltās ziemas apskaidrības, caur pelēkzaļo trauslumu pavasarī, caur pilnbrieda zaļo vasarā līdz visu iespējamo krāsu eksplozijai rudenī ejam pa apli, apstājoties saules, mēness, zvaigžņu, jumja, zalkša, līkloča, skujiņas un daudzās, daudzās citās pieturvietās. Lai Jums jauks ceļojums,” novēl pētniece.

Savukārt Aleksandrs Ņemirovskis, tirdzniecības centra “Origo” vadītājs, izteica cerību, ka izstādes atrašanās vietas dēļ vēl plašākai sabiedrības daļai būs iespēja iepazīt un izzināt svarīgu latviešu tautas kultūras mantojuma daļu.

Pasākumā ar muzikālo sniegumu piedalīsies folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači”.Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, Latvijas Nacionālo kultūras centru, etnogrāfi un pētnieci Dainu Kraukli un tirdzniecības centru “Origo”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Esmu redzējis to izstādi pie ”Origo”. Liekulība augstākajā pakāpē. Visu zīmju tur nav. Trīs reizes varat minēt kādas zīmes trūkst. Pareizi trūkst – Ugunskrusta. Kamēr kultūras klerki ar mīkstām mugurām locīsies Briseles priekša, nav graša vērtības visam darbam.

Draugiem Facebook Twitter Google+