×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
12. jūnijs, 2015
Drukāt

Jaunsardzes nometnes vasarā notiek visā Latvijā

Foto - Ģirts VikmanisFoto - Ģirts Vikmanis

Jaunieši cits citam palīdz celt teltis instruktora palīdzes Deilas Lotijas Šīrones (no labās) vadībā. Viņai uz nometnes laiku uzticētas jaunsardzes – Elīna Bombaka no Rencēniem un Katrīna Bramane no Valmieras.

Šonedēļ tika atklāta jaun­sargu nometne Saulkrastos, taču tā ir tikai viena no daudzajām – kopumā vasarā iecerēts vairāk nekā 30 dažāda mēroga nometņu visā Latvijā, kurās piedalīsies ap 1500 jaunsargu.

Jaunsardzes nometnē Saulkrastos piedalās paši jaunākie – 10 līdz 14 gadus, kā arī 15 līdz 18 gadus veci jaunsargi. Nometne vairāk ir vērsta uz aktīva laika pavadīšanu piedzīvojumu garā – tajā paredzēta orientēšanās apvidū, sporta aktivitātes, dažādas militārās simulācijas spēles, laivu regate, plostošana, tikšanās ar Saulkrastu ugunsdzēsējiem, lāzerieroču demonstrācija un citas aktivitātes. Nometnes bāzes vieta ir Saulkrastu vidusskola, un bērni dzīvo savās teltīs. Pirmā diena tika atvēlēta, lai bērni no dažādām jaunsargu vienībām saliedētos savā starpā.

Nometnē satieku vidusskolnieku Artūru Liepiņu no Rīgas, kurš pilda instruktora palīga pienākumus un kuram ir uzticēta 16 mazo jaun­sargu vienība. Arturs informāciju sniedz tiešā, militāristam raksturīgā manierē. “Tas ir patīkami, ka man uztic vadīt vienību, tā varu iejusties pieredzējušo zemessargu un karavīru ādā,” teic Artūrs, kuram jaunsardzē visvairāk patīk iespēja iegūt jaunas zināšanas, turklāt Artūrs sevi sauc par vēstures entuziastu un priecājas, ka nesen izdota grāmata par latviešu leģionāru karotprasmi. Jautāju vienam no Artūram uzticētajiem desmitgadniekiem, kas viņu saista jaunsardzē. “Ļoti gaidu nometnes un to, ka būs jauni draugi. Mazliet interesējos arī par vēsturi,” teic Kristers Kalējs no Bauskas. Lielākoties jaunsargi atbild, ka nometnēs var uzzināt daudz jauna. “Esmu pirmo gadu jaunsardzē, iesaistījos, jo draugi teica, ka šeit ir forši. Iespējams nodarboties vairāk ar sportu, par vēsturi arī interesējos – reizēm lasu, kas noticis abos pasaules karos,” saka K. Dreimanis no Saulkrastiem. Viņa vienības biedrs Kristofers Astafjevs no Saulkrastiem ir ļoti tiešs: “Jaunsardzē esmu gadu. Man patīk pistoles un šaušana. Ceru, ka nometnē tas izdosies!” Savukārt no vairākām meitenēm, kas piedalās nometnē, uzzinu, ka viņas visvairāk jaunsardzē saista disciplīna. Elīna Bombaka no Rencēniem jaunsardzē darbojas trīs mēnešus, jo viņas skolā nesen radusies iespēja piedalīties jaunsardzes nodarbībās. “Jaunsardzē patīk nodarboties ar sportu, kā arī patīk tas, ka šeit valda disciplīna,” saka Elīna. Viņu papildina Katrīna Bramane no Valmieras, kura militāri patriotiskajā organizācijā darbojas gadu: “Mani piesaistīja disciplīna un kārtība, kas valda jaunsardzē, jo reizēm šķiet, ka skolā tās pietrūkst. Vēlos arī vairāk uzzināt par militāro vēsturi.”

Tikmēr Zemgales un Latgales jaunsargi šonedēļ piedalās nometnē salidojumā Kuldīgā, un tajā ir vairāk nekā 300 dalībnieku. Bet daļa Vidzemes un Latgales jaunsargu un viesi no Igaunijas militāri patriotiskajām organizācijām nākamnedēļ piedalīsies sporta nometnē – salidojumā Latvijas armijas pirmā komandiera pulkveža Oskara Kalpaka dzimtajās mājās “Liepsalās” Madonas novadā. Lielākā daļa jaunsardzes nometņu notiek jūnijā, bet lielākā starptautiskā sadarbības nometne “Baltic Guards 2015” notiks no 10. līdz 14. augustam Kalnciema vidusskolas teritorijā Jelgavas novadā – tajā piedalīsies ap 150 dalībnieku – arī no Lietuvas un Igaunijas. Uz lielajām jaunsardzes nometnēm tiek labākie jaunsargi, kuri apliecinājuši savas spējas. Dalība organizācijā ir bez maksas. Jaunsargiem par brīvu ir pieejama arī dalība orientēšanās sporta nometnēs “Magnēts” un “Azimuts”.

Jaunsardzes aktivitātes vasarā

Jaunsardzes 1. novads (Kurzeme, daļa Zemgales)

15.06. Liepājas jaunsargu vienības pārgājiens Vaiņodē

18.06. Pāvilostas jaunsargu vienības ekskursija un mācības Ventspilī

27.06. Piltenes un Ventspils jaunsargu ekskursija uz Mores muzeju

28.06. – 05.07. Ezeres, Kalnu un Saldus jaunsargu vienību sporta nometne un mācību ekskursija uz Latvijas vēsturiskajām vietām

Jaunsardzes 2. novads 
(Latgale, daļa Vidzemes, daļa Zemgales (Sēlija))

12.06. – 14.06. Kārsavas un Ludzas jaunsargu vienības dalība “Litenes lauka nometnē”

13.06. – 14.06. Skrīveru jaunsargu vienības pārgājiens

14.06. – 15.06. Neretas jaunsargu vienības laivu brauciens

26.06. – 28.06. Rēzeknes un Viļānu jaunsargu vienību 1. un 2. mācību līmeņa nometne

15.06. un 26.06. Daugavpils jaunsargu vienības dalība Daugavpils pilsētas un novada pašvaldības nometnēs

Jaunsardzes 3. novads (Rīga, Vidzeme, daļa Zemgales)

16.06. – 18.06. Smiltenes un Līgatnes jaunsargu vienību trīsdienu pārgājiens

19.06. 111. Rīgas jaunsargu vienības peldēšanas prasmju pilnveide

19.06. Jaunsargu vienību ekskursija uz Kurzemes katlu

26.06. – 28.06. Cēsu jaunsargu vienības pārgājiens Zosēnos

27.06. – 28.06. Jaunsargi Ogrē piedalās militārajās sacensībās “Garnizona kauss”

28.06. – 29.06. Smiltenes jaunsargu vienības diennakts pārgājiens – laivu brauciens

13.07. – 19.07. Paredzēta jaunsargu dalība Speciālo uzdevumu vienības nometnē Bolderājā

Starptautiskās nometnes

26.06. – 28.06. “Mini Erna” Harjumā, Igaunija

22.07. – 26.07. Šaušanas nometne Igaunijā

6.07. – 9.07. Vasaras nometne Valgā, Igaunijā

Jaunsargi piedalīsies arī Lietuvas nometnē “Žalgiris” 
un nometnē Vālingē, Zviedrijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+