×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
26. februāris, 2015
Drukāt

Dzidras Baumas portretos gars ar garu sasaucas

Dzidra_Bauma_4

Jūrmalas pilsētas muzejā līdz 1. martam skatāma Dzidras Baumas personālizstāde “Gars ar garu sasaucas”, kurā apskatāmi 40 pēdējos piecos gados tapušie mākslinieces darbi. Pārsvarā tie ir sabiedrībā zināmu un populāru cilvēku portreti, veidoti akrila tehnikā.

Dzidra Bauma ir akvareliste. Glezno figurālas kompozīcijas, portretus – vēstures un kultūras darbiniekus. Šajā izstādē ir Aspazijas, Raiņa, Ojāra Vācieša, Andreja Eglīša, Broņislavas Martuževas, Veronikas Strēlertes, Knuta Skujenieka, Andreja Upīša, Jāņa Ivanova, Māras Zālītes portreti. Māksliniece glezno arī ainavas, ziedus un klusās dabas. Šajā izstādē ir skatāmas arī Tukuma pilsētas ainavas.

Viņa ir viena no ražīgākajām pēckara akvarelistu pirmās paaudzes māksliniecēm – darbu skaits vērtējams tūkstošos. Lielu popularitāti iemantojusi tieši ar ziedu gleznojumiem. Pati māksliniece teic: “Tā kā skaitījos akvareļsekcijā, man bija jāizstādās kopā ar slaveniem akvareļgleznotājiem. Eļļai nevarēju pievērst tik lielu uzmanību, lai gan tā ir mana mīļākā tehnika. Man piešķīra ziedu gleznotājas statusu, bet es gleznoju arī figurālas kompozīcijas, portretus, dabu, jūru. Strādāju pastelī, litogrāfijā, bet pēdējā laikā darbojos ar jauktu tehniku vai akrilu.”

“Jūtīga, emocionāla māksliniece, kas savos darbos nereti fiksē arī dramatiskus pārdzīvojumus, atklājot tos ar noskaņu gleznojumiem. Stingri ievēro akvareļtehnikas specifiku, brīvu plūdinājumu apvieno ar kompozīcijas un zīmējuma stingrību,” enciklopēdijā “Māksla un arhitektūra biogrāfijās” Dzidru Baumu raksturo mākslas zinātniece Ingrīda Burāne.

Savukārt mākslinieks Uldis Zemzars, raksturojot Dzidras Baumas darbus, teic: “Dzidra Bauma nerotaļājas ar krāsu vieglumu un plūdinājuma nejaušībām, bet cieši stāda sev tematiski un gleznieciski pārdomātus uzdevumus, nevairoties no konkrētu personību portretiem, kas ūdens krāsu tehnikā ir visgrūtāk veicami. Dzīves krāsainības savienojums ar formu – tā ir mūsdienu glezniecības viskritiskākā sadure. Bet tieši portretos un klusās dabas žanrā bijuši visaugstākie Dzidras Baumas sasniegumi.”

“Mākslinieka gleznots portrets sniedz iespēju ar otas palīdzību pieskarties kam netveramam, neizskaidrojamam. Mākslinieka tā mirkļa emocijas, izjūtas, domas un gleznotā cilvēka personība savijas cieši kopā un rezultātā rodas glezna, kas dzīvo savu dzīvi pastāvīgi, neatkarīgi no objekta un mākslinieka gribas. Tā saviļņo, liek aizdomāties, ieskatīties sevī un apkārtējos,” teic Dz. Bauma.

Māksliniece sarīkojusi personālizstādes daudzās Latvijas pilsētās – Tukumā, Madonā, Jēkabpilī, Liepājā, Aizkrauklē, Kuldīgā, Jelgavā, Mazsalacā, Valmierā, Talsos, Ventspilī un Rīgā. Viņas darbi bija skatāmi arī aiz Latvijas robežām – Igaunijas pilsētā Pērnavā un latviešu centrā “Garezers” ASV.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+