×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
5. jūlijs, 2013
Drukāt

Dzied un ģībst, un atkal dzied

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Tramvajā jau kārtīgi saspiedušies, koristi plašā straumē vakar pašā rīta agrumā saplūda Mežaparka estrādē, lai tiktos Dziesmu un deju svētku Noslēguma koncerta kopmēģinājumā. 


Ārsti jau vietās, ugunsdzēsēji un drošības uzturētāji arī. Tualešu tik daudz, cik tālu acis rāda. “Ūdens teltīs” milzīgi minerālūdens pudeļu krāvumi. Neliela attapība vajadzīga pie izlietnēm, jo ūdens padevei ar kāju jānospiež pedālis. Koristi apģērbti vasarīgi kā uz pludmali, un pareizi vien ir. Jānis Lapsa, Latvijas Sarkanā Krusta ārsts, jau palīdzējis četriem koristiem. Nupat sirms vīrs izmērījis asinsspiedienu – tāpat, sirdsmieram. Ārstu Zaigas Briedes un Intas Plūmes palīdzību nupat meklējusi koriste, kura, tualetes durvis verot, gela nagam līdzi norāvusi arī savējo. Pienāk sirma koriste, galva griežoties. Bet kādai jaunietei pēkšņi sākusies alerģija. Tikmēr sākas rosība uz estrādes. Te visu pa megafonu izrīko Jānis Baltiņš, viņš nav pirmo reizi ar pīpi uz jumta un zina, kā “salikt” astoņbalsīgo kopkori estrādē. Būs jāsadzīvo ļoti, ļoti draudzīgi: “Mūsu ir tik daudz tāpēc, ka gribam dziedāt, bet estrāde ir tik liela, cik ir. Esmu izrēķinājis, katram atvēlēti tikai 37,6 cm,” viņš saka. Un aicina bez sprinta doties uz estrādi, bet – vai tad jaunie klausīs? Vienīgi vecie soļo augšup pa kāpienam vien.

Tirpas pa kauliem, kad virsdiriģents Ivars Cinkuss diriģē Baumaņu Kārļa “Dievs, svētī Latviju”. Visi koristi kājās, puiši un vīri noņēmuši saules cepures. “Pirmās skaņas, kad dziedātāji atver savas lūpas, savas mutes, tas ir pirmreizīgi!” pēc kopkora mēģinājuma pirmās dziesmas teic Ivars Cinkuss.

Viņš liek pacelt rokas kopkorī tiem, kuri Dziesmu svētkos ir pirmo reizi. Un novēl, lai šis iespaids būtu visam mūžam. Un arī tie, kas jau dziedājuši Dziesmu svētkos, lai mūža nogalē varētu teikt – esam laimīgi, ka varējām piedzīvot Dziesmu svētkus.

“Koristi ir visa pamats – viņu izturība, viņu prieks. Šie ir svētki, bet arī grūts darbs, kur vajadzīga pacietība. Brīnišķīgi, ka cilvēkos ir šī brīvprātība,” priecājas Noslēguma koncerta scenārija autore, rakstniece Nora Ikstena un cer, ka darba grupas iecerētais kopkora koncerts – bez mākslīgiem efektiem, pēc iespējas autentiskāk – tā arī norisināsies. Pirmo reizi Dziesmu svētku vēsturē tekstus runās paši dziedātāji. Arī režisoram Pēterim Krilovam patīk, ka koru koncerts būs vienkāršs, bez liekas pompozitātes – kā Līgo vakarā, kad cilvēki ir atbrīvoti un dzīvo saskaņā ar dabu.
estrade3_TS_7

Kopkorī atskan saucieni – ārstu, ārstu! Un četri Sarkanā Krusta dakterīši skrien pāri skatuvei un kāpj pa trepēm pie koristiem. Pēc brīža uz nestuvēm aiznes saļimušo. Koristi aplaudē. Pulkstenis ir tikai desmit rītā. Svelme neizturama, turklāt uz estrādes nav kur paglābties. Jaunieši iesmērē ķermeni ar iedeguma krēmu, dažas meitenes izmetušās peldkostīmos. Atkal skan dziesma, līdz nākamajam saucienam pēc ārsta. Līdz pulksten 12 palīdzība bija vajadzīga 13 koristiem. Ārsts Jurijs Avdjukevičs skaidro: “Vainīgi tiešie saules stari. Estrāde ir no betona, tas karstums, kas ceļas… vienkārši nav ko elpot, un cilvēki, grib vai negrib, tomēr uztraucas, ir saspringums, protams, ne katrs to iztur.”

Pie estrādes piebrauc mašīna ar minerālūdens pudelēm, koristi tās nes augšup pa kāpnēm. Lēnām tukšojas arī “Ūdens telts” krājumi. Domas no karstuma novērš jautri uzraksti uz koristu krekliņiem, piemēram, korim “Sigulda”: “Lai tev dzīvē ietu zaļāk, pasmaidi un dziedi skaļāk!”.

Diriģents Andrejs Jansons no Ņujorkas (viņam krekliņu rotā: “Kā dzied, tā atskan”) pieceļ kopkori kājās: “Sit, Jānīti, vara bungas,” iedziedas vīri. Pastaigājos starp koristu rindām. Austris Sauka no vīru kora “JURK” teic, ka par karstumu jāaizmirst, ja par to domās, neizturēs nemūžam. Uģis Matvejs atzīst, ka koristi ir pārkarsuši, smadzenes vairs nestrādā. Zinta Zelča-Pāvuls no Stokholmas latviešu kora ir pirmo reizi lielajos Dziesmu svētkos un sajūta ir lieliska. Egija Ozoliņa no Latvijas Bankas kora priecājas par skaisto un dziļo repertuāru, ko patīkami dziedāt. “Pirms pieciem gadiem skatījos, kā Raunas koris dzied Dziesmu svētkos, un domāju: ak, kaut es tā varētu. Esmu piepildījusi savu sapni,” priecājas Gundega Kurpniece no Raunas. Kārlis Jeriņš no kora “Norise” arī Dziesmu svētkos dzied pirmo reizi: “Pirms nepilniem trim gadiem iestājos korī, pirms tam dziedāšana īsti nevilināja. Bet, kad sāk dziedāt, iepatīkas, un tagad tas man ir labākais laika pavadīšanas veids. Korī ir fascinējoši cilvēki. Mūzika vispār ir ļoti jauka padarīšana, un iespēja to radīt – konfekte!”

 

Fakti

* Svētdien, 7. jūlijā, Dziesmu svētku noslēguma koncertā “Līgo” Mežaparka Lielajā estrādē kopā ar viesu kolektīviem uzstāsies:

* 13 000 dziedātāju, koncertu kuplinās arī 2000 dejotāju un 100 pūtēju orķestru mūziķu.

* Piedalīsies jauktie, sievu, vīru un senioru, un diasporas kori: kopā 399 kolektīvi – 250 jauktie kori, 75 sievu, 26 vīru, 40 senioru un diasporas kori.

* Skanēs 45 dziesmas, 20 virsdiriģenti (no tiem deviņi virsdiriģentu godā būs pirmo reizi), astoņi Goda virsdiriģenti.

 

{gallery id=”1882″}

VIEDOKĻI

Vairākiem diriģentiem šie Dziesmu svētki ir kristības virsdiriģentu godā. Vakarrīt viņi viens pēc otra pirmo reizi stājās kopkora priekšā. Kāda ir sajūta?

Mārtiņš Ozoliņs: “Esmu ļoti saviļņots, gribas dziedāt, gribas muzicēt. Ir ceturtā Dziesmu svētku diena, bet enerģijas lādiņš ir milzīgs. Šī vieta ir īpaša, un kopkoris arī ir īpašs. Sajūta ir līdzīgi kā pļaujot vienu lielu, lielu druvu, ja pirms tam esi pieradis pļaut piemājas zālienu.”

Gints Ceplenieks: “Sajūta ir tāda, ka viņi visi ir mans koris, savējie. Viss notiek, kā vienojamies – es paklausu, kā koristi grib muzicēt. Ko viņi vēlas? Viņi grib ļoti aristokrātiski, tas jāciena. Sekunžu mijiedarbība, no tās ir ļoti daudz atkarīgs. Jāatrod kopēja valoda.”

Kaspars Ādamsons: “Sajūta ir ļoti laba, it sevišķi, kad kaut vai uz īsu brīdi spēju noķert dziedātāju lielākās daļas uzmanību. Kad ir ne tikai uzmanība, bet arīdzan atsaucība, kopīgi varam izdarīt patiešām lielas lietas. Mēģinājuma ierakstu analizēšu, lai uzstāšanos varētu pilnīgot. Ceru uz izcilību koncertā.”

Jevgeņijs Ustinskovs: “Ir liels gaišs prieks, neaprakstāma sajūta. Ceru, ka tā būs iedvesma nākamiem pieciem gadiem strādāt, dzīvot, mīlēt.”

Ārijs Šķepasts: “Tikko esam iepazinušies, šī bija mūsu pirmā saruna. Ir brīnišķīgs skanošais materiāls. Ja diriģents lūdz, koris izdarīs, vajag tikai pareizos vārdus atrast. Mīlestība. Jāmīl dziesma, sava balss…”

 

DĪVAINĪBAS

Vai pirks biļeti par 150 latiem?

Tuvojoties Dziesmu un deju svētku noslēguma koncertiem, sludinājumu portālā parādās arvien vairāk piedāvājumu par biļešu pārdošanu, protams, par lielāku cenu, nekā tās pirktas kasē. Dažām uzcenojums pat desmitkārtīgs. Interesants ir kāda pārdevēja, kurš par Dziesmu svētku noslēguma koncerta vienu biļeti prasa 150 latus, šāds ieraksts sludinājumā: “Cena ir īsta, un tā nav kļūda. Nezvaniet un nesakiet, lai eju pats par tādu cenu, jo tieši tā arī darīšu. Bet, ja kāds gatavs maksāt tādu naudu, tas nozīmē, ka viņam ir lielāka vēlme apmeklēt pasākumu nekā man.”

 

Šodien, rīt, parīt

Piektdiena, 5. jūlijs

* 10.00 – 22.00 (svētdien – līdz 17.00) Vērmanes dārzā turpinās amata meistaru gadatirgus

* 11.00 – 22.00 Vērmanes dārzā notiek kapelu maratons

* 12.00 – 18.30 Dailes teātrī skatāmas Latvijas amatierteātru izrādes

* 14.00 Daugavas stadionā notiek deju lieluzveduma “Tēvu laipas” 1. koncerts

* 14.00 Berga bazārā sākas konkursa “Balsis” laureātu koncerts

* 16.00 – 20.30 Doma laukumā notiek vieskolektīvu un bērnu māksliniecisko kolektīvu koncerti

* 17.00 Sv. Pētera baznīcā sākas viesu kolektīvu koncerts

* 18.00 Ķīpsalas hallē sākas senioru koru un deju kolektīvu koncerts “Zem treju loku varavīkšņu tilta”

* 18.00 skvērā pie Mazās ģildes sākas viesu kolektīvu koncerts

* 18.00 Esplanādē sākas viesu kolektīvu koncerts

* 19.00 – 00.00 Ķīpsalas hallē risinās Saieta nams

* 22.00 Doma baznīcā sākas viesu kolektīvu koncerts

* 22.00 Daugavas stadionā sākas deju lieluzveduma “Tēvu laipas” 2. koncerts

Sestdiena, 6. jūlijs

* 10.00 Mežaparka Lielajā estrādē sākas noslēguma koncerta “Līgo!” ģenerālmēģinājums

* 11.00 – 20.00 Vērmanes dārzā, Esplanādē, Bastejkalnā, Operas skvērā, Brīvības bulvārī un Brīvdabas muzejā notiek Folkloras diena

* 11.00 – 17.30 Rīgas parkos, skvēros, laukumos sadziedas vokālie ansambļi

* 15.00 LU Lielajā aulā sākas viesu kolektīvu koncerts

* 15.00 – 17.00 J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā risinās Folkloras diena

* 15.00 Rīgas Latviešu biedrības namā sākas bērnu vokālo ansambļu koncerts “Jūriņā”

* 15.00 Daugavas stadionā sākas deju lieluzveduma “Tēvu laipas” 3. koncerts

* 16.00 – 18.00 Mazajā ģildē notiek viesu kolektīvu koncerts

* 17.00 Doma laukumā sākas pūtēju orķestru Dižkoncerts

* 18.00 – 20.00 Berga bazārā risinās Stāstnieku vakars

* 19.00 Mežaparka Lielajā estrādē sākas noslēguma koncerta “Līgo!” ģenerālmēģinājums – koncerts

* 22.00 Sv. Jēkaba katedrālē sākas kokļu mūzikas nakts koncerts “Lai top gaisma!”

* 22.00 Daugavas stadionā sākas deju lieluzveduma “Tēvu laipas” 4. koncerts

Svētdiena, 7. jūlijs

* 9.30 no Rīgas Latviešu biedrības nama pa Raiņa bulvāri līdz Brīvības piemineklim iet pūtēju orķestru “Karoga gājiens”

* 10.00 – 15.00 No Brīvības pieminekļa līdz Dailes teātrim notiek svētku dalībnieku gājiens

* 14.00 Sv. Pētera baznīcā sākas viesu kolektīvu koncerts

* 19.00 Mežaparka Lielajā estrādē sākas noslēguma koncerts “Līgo!”

* 23.00 – 4.00 Mežaparka Lielajā estrādē notiek sadziedāšanās nakts

 

Svētku programma Latvijas Televīzijā

5. jūlijs, piektdiena

* 20.00 LTV Dziesmusvētku studija (ltv.lv, LTV1)

* 21.15 Tautas mūzikas koncerts “Raksti” (ltv.lv, LTV1)

6. jūlijs, sestdiena

* 17.00 Pūtēju orķestru dižkoncerts “Novadu stāsti” (ltv.lv, LTV7)

* 18.30 Pūtēju orķestru dižkoncerts “Novadu stāsti” (LTV1)

* 21.15 LTV Dziesmusvētku studija (ltv.lv, LTV1)

* 22.00 Deju lieluzvedums “Tēvu laipas” (ltv.lv, LTV1)

7. jūlijs, svētdiena

* 9.30 Svētku dalībnieku gājiens – tiešraide no Brīvības pieminekļa (LTV1, ltv.lv)

* 9.30 Svētku dalībnieku gājiens – tiešraide no Ģertrūdes un Brīvības ielas krustojuma (ltv.lv)

* 10.30 Svētku dalībnieku gājiens – tiešraide no Brīvības ielas pie Dailes teātra (LTV7, ltv.lv)

* 18.15 LTV Dziesmusvētku studija (ltv.lv, LTV1)

* 19.00 Noslēguma koncerts “Līgo!” un sadziedāšanās nakts (ltv.lv, LTV1)

* 21.30 Noslēguma koncerts “Līgo!” un sadziedāšanās nakts (LTV7)

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+