Ēģiptē referendumā ir atbalstīta jaunā valsts konstitūcija 0

Vairākums Ēģiptes iedzīvotāju referendumā ir atbalstījuši jaunās valsts konstitūcijas projektu, 23.decembrī paziņoja valdošie islāmistu spēki un vēstīja oficiālie plašsaziņas līdzekļi, savukārt sekulāri noskaņotā opozīcija pauda bažas par krāpšanos.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Islāmistu kustība “Musulmaņu brālība”, kuras pārstāvis ir arī Ēģiptes prezidents Mohammeds Mursi, un oficiālais laikraksts “Al Ahram” vēstīja, ka 64% nobalsojušo abās referenduma kārtās ir atbalstījuši jaunās konstitūcijas projektu. “Musulmaņu brālība” vēstīja, ka abās kārtās vēlētāju aktivitāte bija ap 32%.

Sākotnējie sestdien, 22.decembrī, notikušās otrās kārtas referenduma rezultāti ir balstīti uz amatpersonu sniegto informāciju no vēlēšanu iecirkņiem. Gaidāms, ka vēlēšanu komisija galīgos rezultātus paziņos divu dienu laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ēģiptes iedzīvotāji turpina savu ceļu uz demokrātiskas modernas valsts izveidi pēc tam, kad pāršķīra apspiestības lappusi,” lasāms “Musulmaņu brālības” politiskā atzara Brīvības un taisnīguma partijas paziņojumā

Galvenais opozīcijas spēks Valsts glābšanas fronte sestdien paziņoja, ka ir novērojusi pārkāpumus abās referenduma kārtās. Valsts glābšanas fronte mēģināja rīkot masu demonstrācijas, aicinot noraidīt konstitūcijas projektu.

Pirms referenduma otrās kārtas izcēlās sadursmes Aleksandrijā, kurās tika ievainoti apmēram 62 cilvēki, savukārt 5.decembrī protestos pie prezidenta pils Kairā gāja bojā astoņi cilvēki.

Apmēram 250 tūkstoši policistu un karavīru bija izvietoti kārtības nodrošināšanai referenduma laikā, kā arī kopš mēneša sākuma pie pils Kairā ir izvietoti tanki.

Otrā kārta sestdien, 22.decembrī, notika apmēram pusē valsts, bet pirmā kārta notika pagājušajā sestdienā otrā pusē valsts, tostarp galvaspilsētā Kairā un valsts otrajā lielākajā pilsētā Aleksandrijā. Šāda referenduma organizācija ir tāpēc, ka referenduma norisi novērot ir piekrituši nepietiekams skaits tiesnešu. Daudzi tiesneši neatbalsta valsts prezidentu islāmistu Mohammedu Mursi.

Pirmajā kārtā apmēram 56% balsotāju atbalstīja konstitūcijas projektu.

Jaunā konstitūcija, kuru izstrādāja parlamenta izveidotā konstitucionālā asambleja, ir balstīta uz islāma likumu kopumu šariatu. Savukārt konstitūcijas normas, kas tiek attiecinātas uz kristiešiem un jūdaistiem, ir balstītas kristietībā un jūdaismā. Konstitūcijā ir noteikts, ka prezidentu ievēlē vispārējās vēlēšanās uz četriem gadiem ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas.

Reklāma
Reklāma

Pēc konstitūcijas projekta ratificēšanas divu mēnešu laikā tiks ievēlēts jauns parlaments, kas stāsies islāmistu pārvaldītās asamblejas vietā.

Sestdien Mursi iecēla 90 papildu senatorus, tostarp astoņas sievietes un 12 kristiešus, tādējādi vēloties veicināt “nacionālo dialogu”, informēja Mursi preses pārstāvis.

Opozīcija kritizē šo konstitūcijas projektu, jo tas varētu vājināt cilvēktiesību un sieviešu tiesību ievērošanu, veicinot likumu interpretāciju pēc islāmistu viedokļa.

Gadījumā, ja referendumā konstitūcijas projekts tiktu noraidīts, Mursi ir solījis, ka jaunu valsts pamatlikuma projektu izstrādās simts cilvēku padome, ko tieši izraudzīsies valsts iedzīvotāji, nevis parlaments, kurā dominē islāmistu spēki.

Jaunā konstitūcija aizvietos pēc autoritārā prezidenta Hosnī Mubaraka gāšanas pērn atcelto valsts pamatlikumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.