×
Mobilā versija
+11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
22. marts, 2016
Drukāt

Eiropā sabiezē terorisma draudi (2)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Nedēļas nogalē Briselē aizturētā džihādista Salaha Abdeslama, kurš bija galvenais teroraktu sērijas plānotājs novembrī Parīzē, kur gāja bojā 130 cilvēki, aizturēšana un nopratināšana apstiprinājusi bažas par islāmistu teroristu sazaroto tīklu Eiropā.

 

Izgaiņā džihādistu midzeni

Beļģijā paliek spēkā trešais apdraudējuma līmenis, kas ir otrais augstākais, bet Francija pastiprinājusi robežkontroli uz robežas ar Beļģiju. Francijas iekšlietu ministrs Bernārs Kazenēvs paziņojis, ka robežsargi pievienosies vairāk nekā 5000 policistu, kas mobilizēti pēc novembra uzbrukumiem Parīzē. Interpols mudinājis vairot modrību uz Francijas un Beļģijas robežas, jo aizdomās turētie varētu mēģināt bēgt pēc plašajām tvarstīšanām Briseles priekšpilsētā Molenbekā, ko mediji ironiski nodēvējuši par “Beļģijas džihādistu paradīzi”, kur joprojām mitinoties aptuveni simts islāmistu kaujinieku. “Mēs bažījamies, ka Abdeslama arests var pamudināt rīkoties citas teroristu šūniņas, kuru dalībnieki mitinās Molenbekas rajonā Briselē un citviet,” vakar paziņojis Beļģijas iekšlietu ministrs Žans Žambons. “Islāmistu teroristu tīkls Eiropā joprojām ir aktīvs,” brīdināja Beļģijas iekšlietu ministrs, piebilstot, ka tajā iesaistīti vairāk cilvēku, nekā agrāk tika uzskatīts. Žambons arī apstiprināja aizdomas, ka Abdeslams un viņa līdzzinātāji varētu būt gatavojuši uzbrukumu Briselē, kad policija atrada viņu slēptuvi Forestas priekšpilsētā, raksta izdevums “EUobserver”. Šeit kādā dzīvoklī tika atrastas triecienšautenes, munīcija un ķīmiskās vielas spridzekļu izgatavošanai. Viens terorists tika nogalināts, jo šāva uz policistiem, bet diviem teroristiem izdevās aizbēgt. Uz vienas no glāzēm tika atklāti Abdeslama pirkstu nospiedumi. “Ja jūs atrodat ieročus, spridzekļus un teroristus vienā telpā, tas nozīmē, ka tika gatavots uzbrukums,” teica Žambons. Beļģijas ārlietu ministrs Did­jē Reinderss atzina, ka teroristi “bijuši gatavi kaut ko atkal pastrādāt Briselē”. Beļģu drošībnieki uzskata, ka uzbrukumā Forestā nogalinātais terorists Mohameds Belkaids sniedzis loģistikas atbalstu džihādistiem Parīzē, kur 13. novembrī teroraktu sērijā tika nogalināti 130 cilvēki.

Pēc aresta Abdeslams atzina, ka 13. novembra naktī bijis Parīzē. Viņš vadīja vienu no automobiļiem, ar kuru pārvietojās teroristi, un noīrēja viņiem istabas. Abdeslams teica franču izmeklētājiem, ka sākotnēji plānojis uzspridzināties pie stadiona “Stade de France”, taču nav aktivizējis spridzekļu jostu. Trīs viņa līdzdalībnieki uzspridzinājās stadiona tuvumā, nogalinot vienu cilvēku. Eksperti secinājuši, ka teroristu pārnēsātie spridzekļi bijuši profesionāli izgatavoti, taču šajā lietā nevar izslēgt pārsteiguma momentu. Tagad Abdeslamam, kurš apsūdzēts terorismā un masu slepkavībās, būs daudz laika pārdomām augstākās drošības cietumā Brigē.

 

Pār robežām paceltu galvu

Abdeslams “ir vērts miljonus”, intervijā Beļģijas televīzijā izteicies viņa advokāts Svens Marijs. “Viņš sadarbojas ar policiju, sniedz informāciju un neuzstāj uz savām tiesībām klusēt,” teica advokāts. Abdeslams ir Francijas pilsonis, kas uzaudzis Beļģijā un piedalījies daudzu teroristu ievešanā Eiropā, paziņojis franču prokurors Fransuā Molins. Pēc viņa teiktā, aizdomās turētais terorists pērn ar nomātu automobili bijis Itālijā, Grieķijā, Ungārijā, Austrijā, Vācijā, Nīderlandē un Francijā, kur nodarbojies ar teroristu vervēšanu. Pagājušā gada septembrī viņa vārds reģistrēts robežpunktā uz Ungārijas un Austrijas robežas kopā ar diviem cilvēkiem, kas tiek turēti aizdomās par uzbrukumu rīkošanu Parīzē. Viens no viņiem esot bijis Mohameds Belkaids, kurš gāja bojā apšaudē Forestā pagājušajā nedēļā. Teroristu tvarstīšanu, kas noveda pie Abdeslama aresta Molenbekas rajonā Briselē, kopīgi veica Beļģijas un Francijas policija. Francija ir lūgusi Beļģiju izdot Abdeslamu. Aizdomās turamā terorista advokāts izteicies, ka iebilst pret izdošanu, taču viņam ir maz cerību, jo starp ES valstīm noslēgta vienošanās par aizdomās turēto teroristu paātrinātu izdošanas procedūru. Beļģijas tiesa izskatīs Francijas lūgumu un aizdomās turētā apelāciju, taču viņš varētu tikt nosūtīts uz Franciju, ilgākais, 90 dienu laikā, atzīmē “EUobserver”.

Tomēr Abdeslama advokāts paziņojis, ka grib apsūdzēt Parīzes prokuroru Molinu “izmeklēšanas konfidencialitātes pārkāpšanā”, jo viņš esot atklājis žurnālistiem, ka Abdeslams atzinis, ka gribējis uzspridzināties 13. novembra uzbrukumos, bet tad pārdomājis.

Salahs Abdeslams tika notverts tikai puskilometru no viņa mājas Molenbekā. Pēc Parīzes teroraktiem Beļģijas policija bija divas reizes nonākusi viņam uz pēdām, taču ļaundarim izdevās aizbēgt. Viņa brālis Brahims bija viens no teroristiem, kas uzspridzinājās Parīzē. Līdz ar Abdeslamu tika aizturēts viņa līdzzinātājs Monirs Aladžs, kā arī viņa draugs Abids Aberkams, kurš apsūdzēts terorismā un patvēruma došanā kriminālpārkāpējiem. Izmeklētāji paziņojuši, ka Aladžs kopā ar Abdeslamu pērn oktobrī bijuši Vācijā, kur identitātes pārbaudē fiksēti viņa pirkstu nospiedumi. Dzīvoklī Forestā atrasta viltota Sīrijas pase ar Aladža vārdu un Beļģijas identitātes apliecība ar citu vārdu. Beļģijas un Francijas amatpersonas paziņojušas, ka ir identificēti vairākums no teroristiem, kas veica uzbrukumus Parīzē. Francijas prezidents Fransuā Olands izteicies, ka varētu sekot vēl citi aresti.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Parīzes lepnums Atbildēt

  Nedēļas nogalē Briselē aizturētā džihādista Salaha Abdeslama, kurš bija galvenais teroraktu sērijas(!!!) plānotājs novembrī Parīzē, kur gāja bojā 130 cilvēki, aizturēšana un nopratināšana apstiprinājusi bažas par islāmistu teroristu sazaroto tīklu Eiropā.
  Ja sēž cietumā, vai par maz bija novācis? Vēl vairāk vajadzēja? Ja tas būtu noticis Āmerikā, tad vīņu policija būtu likvidējusi … Barbari tajā Āmerikā. Eiropā gan katrs terorists ir liels lepnums!

 2. Cik nožēlojami! Atbildēt

  Salaham Abdeslamam, kurš apsūdzēts terorismā un masu slepkavībās, būs daudz laika pārdomām augstākās drošības cietumā Brigē.
  —————————————
  Cik aizkustinoši!
  SLEPKAVA sēdēs cietumā, bet LĪĶU(sorry!) tuvinieki UZTURĒS šo mēslu par saviem nodokļiem…
  IDIOTISMS Eiropā laikam NAV iznīcināms …

Draugiem Facebook Twitter Google+