×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
24. maijs, 2013
Drukāt

Eiropas ādas vēža dienas akcijas mērķis – veselība

Foto - LETAFoto - LETA

“Latvijas Avīzē” izlasīju par Eiropas melanomas jeb ādas vēža dienu un to, ka pirmdien, 13. maijā, bez maksas RAKUS Onkoloģijas centra poliklīnikā Rīgā, Hipokrata ielā 4, no plkst. 14 līdz 16 onkologi bez maksas pārbaudīs ādas jaunveidojumus. Savas veselības dēļ arī es gribēju dzirdēt ārstu konsultāciju.

 

Taču 13. maijā, kad agri no rīta telefoniski interesējos par pārbaudi, man pateica, ka reģistrācija uz pieņemšanu beigusies. Varot vērsties pie ģimenes ārsta – maksa Ls 1, lai norīko pie dermatologa vai onkologa, tad maksa ir Ls 3. Bez norīkojuma šo speciālistu apmeklējums ir maksas pakalpojums, sākot no Ls 15 līdz 25. Nav jābrīnās, ka šādas nostājas dēļ cilvēki uz ādas veselības pārbaudēm neiet, bet saslimstība ar ādas vēzi pieaug. Šādai pārbaudei vajadzētu notikt katrā veselības iestādē, kur strādā dermatologi vai onkologi, un bez maksas. 
Lidija Treice Rīgā

 

Atbild Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenais onkoloģijas speciālists Jānis Eglītis: “Mūsu slimnīca jau sesto gadu rīkoja bezmaksas onkologu konsultācijas, lai Eiromelanomas dienā pievērstu sabiedrības uzmanību ādas veselībai.

Līdzīgas bezmaksas speciālistu konsultācijas cilvēkiem bija pieejamas arī citās ārstniecības ie-stādēs visā Latvijā. Bezmaksas konsultācijas par ādas jaunveidojumiem Latvijas Onkoloģijas centrā sniedza seši onkologi, tādējādi tās bija pieejamas aptuveni 40 pacientiem. Uz bezmaksas konsultācijām ikviens varēja pieteikties iepriekš, un interese par tām bija liela, tāpēc 13. maijā vairs uz konsultācijām pieteikties nebija iespējams.

Onkologu novērojumi liecina, ka saslimstība ar ādas audzēju Latvijā ir augsta (pērn tika konstatēti vairāk nekā 1400 šādu saslimšanas gadījumu), tomēr pozitīvi ir tas, ka 90% gadījumu ādas vēzis tika diagnosticēts pirmajā stadijā. Savlaicīgi atklājot nelabvēlīgas izmaiņas ādā, tās var sekmīgi izārstēt.

Uzskatu, ka ādas vēža skrīnings valstī nav nepieciešams, jo atšķirībā, piemēram, no kolorektālā vai dzemdes kakla audzēja nebūs iespējams diagnosticēt ādas priekšvēža stadijas. Vienlaikus aicinu ikvienu sekot līdzi izmaiņām ādas veselībā un, pamanot kādus jaunveidojumus vai pārmaiņas dzimumzīmēs, vērsties pie speciālista uz konsultāciju.

Biedrības “Dermatologi pret ādas vēzi” valdes priekšsēdētājs Raimonds Karls: “Jāņem vērā, ka Latvijā tāpat kā citās Eiropas Savienības valstīs bezmaksas medicīna pieejama tikai bērniem, tikmēr pieaugušajiem, apzinoties slimības riskus, tomēr jārod iespēja apmeklēt speciālistu. Mēs – biedrība “Dermatologi pret ādas vēzi” – nevaram ietekmēt valsts un privātajās iestādēs noteikto izcenojumu medicīnas pakalpojumiem. Taču, ņemot vērā, ka 2012. gadā ādas onkoloģiskās saslimšanas skaitliski ir ievērojami “apsteigušas” citus vēža veidus, valstij būtu gan jāmeklē iespēja ādas vēža skrīningu iekļaut apmaksājamo pakalpojumu klāstā, gan arī jādomā par profilaktiskiem pasākumiem tā apkarošanai.

Patlaban, lai iespēju robežās palīdzētu cilvēkiem, kuriem finansiāli nav iespējams doties pārbaudīt ādas veselību, katru gadu rīkojam Eiromelanomas akciju, kuras laikā ikviens pārbaudi var izdarīt bez maksas.

Tiesa, šīs akcijas mērķis ir nevis sniegt visiem bezmaksas konsultācijas, bet gan aizdomāties par savas ādas stāvokli un laikus meklēt iespējas konsultēties, ja radušās aizdomas par slimību.

Turklāt, ņemot vērā iedzīvotāju lielo interesi iepriekšējos gados, tiem, kas nepaspēj pierakstīties uz bezmaksas pārbaudēm, atsevišķi dermatologi piedāvā ādas veselību pārbaudīt vēlāk par samazinātu samaksu. Taču, lai veiksmīgi tiktu pie speciālista uz bezmaksas vizīti, nepieciešams pierakstīties savlaicīgi.

Ar katru gadu atsaucība dalībai Eiromelanomas akcijā pieaug gan no ārstu, gan iedzīvotāju puses. 2008. gadā, kad šāda akcija Latvijā norisinājās pirmo reizi, tajā piedalījās seši dermatologi un četri rezidenti, kas izmeklēja 237 cilvēkus, bet pērn – 68 ārsti. Skrīnēti tika vairāk nekā 1300 pacientu. Jāpiebilst, ka bezmaksas vietu ir tik, cik ārsti un ārstniecības iestādes spēj ziedot no sava laika.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+