×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
11. janvāris, 2013
Drukāt

Eiropas pilsoņi Dublinā


Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

No Latvijas raugoties, Īrijas galvaspilsēta Dublina, kur ceturtdien augstas amatpersonas svinīgi atklāja Eiropas Pilsoņu gadu, varētu būt viena no labākajām vietām šādam pasākumam. Precīzi skaitļi gan nav zināmi, taču bieži dzirdēts, ka pēdējo gadu laikā Latviju varētu būt atstājuši pat 
200 000 cilvēku.

 

Liela daļa jaunas mājas sev atraduši tieši Īrijā, valstī, kas ir tikai nedaudz lielāka par Latviju. Lai vai kā mēs vērtētu cilvēku emigrāciju, tā nebūtu iespējama, ja Latvija nebūtu daļa no Eiropas Savienības (ES), bet Latvijas pilsoņi – arī ES pilsoņi.

Kaut gan bieži vien ES tiek vainota pie visām Latvijas nedienām, reizēm nenāk par sliktu atcerēties, ka tūkstošiem cilvēku tā devusi kaut sāpīgu, taču izvēles iespēju – meklēt labāku dzīvi citur. Vai Latvijai būtu izdevies izvairīties no krīzes, ja tā nebūtu daļa no ES? Ja skatāmies kaut vai uz netālo Ukrainu, tad nākas secināt, ka nez vai. Atšķirībā no Ukrainas Latvijai gan bija pieejama Eiropas nauda, bet cilvēki varēja un joprojām var doties strādāt uz jebkuru citu Eiropas valsti. Šis arī ir stāsts par Eiropas Pilsoņu gadu – tā nav vien iespēja piedalīties Eiropas Parlamenta vai pašvaldību vēlēšanās, dzīvojot jebkurā no 27 ES dalībvalstīm. Vispirms jau tā ir iespēja ceļot, mācīties, strādāt un dzīvot jebkur Eiropā. Iespēja, par kādu vēl pirms pārdesmit gadiem cilvēki varēja tikai sapņot.

Citur Eiropā un arī Latvijā šā gada ietvaros notiks neskaitāmi pasākumi, taču pavisam īsi tā būtību varētu ietvert pāris vārdos – brīvība un iespējas. Brīvība ceļot, izvēlēties darba un dzīves vietu visās Latvijā veiktajās aptaujās par ieguvumiem no dalības ES vienmēr minēta pirmajā vietā. Iespējas piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kļūt par pašvaldības deputātu kādā citā valstī vai, banālāk, iepirkties citu Eiropas valstu interneta veikalos savukārt varētu kļūt populārākas – un es ceru, ka gada beigās, atskatoties uz Eiropas Pilsoņu gadu, Latvijas cilvēki patiešām būs uzzinājuši par vēl neapjaustām vai pietiekami neizmantotām iespējām, ko dod Latvijas dalība ES.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+