×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
26. februāris, 2015
Drukāt

EK: Latvijā aktivizējies reformu process (2)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Pēc oktobrī notikušajām parlamenta vēlēšanām Latvijā aktivizējies reformu process, teikts Eiropas Komisijas (EK) ceturtdien publiskotajā ziņojumā par Latvijas sociālekonomisko attīstību.

Tajā konstatēts, ka jaunā Saeima ir pieņēmusi vairākus svarīgus likumus, kuru izskatīšana tika sākta iepriekšējā parlamenta sasaukumā, un no tiem svarīgākie ir likumi par būvniecību, publiskajiem iepirkumiem, maksātnespēju un valsts uzņēmumu pārvaldi.

Ziņojumā sacīts, ka tikuši veikti pasākumi, lai uzlabotu tiesu sistēmu, intensificētu cīņu pret nodokļu nemaksāšanu, kā arī finansējumu zinātnei novirzītu starptautiski konkurētspējīgiem saņēmējiem.

EK konstatē, ka šā gada sākumā tika pilnībā liberalizēts elektrības tirgus. Ierobežots progress panākts sociālās palīdzības reformēšanā un nevienlīdzīgas piekļuves veselības aprūpei novēršanā. Zināms progress panākts augstākās izglītības un zinātnes reformu īstenošanā.

Ziņojumā minētas arī problēmas, kādas Latvijā būtu jārisina.

EK norāda, ka darbaspēka nodokļu reforma nepietiekami risina zemu ienākumu guvēju nevienlīdzības problēmu.

Vidējā termiņa budžeta plānu uzticamību mazina tas, ka netiek pietiekami izklāstīti ieņēmumu un izdevumu pasākumi, konstatēts ziņojumā.

Tajā teikts, ka “nepietiekama skaidrība par ieņēmumu plāniem ietekmē savlaicīgu lēmumu pieņemšanu par izdevumu prioritātēm un strukturālo reformu virzību”.

Lai uzlabotu produktivitāti, nepieciešams paaugstināt strādājošo kvalifikāciju, taču augstākajai izglītībai ir nepietiekams finansējums un studiju programmu akreditācija nenotiek neitrāli, savukārt arodizglītība ir nepietiekami pievilcīga, norāda EK.

Ziņojumā sacīts, ka, lai pilnībā atvērtu gāzes tirgu no 2017.gada aprīļa, tuvākajos mēnešos ir jāatrisina regulēšanas un īpašuma jautājumi, lai nodrošinātu prognozējamību un gludu pāreju.

Vēl EK norāda, ka administratīvo, civilo un saimniecisko lietu izskatīšana tiesās notiek pārāk ilgi, valsts uzņēmumu vadības reforma nav pabeigta, valsts pārvaldes reforma netiek plānota, savukārt Konkurences padomes pilnvaras nav pietiekami lielas.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Vienīgā reforma-padomes,no nākamā gada,valsts uzņēmumos!

  2. Aktivizējies ir tikai pats reformu process.Kad sāksies pašas reformas,samazināts,piemēram,mazajai Latvijai nesamērīgi lielais ministriju skaits? Kad ierobežota progresa vietā sociālās palīdzības reformēšanā un nevienlīdzīgas piekļuves veselības aprūpē novēršanā sagaidīsim visu strādājošo un viņu ģimeņu locekļu obligāto veselības apdrošināšanu,ar kuru mēs pat no Lietuvas un Igaunijas esam atpalikuši par veseliem četrpadsmit gadiem?

Draugiem Facebook Twitter Google+