×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
19. decembris, 2016
Drukāt

Eksperti: Budžeta haosa dēļ Kučinska valdībai būtu jāatkāpjas (6)

Foto LETAFoto LETA

Saistībā ar nākamā gada budžetu valdošā koalīcija ir radījusi tik daudz neskaidrību likumos, ka Māra Kučinska (ZZS) valdībai būtu jāatkāpjas vai jākrīt, šādu viedokli šorīt LTV “Rīta panorāmā” pauda Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras vadītāja Ilga Kreituse un Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns Juris Rozenvalds.

Kreituses vērtējumā, lai arī nākamā gada budžets skaitās pieņemts, faktiski tā vēl nav, tāpēc principā Kučinska valdībai būtu bijis jākrīt.

Savukārt Rozenvalds piebilda, ka ministru sarakstā, kuru demisiju prasa opozīcija, būtu jābūt vēl vismaz diviem uzvārdiem – ekonomikas ministram Arvilam Ašerādenam (V), kura vadītā ministrija nav spējusi sagatavot mikrouzņēmumu darbības regulējuma izmaiņas, un premjeram Kučinskim, kurš savukārt nav spējis nodrošināt kvalitatīvu valdības darbu.

Bet varu visus nomierināt – nekādu pārmaiņu nebūs, jo citu alternatīvu valdības izveidei nav, piebilda Rozenvalds un pauda viedokli, ka Latvijā jau ilgstoši esot katastrofāli zema politiskā konkurence.

Kā ziņots, opozīcija ir savākusi desmit Saeimas deputātu parakstus, lai pieprasītu finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas (ZZS) un viņas amata priekšteča, pašreizējā labklājības ministra Jāņa Reira (V) demisiju. Par šiem demisijas rosinājumiem parakstījušies LRA, kā arī daži partijas “Saskaņa” frakcijas deputāti un parlamentārietis Artuss Kaimiņš (KPV LV).

“Beidzot kādam ir jāuzņemas atbildība par esošo haosu nodokļu jomā, par pirmsvēlēšanu solījumu nepildīšanu, kā arī par Latvijas uzņēmēju konkurētspējas mazināšanu un jo īpaši par mazo uzņēmēju darbības destabilizāciju,” uzsver LRA Saeimas frakcijas vadītājs Mārtiņš Bondars.

Valdošās koalīcijas politisko spēku pārstāvji neatbalstīs opozīcijas ierosinājumu par Reiznieces-Ozolas un Reira demisiju. Zaļo un zemnieku savienība plāno balsot pret abu ministru demisijas pieprasījumu, apliecināja partiju apvienības politiķis, Saeimas deputāts Edgars Putra. Viņš skaidroja, ka opozīcijas rīcībā vienmēr ir bijis šāds instruments, lai pievērstu sev uzmanību. Arī Latvijas Reģionu apvienība (LRA) tagad ir atradusi izdevīgu brīdi, lai kopā ar sabiedrotajiem prasītu lemt par neuzticības izteikšanu valdības pārstāvjiem, skaidroja deputāts.

Putra pauda, ka pašlaik virzītās izmaiņas nodokļu politikā ir Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) nevis Reiznieces-Ozolas iniciatīva un ka ar iecerētajiem grozījumiem paredzēts labot iepriekšējās valdības pārstāvju pieļautās kļūdas.

“Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa sacīja, ka pašlaik esot “zināma kolektīvās bezatbildības” situācija, tieši tāpēc viņa esot par to atvainojusies no tribīnes Saeimas sēdē. Lemjot par grozījumiem Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, Āboltiņa atvainojās, ka pašlaik situācijai jāmeklē ārkārtas risinājumi, jo tas nav izdarīts iepriekš. “Es atvainojos arī par to, ka “Vienotība” bija tik nespējīga, tik gļēva un kompromisus meklējoša, ka mēs nespējām pirms diviem gadiem pastāvēt uz to, ka kaut kas mikrouzņēmumu nodoklī ir jādara,” ceturtdien Saeimas sēdē sacīja Āboltiņa.

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka “Vienotība” iesniegusi savus priekšlikumus likumprojektiem un tā ir konstruktīvs valdības partneris. Ministru demisijas pieprasījumu “Vienotība” neatbalstīs.

Arī nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK neplāno atbalstīt šo pieprasījumu. Partijas līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš uzsvēra, ka lēmums par minimālajām sociālajām iemaksām bija pieņemts jau pirms gada – tātad tā ir “senāka problēma”. Savukārt Ekonomikas ministrijai bija jāiesniedz savs piedāvājums par regulējumu dzīvesstila uzņēmumiem, kas noteiktajā termiņā neesot izdarīts, piebilda politiķis. Viņš gan pieļāva, ka vēlāk varētu izvērtēt situāciju, kas radusies saistībā ar nodokļu politikas izmaiņām.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Kučinska valdību nomainīs Zaķa,Kraukļa Seska vai Līdakas valdība? Turpināsim ražot padomes,ierēdņus un jaunus nodokļu izstrādājumus?

  2. Kučinska valdību nomainīs Zaķa,Kraukļa,Seska vai Līdakas valdība? Un turpināsim ražot padomes ,ierēdņus un jaunus nodokļu izstrādājumus?

  3. Kas tad Kreitusei un Rozenvaldam lēcies ? Vai tad nezin ,ka ASV vakar apstiprināja vēlēšanu rezultātus un jaunais ASV prezidents būs miljardieris Tramps ,raksta ,ka un dažādi lēš viņam piederot no 4,5 līdz 10 miljardi $ ! Bet valsts vadības komandai kura jau nosaukta, bagātība kādu Latvijā nesaprast – 54 miljardi $ ! OH un Oh ! Viņi pasauli pārvaldīšot pēc miljardieru klubā pieņemtiem principiem un pirmais , būšot cits “brīvās tirdzniecības ” traktējums .Un lūk nesaņemot skaidras komandas mūsu bālēliņš nedaudz “mētājās” jaunu pieeju meklējumu bangās, MK nespējot uztvert miljardieru telepātiju ,jo summas par mazām un arī MU un VU nerakstās miljardos.

  4. Piekriitu OPS komentaaram, reaali jau nav jeegas visu laiku valdiibu gaazt. No tiem pashiem atkal izveidos jaunu… Lai straadaa, tik algas jaasamazina visiem… Par taadaam kljuudaam…

  5. Var veidot uz pašreizējiem pamatiem kādu valdību tik var iedomāties, nekādas būtiskas izmaiņas tās valdības maiņas nespēj izdarīt. Pagaidām stāvam uz trim vaļiem. Pirmais – ekonomikā lielražotāju koriģēts nodokļu klāsts, kas neļauj attīstīties mazajam biznesam. nodokļi veidoti Latvijas mežu netraucētai darbībai eksportējot apaļkokus uz ārzemēm. Viņiem pilnīgi pie kājas zinātnieku ieteikumi eksportējamai precei pēc iespējami lielākās pievienotās vērtības. Mazie koksnes pārstrādātāji viņu skatījumā tikai jauc tirgu. Kā jau valdības uzņēmums izveidoja nodokļu sistēmu atbalstošu savām vajadzībām. Līdz ar to ļoti reti kurš kokmateriālu pārstrādes ir izdzīvojis. Līdzīgi ir ar Latvenergo. Ir izveidota sistēma, ka mazo elektroenerģijas piegādātāju nav. Teiksim, lauku mājā nevaru uzstādīt vēja ģenerātorus, saules paneļus, izmantot pats savu elektroenerģiju, lieko pārdot. Noteikumi radīti tādi, ka tas nelielajām elektrostacijām neatmaksājas, Lai atgūtu ieguldīto nepieciešami 15 – 20 gadi. Tā kā nodokļu sistēma radīta lielo atbalstam, mazie izdzīvot nespēj. Otrs valis ir nepieļaut skaļas tautas protesta akcijas. Pagaidām tas labi darbojas, jo cilvēkiem uz ecēžām nav jālec, var izbraukt no valsts un dzīvot citur, kur elementāras lietas ir sakārtotas. Trešais valis – milzīgajam valsts pārvaldes aparātam sagādāt, lai sile nav tukša. Nu šeit sākas agonija, nav no kā vairs paņemt siles pildīšanai. Jo visus šos 25 gadus esam dzīvojuši tikai no citu ieteiktām gudrībām, ne vienu klausījuši neesam. Ne velti satraucas, ka visu valsts kopproduktu faktiski veido ES līdzekļi, paši neko sakasījuši neesam. Bet sakasīt šodienas likumi, noteikumi un nodokļu politika neļauj.

  6. Var veidot uz pašreizējiem pamatiem kādu valdību tik var iedomāties, nekādas būtiskas izmaiņas tās valdības maiņas nespēj izdarīt. Pagaidām stāvam uz trim vaļiem. Pirmais – ekonomikā lielražotāju koriģēts nodokļu klāsts, kas neļauj attīstīties mazajam biznesam. nodokļi veidoti Latvijas mežu netraucētai darbībai eksportējot apaļkokus uz ārzemēm. Viņiem pilnīgi pie kājas zinātnieku ieteikumi eksportējamai precei pēc iespējami lielākās pievienotās vērtības. Mazie koksnes pārstrādātāji viņu skatījumā tikai jauc tirgu. Kā jau valdības uzņēmums izveidoja nodokļu sistēmu atbalstošu savām vajadzībām. Līdz ar to ļoti reti kurš kokmateriālu pārstrādes ir izdzīvojis. Līdzīgi ir ar Latvenergo. Ir izveidota sistēma, ka mazo elektroenerģijas piegādātāju nav. Teiksim, lauku mājā nevaru uzstādīt vēja ģenerātorus, saules paneļus, izmantot pats savu elektroenerģiju, lieko pārdot. Noteikumi radīti tādi, ka tas nelielajām elektrostacijām neatmaksājas, Lai atgūtu ieguldīto nepieciešami 15 – 20 gadi. Tā kā nodokļu sistēma radīta lielo atbalstam, mazie izdzīvot nespēj. Otrs valis ir nepieļaut skaļas tautas protesta akcijas. Pagaidām tas labi darbojas, jo cilvēkiem uz ecēžām nav jālec, var izbraukt no valsts un dzīvot citur, kur elementāras lietas ir sakārtotas. Trešais valis – milzīgajam valsts pārvaldes aparātam sagādāt, lai sile nav tukša. Nu šeit sākas agonija, nav no kā vairs paņemt siles pildīšanai. Jo visus šos 25 gadus esam dzīvojuši tikai no citu ieteiktām gudrībām, ne vienu klausījuši neesam. Ne velti satraucas, ka visu valsts kopproduktu faktiski veido ES līdzekļi, paši neko sakasījuši neesam.

Draugiem Facebook Twitter Google+