×
Mobilā versija
+11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
1. janvāris, 2016
Drukāt

Eksperts: Pastāv bažas, ka lētā Skandināvijas elektrība plūdīs uz Poliju (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Pastāv bažas, ka lētā Skandināvijas elektrība pa Lietuvas starpsavienojumu no Zviedrijas plūdīs uz Poliju, intervijā aģentūrai LETA atzina Igaunijas elektroenerģijas ražotāja “Eesti Energia” meitasuzņēmuma Latvijā SIA “Enefit” valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers.

Jau ziņots, ka 2015.gada decembrī Viļņā svinīgi atklāja Lietuvas un Zviedrijas starpsavienojumu “NordBalt” un Lietuvas un Polijas starpsavienojumu “LitPol”, kas paredz lētākas elektroenerģijas piegādes iespējas Baltijas reģionam.

Bethers uzskata, ka minēto starpsavienojumu dēļ 2016.gads būs aizraujošs ar daudz jaunām atziņām. “Baltijas reģions kļūs par krustcelēm lieliem kaimiņu tirgiem, būsim spēcīgāk savienoti ar Skandināviju un vēl joprojām būsim savienoti ar Krieviju. Savukārt savienojums ar Poliju būs pilnīgi jauns,” stāstīja uzņēmējs.

Pēc viņa teiktā, Polijā vairāk nekā puse no elektrostacijām ir ļoti vecas, kas nozīmē, ka šīs stacijas būs jāver ciet. Turklāt Polijai jaunie strapsavienojumi kalpos kā alternatīva, lai nebūtu jāveic investīcijas jaunās stacijās.

Vairāki eksperti ir norādījuši, ka ar jaunajiem starpsavienojumiem Lietuva kļūs par tranzītvalsti, caur kuru nozīmīga daļa Skandināvijas elektroenerģijas tiks pārvadīta uz Polijas tirgu. Bethers šim viedoklim pievienojās, atzīstot, ka ilgtermiņā tas tā varētu būt.

Tajā pašā laikā “Enefit” vadītājs norādīja, ka “NordBalt” savienojuma jauda būs 700 megavati, bet ar Poliju – 500 megavati, tāpēc varam būt droši, ka Latvijai un Lietuvai būs vismaz 200 megavati papildus lētas elektroenerģijas piegādei.

“Ilgtermiņā Polijas situācija ar vecām jaudām un ogļskābo gāzu izmešu intensīvām jaudām ir indikators, ka elektrība varētu plūst uz Poliju, protams, ja Skandināvija saglabāsies kā lētas cenas apgabals,” atzina eksperts un piebilda, ka kopumā “NordBalt” un “LitPol” starpsavienojumi nodrošinās zemāku elektrības cenu Baltijas reģionā, kā arī šie starpsavienojumi ļaus diversificēt elektroenerģijas ieguves ceļus.

Jau ziņots, ka 2015.gada 14.decembrī Viļņā svinīgā ceremonijā tika atklāti Lietuvas elektrosavienojumi ar Zviedriju un Poliju.

370 miljonus eiro vērtais starpsavienojums “LitPol Link” ar 500 megavatu jaudu ir pirmais elektrības savienojums starp tehnoloģiski atšķirīgajiem Lietuvas un Rietumeiropas elektroenerģijas tīkliem. Tā būvniecību finansēja Eiropas Savienība, kā arī Lietuvas un Polijas elektropārvades sistēmu operatori “Litgrid” un PSE.

550 miljonus eiro vērtais un 453 kilometrus garais “NordBalt” ir pirmais starpsavienojums starp Lietuvu un Skandināviju. Kabelis kopā ar infrastruktūru Baltijas jūras piekrastes valstīs par 70% palielinās Baltijas valstu spēju importēt elektrību no Skandināvijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Nav tikai skaidrs – kāpēc “bažas”.

  • Tāpēc, ka “lētā” enerģija plūdīs mums garām, bet
   mēs, par,
   pa to pašu drāti plūstošo strāvu,
   maksāsim “dārgi”…
   Tās rebes jau notiek “uz papīra”.
   Fiziski jau kā gruzīnu anekdotē – iz odnoi bočki ļom …

 2. Mūsu pamuļķi pat Eiropas naudu nevar apgūt! Ko tur runāt par tik sarežģītām kombinācijām!

 3. Poļi māk to lietu !
  Bet “mūsējiem” pridurkiem – kvotas , ujotas…

 4. ”550 miljonus eiro vērtais un 453 kilometrus garais “NordBalt” ir pirmais starpsavienojums starp Lietuvu un Skandināviju” —- tas 1/2 no NO GODMAŅA IZBLĒDĪTĀS NAUDAS PAREX baņķieru privātā glābšanā…
  Kad nāks tas laiks , kad lielblēžus sāks pratināt par valsts nodokļu naudas gremdēšanu privātajās kabatās?

Draugiem Facebook Twitter Google+