Foto – LETA

Elektriskais gans 0

Vēlos ierīkot elektrisko ganu dažām govīm un aitām. Vai var nopirkt gatavu komplektu šādam nožogojumam? Kur elektrisko ganu var iegādāties Liepājas pusē? Cik tas maksā un kā to uzstāda? 
Kārlis Sakas pagastā

Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Elektriskais gans ir parocīgs un ērts aploku un ganību ierobežošanas paņēmiens. Tam ir daudz sastāvdaļu un, lai sistēma darbotos pareizi, nepieciešamas savstarpēji savienojamas augstas kvalitātes detaļas.

Ja paredzēts ierīkot pagaidu aploku, tam jābūt vieglam un izturīgam – tādam, lai vienkārši un ātri varētu pārvietot uz citām ganībām, tiklīdz noēsta zāle iepriekš norobežotajā platībā. Pagaidu aploku visbiežāk veido no stikla šķiedras mietiņiem, ko sasprauž zemē taisnā rindā 10 m attālumā citu no cita. Lai aploks būtu stabils, stūros izvieto koka mietiņus. Ja zeme ir cieta, ieteicams izmantot atsper­tērauda mietiņus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Velkot katru stiepli vai auklu beidz stūrī. Lai izveidotos noturīgs savienojums ar nākamo stiepli vai auklu, izmanto stieples savienotāju. Koka stūra mietiņiem vajadzīgi cauruļveida izolatori ap stiepli un mietiņu (aploka stiepli savieno ar stūra izolatoru).

Aploka vadiem jābūt košās krāsās un no izturīga polimērmateriāla ar iestrādātiem vadītājiem – tādus viegli izmantot, veidojot jaunu aploku. Stieples uzvilkšanai vai notīšanai izmanto spoli (ar tās palīdzību nožogojumu arī vieglāk pārvietot vai novākt, kad ganību sezona beigusies).

Lai izveidotos pilnīgi taisnas malas, stiepli nostiepj ar stieples spriegotāju starp stūra mietiņiem, lai redzētu, kur jābūt nākamajam mietiņam. Pagaidu aploks nevar būt lielāks par 3000 kvadrātmetriem.

Ierīkojot pastāvīgu aploku, lieto speciāli apstrādātus koka mietiņus. Zemējumam izvēlas vietu, kur augsne vienmēr turas mitra.

Pārdošanā ir dažādi elektrisko ganu modeļi, kuros izmantoti gan ar baterijām, gan strāvu darbināmi ģeneratori. Ar strāvu darbināmos ģeneratorus parasti lieto pastāvīgajos aplokos, ar baterijām darbināmos – pagaidu aplokos vai tad, ja nav iespējams nodrošināt elektrības padevi. Jāņem vērā, ka ar strāvu darbināmie ģeneratori nodrošina lielāku jaudu, tiem ir zemākas ekspluatācijas izmaksas.

Ģeneratora izvēle ir atkarīga arī no dzīvnieku sugas. Aitu (tāpat arī liellopu) aplokiem ieteicamāki spēcīgi ģeneratori, jo zemākā stieple atrodas tikai 30 cm attālumā no zemes, turklāt vilna pasargā aitu, padarot dzīvnieka ādu mazāk jutīgu pret elektriskās strāvas triecieniem.

* Vienkāršu elektriskā gana komplektu, kas paredzēts mazo dzīvnieku nožogošanai, var iegādāties pie SIA “DeLaval” servisa pārstāvja Kurzemes reģionā Pētera Strazdiņa (mob. 29246596). Elektriskā gana komplektā (tas maksā Ls 94,67, bez PVN) iekļauts viss norobežojuma uzstādīšanai vajadzīgais: 230 V elektrotīkla aizsargierīce (tostarp zemējuma un aploka savienojumu kabeļi), desmit plastmasas mietiņi (75 cm), 100 m gara lente (7 mm plata), 10 m garš zemējuma kabelis un viens zemētājstienis. Lielos aplokos pastāv lielāks zibens postījumu risks, tādēļ, lai nesabojātu ģeneratoru, ieteicams iegādāties zibensnovedēju (cena – Ls 10,21 bez PVN).

Reklāma
Reklāma

* SIA “Agrotehnika” (Kuldīgā, Planīcas ielā 67, un Saldū, Kuldīgas šosejā 99a) elektriskā gana aprīkojumu iespējams nokomplektēt uz vietas veikalā. Izmaksas varat aprēķināt paši: elektriskais gans maksā Ls 48 – 76; zibensnovedējs – Ls 6 – 8; ganību aukla (1000 m) – Ls 29,50; spole (līdz 300 m garas auklas uztīšanai) – vidēji 6 lati, viens aploka mietiņš – 60 santīmu.

 

UZZIŅA

• Aitu aplokam nepieciešami 2 – 4 vadi, kas novilkti 30 cm, 50 cm, 70 cm un 90 cm augstumā.

• Aplokam, kur ganīsies liellopi, pietiek ar vienu vai diviem vadiem, kas izvietoti 50 cm un 90 cm augstumā.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.