×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
1. jūnijs, 2015
Drukāt

Emigranti atgriežas kā uzņēmēji (17)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs
Uzziņa

Aizbrauc vairāk nekā atgriežas

23% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju šā gada laikā plāno doties strādāt uz ārzemēm.

Lietuvā 17%, bet Igaunijā 13% aptaujāto atzinuši, ka iecerējuši gada laikā pamest valsti, lai strādātu ārzemēs.

Situācija pēdējo četru gadu laikā Latvijā nav būtiski mainījusies.

Atgriezties Latvijā šā gada laikā paredz vien 9% no patlaban citās valstīs strādājošajiem cilvēkiem.

Avots: "CV-Online"

Pēc tikšanās ar četrām jaunām Cēsu uzņēmējām, kuras atgriezušās no emigrācijas, rodas sajūta – viņas vieno kaut kas īpašs: pārliecība par sevi un izvēlētās nodarbes pareizību, biežs smaids sejā, smiekli sarunas laikā, kā arī zināšanas par uzņēmējdarbību. Uzņēmējas atzīst – šīs īpašības viņām iemācīja skarbā un daž­brīd pat nežēlīgā dzīve svešumā.

Atgriežas jūlijā, veikals novembrī

Nu jau trīsdesmit divus gadus vecā Ineta Leimane kopā ar ģimeni – vīru un divām meitām – dzimtajās Cēsīs atgriezās pērn jūlijā, bet bērnu un jauniešu apģērbu veikalu izveidoja novembrī. Viņa 21 gada vecumā devās strādāt uz Lielbritānijai piederošajām Gērnsijas salām, bet kopš 2008. gada Leimaņu ģimene dzīvoja Īrijā, netālu no Korkas. “Mani iemācīja strādāt, lai gan tolaik šķita – tā ir elle zemes virsū,” pirmos iespaidus Lielbritānijā raksturo Ineta. Iekrāta nauda, pēc atgriešanās Latvijā vīrs atradis darbu. “Lēmām palikt šeit tāpēc, ka Cēsīs mums ir dzīves vieta, bērni var apmeklēt bērnudārzu un mācīties skolā. Par bērnu un jauniešu veikala izveidi domāju jau ciemošanās reizēs Latvijā, kad mazajiem Cēsīs tikpat kā neko pēc savas gaumes nevarēju nopirkt. Vēlējos pati būt sev priekšniece, tāpēc ietaupījumus ieguldījām veikala izveidē un preču pirkumos,” atceras uzņēmēja.

Patlaban Inetas veikalā “Mini me” ir nopērkami Īrijā un Anglijā veikalu tīklā “Primark” piemeklētie apģērbi, apavi un somas, internetā pasūtītās preces, kā arī Latvijas mājražotāju gatavotās lelles. Veikals darbojas vien pusgadu, izdevumi esot lielāki par ieņēmumiem, tomēr pirmajam darbības posmam tas esot normāli. Inetu gandarī, ka uz “Mini me” pēc pirkumiem ierodas arī māmiņas no Valmieras, Limbažiem un no Rīgas.

Veikalā palīdz arī Inetas mamma, abas ir vienīgie uzņēmuma darbinieki. “Tas ir mans pirmais bizness. Dažkārt ir grūti, sarežģīti, mājās aizvien galva turpina strādāt. Cenšos, lai cilvēki manā veikalā justos ērti, brīvi, lai viņi gribētu šeit atgriezties,” atklāj uzņēmēja. Viņa ar labu vārdu piemin sadarbību ar Cēsu pašvaldību, kas piemeklējusi veikalam telpas, devusi iespēju bezmaksas reklāmai. Ineta ir arī pieteikusies pašvaldības izsludinātajam grantu konkursam, kur uzņēmējdarbības iesācējs var saņemt līdz 3000 eiro. “Jūtu, ka esmu pašvaldībai vajadzīga,” tā uzņēmēja, kas iecerējusi turpināt agrāk sāktās uzņēmējdarbības mācības un, ja izdosies, paplašināt biznesu.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Biju tajā veikalā Cēsīs. Visu saprotu,ka grib nopelnīt utt. varbūt tie,kuri nekad nebija UK arī kaut ko tur pirks,bet tādas cenas saliktas lētiem drēbes gabaliem, ka es nemūžām nepirktu tur neko. Cena ir lielāka pat ne uz pusi,bet vēl dārgāk. Žēl tos cilvēkus,kuri tur iepirksies

 2. Arī zinu puisi kurš 4 gadus nostrādāja Anglijā, sakrāja naudu un nopirka šeit Latvijā strādājošu firmu ar klientūru. Tagad uzņēmums plaukst un zeļ. Vajag strādāt nevis čīkstēt tad dzīve ies kalnup. Lai veicās visiem reemigrantiem Dzimtenē !

 3. Latviesu negatiivismam un skaudiibai nav ne gala ne malas.
  Turaties un plaukstiet Dzimtenee, meitenes.

 4. Uzcep urravīgus rakstus par tiem, kuri tikko kā uzsākuši biznesu un vēl nav paspējuši nobankrotēt. Būtu pastāstījuši labāk, ko dara tie, kas atgriezās pirms vairākiem gadiem, kur viņi ir un ko dara – un izrādīsies, ka sen izputējuši un atgriezušies īrijās un anglijās. Un par šīm te trijām pastāstiet pēc gada. Baidos, ka tad būs pavisam cits stāsts un pavisam cits tonis.

 5. Primark – īru Penneys par kapeikām uz atlaidēm iepērk, par bargu naudu vientiesīgajiem tautiešiem iztirgo… Laikam tās sarkan zili zaļi dzeltenās džinsas, kas Penneysā nopērkamas pa 1 eiro gabalā, kediņas pa tikpat, maikiņas par 50 centiem… hi, hi!
  Ar visu to – kad beigsies Īrijā iekrātā nauda, tad bisnesmene Ineta ar savu famīliju nosvīdīs rietumu virzienā.

 6. Debili optimistisks rakstelis par neko. Bizness – jāsmejās. Pērc un pārdod. Labāk “second handu” – lielāks apgrozījums.

 7. Mēs esam stipri!
  Mēs esam diženi!
  Mēs esam raženi!
  Mēs esam skaisti!
  Mēs zinām, ko mēs gribam!
  Un ko mēs gribam, to mēs varam!
  Ko mēs varam, to mēs darām!

 8. Ka no primarka var pasutit drebes internetaa???

 9. Baigais prieks, ka tā! Un arī Cēsu pašvaldība jāslavē!

  • Nu redz-bij japabuut arzemees lai kaut ko tadu varetu atlauties.Nezinu vai laba ideja-ja biji izravies no nabadzibas latvijaa un atkal atgriezties . Cinities atkal ar saviem lidzekliem Latvijaa ko ieguva pateicoties arzemeem. Esmu apvainojusues uz LV (dazaas jomaas). Arzemes mani izglaba. Negribu vairs domaat pat par atvalinajuma laiku pavadisanu LV. Daudzi arzemees dzivojosi arii labaak izvelas atvalinajumaa atpusties kadaa citaa zemee kur nav stress un kur nav darits pari.

   • Velk jau velk šad tad tā Latvija,tā jau nav ,ka vienaldzīga un nemīļa ,bet cenas tagad uz visu,sākot no viesnīcas un beidzot pārtiku,transportu ir ĻOTI augstas,tādēļ jau daudzi izvēlās citu vietu kur atpūsties.

 10. Nu mana draudzene aizbrauca uz lv.dzivot un ko tagat?Tagat loti nozelo ka aizbrauca,jo gruts darbs veikala,par grasiem ir jastrada.Tas ir bezdibenis,elle!Es tagat ari labprat paliktu lv,bet tad dodiet man darbu,uzreiz,bet vina nav.Un ka ir jasitas.Noskatijos ka cilveki staiga lv.kadas drebes?Ja tev naudas nav,tev nekas nepalidzes.

 11. Lai nu viņām veicas, nav žēl! Taču objektivitātes labad vajadzētu arī kādu rakstiņu par tiem, kas atgriezās un līdzīgi biznesu sāka pirms 1-3 gadiem… Ja vien nav aizmukuši atpakaļ.

 12. lai tantēm veicas ! Atbildēt

  Tomēr, ” kupi – prodaj ” metode dzīves līmeni Latvijā diez vai pacels ?

  • Labi ka savu dzives limeni var pacelt.
   Par valsts limena pacelsanu jadoma kam ir vara un nauda-ministriem,deputatiem. Vai ne taa??

   • Nu jā,nu ko lai saka,pirmkārt aizskāra tas,par to patriotismu,ziniet,smieklīgi…ko tad brauca projām,ja jau tāds patriotisms,cīnītos tepat Latvijā,kā daudzi to dara,ā nu ja,dzīvot gribās labāk,būt pārticīgiem,bet kam to negribās,ko? paldies dievam,ka mani bērni ir prom,viņiem viss labi,paēduši,apģērbušies un vēl mums,vecākiem palīdz.Domājiet,ka viņi mājās negrib…ļoti grib…bet piedodiet,man Latvijā par minimālo algu svīstot,nu nekādi nesanāca bērniem maksāt par skolu,lai apgūtu kādu profesiju,diemžēl! Meita nepilnu 2 gadu laikā ir uzcēlusies augstāk,nekā te latvijā daudzi ar augstākām izglītībām,kuri,starp citu tagad ārvalstīs strādā to pašu melno darbu. Kauns par mūsu valsti,kurā eksistējam.Nav ko plātīties par to tā saucamo biznesu,tā jebkurš var aizbraukt,nopelnīt un taisīt augšā,pareizi saka,lai uzraksta par to pēc gadiem 2-3,ko tad dziedās,lai veicās,es neko nesaku,bet tā plātīšanās,ka vajag tik mēģināt un uzdrīkstēties un tt…nu piedodiet,te latvijā to pārsvarā var tikai tie,kas sazagušies….kas māk,tam nāk! Skumji…

Draugiem Facebook Twitter Google+