×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
30. oktobris, 2014
Drukāt

“Emīls un Berlīnes zēni” Leļļu teātra dzīvajā komiksā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Vācu rakstnieka Ērika Kestnera slavenais stāsts par mazpilsētas zēnu Emīlu un viņa gaitām lielpilsētā Berlīnē ir ļoti pateicīgs materiāls, lai to celtu uz teātra skatuves. Savu versiju skatuves uzvedumam piedāvā arī Leļļu teātris. Režisors Ģirts Šolis un mākslinieks Reinis Pētersons spraigā detektīva notikumus veidojuši dzīvā komiksa stilā.

Reti kāds no lasošiem vecākiem un vecvecākiem bērnībā nebūs aizrāvies ar bērnu stāstu meistara Kestnera darbiem, sevišķi „Emīls un Berlīnes zēni” – stāstu par puisi, kas viens pats dodas uz Berlīni, lai aizvestu vecmāmiņai mātes doto naudu, piedzīvo naudas nozagšanu vilcienā un kopā ar Berlīnes puikām dodas detektīva cienīgā piedzīvojumā, lai naudu atgūtu. Par stāsta pārlaicīgo aktualitāti liecina tā nemitīgā atgriešanās uz dažādām skatuvēm. Vēl nesen šis darbs rotāja Valmieras teātra repertuāru, bet tagad būs skatāma gana interesanta versija Leļļu teātrī.

Jaunā iestudējuma režisoram, savulaik – arī objektu teātra „Umka.lv” dibinātājam, šī nav pirmā pievēršanās Ē. Kestnera daiļradei – 2012. gadā Leļļu teātrī viņa iestudējumā tapa “Divas Lotiņas” – gan latviešu, gan krievu valodā, abas joprojām ir teātra repertuārā. Režisors sola, ka “Emīls un Berlīnes zēni” būšot muzikāla, lustīga izrāde, kura bērniem un līdzi atnākušajiem pieaugušajiem ļaus piedalīties patiesi aizraujošā piedzīvojumā.

“Ēriha Kestnera “Emīls un Berlīnes zēni” ir brīnišķīga iespēja atgriezties pasaulē, kurā joprojām viss ir iespējams,” norāda režisors. “Pasaulē, kurā pieaugušajiem nemaz nav droši uzticēt visus noslēpumus. Pasaulē, kurā nepazīst nekādus “stāvokļus sabiedrībā” un citas pieaugušo muļķības. Pasaulē, kurā valda citi – nerakstīti likumi. Likumi, kuru pamatā ir īsta draudzība, godīgums, uzticēšanās un drosme, bet nav vietas ļaunprātīgai viltībai, nodevībai, vājumam un ļaunumam.”

Lugas galveno varoņu – bērnu – tēlos iejutīsies latviešu un krievu trupas aktieri: Pēteris Galviņš Emīla lomā, Dana Lāce – Mamma, Baiba Neja – Ponija Cepurīte. Santa Didžus – Vecmāmiņa un Berlīnes zēni: Miķelis Žideļūns, Edgars Kaufelds, Artūrs Putniņš, Rodions Kuzmins, Normunds Bārbals un Druvis Anusāns. Turpretim pieaugušo tēlus – piemēram, zagļa un policista tēli būs kartona lelles pilnā augumā! Izrādes vizuālo stilistiku mākslinieks Reinis Pētersons veidojis nosacīti zīmēti lineāru, kā atsauci uz grafiskajiem stāstiem un stāstu ilustrācijām, tostarp arī komiksiem.

Savukārt paši puikas – Emīls, Gustavs un citi bērni – izrādi ietērps skaņās, ko īpaši izrādei radījis dziesminieks un komponists Kārlis Kazāks. Tiesa, pašu Kārli uz skatuves neredzēsim, jo viņa sacerēto mūziku viņi atskaņos paši: spēlēs kontrabasu, ģitāru un sitaminstrumentus.

“Manuprāt, tas ir fantastiski, ka visu laiku būs dzīvā mūzika. Mūzika iespaido tiešā veidā, skatītājs sāk dzīvot līdzi. Līdz ar to arī katra izrāde kļūst par ko īpašu, tāpēc jau tas ir teātris, nevis kino,” uzsver Kārlis Kazāks. “Būtiskākais ir kopīgi radīt piedzīvojumu. Un mums visiem jau šobrīd, mēģinājumu procesā, ir piedzīvojuma sajūta,” tā K. Kazāks.

Varbūt noder:

Tuvākās izrādes: 31. X 18.30 (pirmizrāde); 7. XI 18.30; 7. XII. 11.00.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā www.bilesuparadize.lv.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+