×
Mobilā versija
+7.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
27. decembris, 2015
Drukāt

ES kopējā piena kvota pārsniegta par 2,9 miljoniem tonnu

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Saskaņā ar Eiropas Komisijas provizoriskām aplēsēm no 28 Eiropas Savienības dalībvalstīm 12 valstis pēdējā piena kvotas gadā pārsniegušas tām piešķirto kvotu par kopumā 2,938 miljoniem tonnu, līdz ar to soda naudā par šo pārkāpumu tām būs jāmaksā 818 miljoni eiro.

Saskaņā ar dalībvalstu iesniegtajām piena ražošanas deklarācijām piegādes kvotas pārsniegtas Beļģijā, Dānijā, Vācijā, Igaunijā, Īrijā, Spānijā, Itālijā, Kiprā, Luksemburgā, Nīderlandē, Austrijā un Polijā.

Pēdējā kvotas gadā, kas beidzās šā gada 1.aprīlī, salīdzinājumā ar 2013.-2014.kvotas gadu piena ražošanas apjomi ES pieauga par 2,7% jeb kopumā 3,9 miljoniem tonnu.

Eiropas Komisija ziņo, ka divās ES valstīs – Beļģijā un Nīderlandē – pārsniegtas arī tām piešķirtās tiešās tirdzniecības kvotas. Beļģija kvotu pārsniegusi par 529 tonnām jeb 1,6%, bet Nīderlande – par 2,6% jeb 1990 tonnām, kas attiecīgi soda naudās tām izmaksās 147 000 un 554 000 eiro.

Lai atvieglotu finansiālo slogu piena ražotājiem, soda naudas ES piena ražotājiem būs jāsamaksā trīs gadu laikā.

Kā ziņots, Latvijai paredzētā piena kvota par pēdējo gadu pirms tās brīvlaišanas tika izpildīta par 99,14%, līdz ar to izdevās izvairīties no soda naudas.

Saskaņā ar ES regulām zemniekiem jāturpina sniegt datus par piena ražošanu, turklāt tas jādara vēl trīs gadus.

Jau vēstīts, ka, sākot ar 1.aprīli, visā ES atcelta piena kvotu sistēma. Kārtējais kvotas gads sākās pērn 1.aprīlī, beidzās šogad 31.martā, un kvotas apjoms Latvijā bija nemainīgs – 781 132 tonnas.

Latvijas piensaimnieki jau iepriekš prognozēja, ka pēc kvotu atcelšanas ražotājiem pavērsies labas perspektīvas pasaules tirgos, tomēr vienlaikus jārēķinās ar piena cenas tālāku kritumu, mazāku izslaukumu, kā arī produktu portfeļa pārskatīšanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+