Fazāni – skaistākie putni Stopiņu novada “Briežos” (Foto, video) 0

Vēl pirms gada Stopiņu novada Vālodzes ciema “Briežos” mita tikai pāris jūrascūciņas, vistiņa un gailītis, bet nu sēta pilna ar dažādām radībiņām un nule apmeklētājiem durvis vēra mini zoodārzs. Tajā apskatāmas kaziņas, poniji, ēzelītis, dažādu eksotisku šķirņu vistas, truši un peruāņu pundurruksis, bet mūsu uzmanību šoreiz piesaistīja fazānu kolekcija. 


Reklāma
Reklāma

 

 

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba”
Lasīt citas ziņas

Šie putni pieder pie vistveidīgo dzimtas, kura apvieno 182 pēc lieluma, spalvu krāsas, izplatības, uzvedības un dzīvesveida ļoti atšķirīgas sugas. “Briežu” sētā mīt piecu sugu fazāni – sudraba, dimanta, zelta, karaliskie un medību. Šo putnu pasaulē iekārtots tā, ka ar izteiksmīgām, košām spalvām rotājas tikai tēviņi, mātītes ir brūnraibas, stāsta zoodārza saimniece Signe Utāne.

Olas fazāni parasti dēj no aprīļa līdz jūnijam, bet “Briežu” sētā pirmās fazānu oliņas šogad sagaidītas jau martā. Kad mātīte izdējusi 6 līdz 12 olas, tā grib sēsties tām virsū un perēt. Bet, ja olas izņem, mātīte turpina dēt, vienas sezonas laikā izdējot līdz pat 30 olām. Lai tiktu pie cālīšiem, atkarībā no šķirnes olas jāperē vai jātur inkubatorā 22 – 26 dienas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Fazāni cēlušies no Ķīnas. Plaši sastopami arī Eiropā, kur ir ievesti. Savvaļā dimanta un zelta fazāni slēpjas biezos, tumšos mežos. Lido gan šo abu sugu putni slikti, toties diezgan ātri skrien. Daudz labāki lidotāji ir medību fazāni – vēcinot spārnus, tie spēj sasniegt pat 90 km/h ātrumu. Zelta fazānu spalvas mēdz būt desmit krāsu variācijās. Sasniedzis pilnbriedu, tēviņš kļūst īpaši skaists – ar dzeltenām, oranžām, sarkanām un kanēļa nokrāsas spalvām. Taču medību fazānu nokrāsu daudzveidība ir vēl lielāka. To spalvas mēdz būt 30 krāsu variācijās – no ļoti gaišas līdz gandrīz melnai.

{gallery id=”1813″}

Izrādās, dažas fazānu sugas mēdz būt agresīvas. Visnešpetnākie ir medību sugas putni, sudraba – retāk, bet Signei gadījies iegādāties raksturā nejauku sudraba fazānu. Kādu rītu, kad saimniece ar graudu spainīti rokā devās putnu barot, viņš neganti uzbruka – knāba un plēsa ar nagiem. Labi, ka Signe paspēja ar rokām aizsegt seju. Niknais sudraba fazānu tēviņš pamanījās nogalināt arī divus savus sugasbrāļus.

Ar neparasti skaistām spalvām rotājas karaliskais fazāns. “Briežu” skaistulis gan pavasarī nezin kā pazaudējis asti, kas šīs sugas fazāniem ir īpaši gara un krāšņa. Cerams, drīz tā ataugs un putns atkal būs formā. Diemžēl tēviņš voljērā palicis viens. Abas mātītes gājušas bojā. Karaliskie fazāni arī slikti vairojas. Iepriekšējā sezonā mātīte izdēja tikai vienu olu un tā pati bija tukša.

Savvaļā dzīvojot, fazāni knābā pumpurus, lapas, sēkliņas, graudus, arī tārpus un kāpurus. Nebrīvē pārtiek no kviešu, miežu graudiem un zāles. Ļoti tiem garšo dārzeņi un augļi – kabači, ķirbji, kāposti, āboli. Veselība fazāniem ir diezgan stipra. Un arī no aukstuma tie nebaidās. Ziemu pavada ārā. Patvērumam no vēja un lietus kalpo mājiņa, kas iebūvēta katrā voljērā. Tomēr nakts melnumu putni biežāk pavada ārā, tupot uz mītnē ieraktiem koku zariem. Gluži tāpat, kā fazāni to dara savvaļā.

 

Fazāni:

dzimtene – Ķīna

pavisam 182 sugas

barība – graudi, zāle, augļi, dārzeņi, tārpi, kukaiņi

dēj no aprīļa līdz jūnijam

olas perē 22 – 26 dienas

vislabāk lido medību fazāni

agresīvākie – arī medību fazāni

auglība – līdz 5 gadiem, dzīvo – līdz 12 gadiem

{source}
<iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/TxVK9gx1gPQ” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
{/source}

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.