Latvijā
Vēsture

Apskatāmas leģendārā pirmskara Latvijas gaišreģa Finka personīgās lietas 16

Leģendārā pirmskara Latvijas gaišreģa Eižena Finka privātās lietas līdz pirmdienai, 20.novembrim, apskatāmas  centrā “Koka Rīga”. Izstādi veidojuši fotovēsturnieks Pēteris Korsaks, “Koka Rīgas” speciālists Gatis Pumpurs un Rīgas pašvaldība.

Fotoizstādē “Eižens Finks – Fotogrāfs. Gaišreģis. Leģenda” var aplūkot arī Eižena Finka fotografētos portretus un viņa skolotāja latviešu foto vecmeistara Jāņa Sarkangalvja radītos fotodarbus. Priekšmeti kolekcijā ir privātpersonu dāvināti, “Koka Rīga” speciālista Gata Pumpura vākti, E. Finka pēcteču dāvināti ekspozīcijas iekārtošanai. Materiāli nākuši arī no Fotogrāfijas muzeja.

E.Finks dzīvoja Rīgā, Lielajā Maskavas ielā. Pati māja gājusi bojā, taču mājas numuru ir pārņēmis Gatis Pumpurs, kurš savā miteklī iekārtojis pastāvīgo ekspozīciju E.Finka piemiņai. Pēc G.Pumpura vārdiem, Finka gars viņam palīdzējis savākt priekšmetus un izveidot izstādi.

E.Finka gaišreģa spējas – paredzējis Latvijas pirmā prezidenta J. Čakstes nāvi, saldumu karaļa Vilhelma Ķuzes, Emīlijas Benjamiņas nāvi nabadzībā, kā arī precīzi pareģojis pats savu miršanas gadu, mēnesi, dienu un pat stundu, Latvijas neatkarības atjaunošanu – gada skaitli, kas vienādi lasāms gan no kreisās, gan no labās puses – 1991. gads!

Saistītie raksti

E. Finks fotogrāfa arodu apguva 20. gs. sākumā pie Valmieras foto vecmeistara Jāņa Sarkangalvja, un par fotogrāfu Rīgā strādāja no 1909. gada. Pirmajā pasaules karā devās bēgļu gaitās uz Krieviju, Rīgā atgriezās 1922. gadā un atvēra fotodarbnīcu Lielajā Maskavas ielā, pēcāk Kaļķu ielā un tad – Raiņa bulvārī 3 – 2. Viņa fotogrāfijās ir spiedogs ar Eižena Finka parakstu (vai otrā pusē ar uzlīmi), ja nu kādam tāda saglabājusies, lūdzam sazināties ar fotovēsturnieku Pēteri Korsaku vai Gati Pumpuru.

Galerijas nosaukums
LA.lv