×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
6. marts, 2013
Drukāt

FM neatbalsta attaisnoto izdevumu apmēra palielināšanu

Foto - LETAFoto - LETA

Finanšu ministrija (FM) pašlaik neredz iespēju atbalstīt priekšlikumu palielināt attaisnotos izdevumus par izglītību un medicīnu, jo tas radītu budžeta ieņēmumu iztrūkumu 4,9 miljonu latu apmērā, aģentūrai BNS atzina FM Komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis.

“Patlaban nevaram atbalstīt attaisnoto izdevumu apmēra palielināšanu, jo vairāku gadu garumā tiek īstenots fiskāli ietilpīgs, bet konkurētspējas veicināšanai nozīmīgs iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes samazināšanas pasākumu komplekss, kas paredz, ka 2015.gadā IIN likme būs 20%,” teica Jarockis.

Viņš atzina, ka papildus tam FM patlaban strādā pie iespējamā modeļa neapliekamā minimuma paaugstināšanai personām ar zemiem ienākumiem un atvieglojuma par apgādībā esošu personu paaugstināšanai, kas attiecībā uz turpmākajiem gadiem IIN jomā varētu būt prioritāti pasākumi.

“Ņemot vērā, ka IIN ieņēmumi ir galvenais pašvaldību ieņēmumu avots, iepriekšminētās nodokļa izmaiņas, plānotie neapliekamā minimuma palielinājumi un attaisnoto izdevumu par apgādībā esošām personām palielinājumi radīs būtisku pašvaldību budžeta samazinājumu, kuru kaut daļēji vajadzēs kompensēt no valsts budžeta, tad, atbildīgi plānojot izmaiņas, patlaban neredzam iespēju atbalstīt priekšlikumu palielināt attaisnotos izdevumus par izglītību un medicīnu,” norādīja Jarockis.

Viņš informēja, ka attaisnoto izdevumu palielināšana līdz 300 latiem no 2014.gada radītu negatīvu fiskālo ietekmi uz 2015.gada budžeta nodokļu ieņēmumiem 4,9 miljonu latu apmērā, tostarp valsts pamatbudžets neiegūtu vienu miljonu latu, bet pašvaldību pamatbudžetā būtu 3,9 miljonu latu iztrūkums.

Jau vēstīts, ka Saeimas opozīcijā esošās politiskās apvienības “Saskaņas centrs” (SC) frakcija iesniegusi grozījumus likumā par IIN, tajā paredzot uzdevumu valdībai paaugstināt attaisnoto maksimālo summu par izdevumiem, kas saistīti ar medicīnas pakalpojumiem un izglītību.

“Ministru kabinets, vēloties ietaupīt, 2009.gada oktobrī divkārt samazināja šo kompensāciju summu – no 300 latiem līdz 150 latiem,” norādīja SC frakcijas deputāts Andrejs Klementjevs un pauda nostāju, ka pienācis laiks atjaunot sociālās garantijas, kas pastāvēja periodā pirms straujā ekonomikas krituma.

IIN maksātāji ik gadu var iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā deklarāciju par saviem pagājušā gada izdevumiem medicīnas pakalpojumiem un izglītībai un saņemt atpakaļ daļu no nomaksātā nodokļa. Pašlaik maksimālā šādas kompensācijas summa ir 150 latu gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+