Kultūra
Teātris un kino

FOTO: “1906” – spriedze, romantika un vilšanās Piektā gada ideālos0

Foto: Karīna Miezāja

Pirmizrādi slēgtā lokā piedzīvojusi Gata Šmita filma “1906” – vēsturiska krimināldrāma, stāsts par sociālistiskās 1905. gada revolūcijas atplūdiem un pēdējiem uzšvirkstījumiem Rīgā.

Revolūcijas ideologi jau devušies bēgļu gaitās uz Rietumvalstīm, daži no palikušajiem pagrīdniekiem paspējuši ieviest ģimenes vai vismaz draudzenes.

Arī Pelēkais kādā sabiedriskā sarīkojumā sastop jaunkundzi, kura viņam iekrīt acīs un sirdī. Tas gan nav prātīgi, jo jaunkundze ir iepriekšējā gadā revolucionāru ieņemtas – labi, ka ne nodedzinātas – muižas īpašnieka meita Violeta Morica. Jaunā dāma raksta dzeju (nez kādēļ latviešu valodā – gadsimtu mijā Rīgā plauka vietējo vācbaltu laikraksti un izdevniecības -, taču nav vērts šim sīkumam arī pārāk piesieties, jo režisors uzsver, ka filma nav precīzs vēstures notikumu rekonstruējums).

Revolucionārā darbība prasa visai lielus līdzekļus, tādēļ tiek pieņemts lēmums sarīkot uzlidojumu fabrikai algas dienā. Neiet gluži kā plānots, un uzbrukuma rīkotāji nonāk visai sarežģītā situācijā…

Vairāk atklāt filmas norises nebūtu lāgā, taču droši var ieteikt uz filmu iet visiem, kam patīk spraigs sižets. Vēsturnieki, kas zin, rauks degunus; vācu valodas zinātājiem latviešu aktieru vācu izruna varētu šķist par robustu, latviešu filologi noteikti atradīs, kam piesieties tēlu taisīti veclaicīgajā runasveidā, taču tie visi ir sīkumi, kuri skatīšanās pieredzi nebojā.

Pirmizrādi apmeklēja pārējo programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” tapušo filmu veidotāji – “1906” noslēdz šo programmu, un dara to godam.

Uz Latvijas kinoekrāniem Gata Šmita filma nonāks 15. martā.

LA.lv