Latvijā
Sabiedrība

FOTO: Kā izskatīsies pirmā Latvijas zinātnieku ekspedīcija Antarktīdā8

Publicitātes foto. Autors – Gatis Gierts

Šī gada 11. februārī Latvijas ģeologi dosies ekspedīcijā uz Antarktīdu, lai veiktu ledāju pētījumus un turpinātu attīstīt polāro pētījumu jomu Latvijā. Šī būs pirmā
latviešu zinātnieku ekspedīcija uz Antarktīdu, portālu la.lv informēja ekspedīcijas sabiedrisko attiecību pārstāvji.

Nākamnedēļ Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā notiks ekspedīcijai veltīta preses konference.

Ekspedīcijā dosies Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pasniedzēji un pētnieki Dr. ģeol. Kristaps Lamsters, Dr. ģeol. Jānis Karušs un Dr.
ģeol. Māris Krievāns. Pētnieku komanda kopā jau īstenojusi trīs ekspedīcijas, veicot ledāju pētījumus Islandē un Grenlandē. Šī gada ekspedīcijas laikā pētījumu bāze būs Ukrainai piederošā Vernadska polārstacija, kura atrodas uz Galindesa salas netālu no Antarktīdas pussalas.

Ekspedīciju atbalsta Latvijas Universitātes fonds (SIA «Mikrotīkls» ziedojuma finansējums), SIA «Ceļu būvniecības sabiedrība “Igate», SIA «Spectre Latvia», veikals «Ceļotājs», radošo risinājumu aģentūra SIA «Tribe», SIA «Master Foto». Pētījums līdzfinansēts no ERAF projekta Nr. 1.1.1.2/VIAA/1/16/118.

Antarktīda ir piektais lielākais kontinents, kas veidots no ledus. Antarktīdas tuvumā cilvēki pirmo reizi nokļuva tikai ap 1820. gadu. Līdz pat mūsdienām lielākā daļa no kontinenta nav izpētīta. Uz Antarktīdu joprojām dodas tikai zinātnieki un piedzīvojumu meklētāji.

Parasti Antarktīdā uzturas ap 1000 cilvēku, kuri strādā zinātniskajās stacijās. 98% no Antarktīdas teritorijas klāj ledus sega, kuras maksimālais biezums ir līdz pat 4,7 kilometriem.

Komandas uzdevums ekspedīcijas laikā ir veikt Antarktīdas pussalas un apkārtējo salu ledāju biezuma un iekšējās struktūras mērījumus, kā arī izveidot 3D modeļus turpmākiem pētījumiem. Zinātnieki pētīs uz ledājiem mītošos mikroorganismus un augšņu veidošanās procesus, kā arī iežu un nogulumu veidošanās apstākļus.

Varam lepoties, ka Latvija tiek iesaistīta starptautiski nozīmīga un neizzināta reģiona pētījumos. Mūsu zinātnieku pētījumi dos ieguldījumu Latvijas un citu valstu zinātnieku izpratnē par mūsdienu procesiem un ledāju dinamiku Antarktīdas pussalas apkārtnē.

Saistītie raksti

Zinātniskie pētījumi Antarktīdā veicinās arī sabiedrības izpratni par globālo klimata mainību un ledāju kušanas ietekmi.

Galerijas nosaukums
LA.lv