×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
11. oktobris, 2016
Drukāt

Francijā aizliedz tirgot vienreizlietojamos plastmasas traukus

Foto - EPA/LETAFoto - EPA/LETA

Līdz 2020. gadam Francijā no apgrozības izņems visus vienreizlietojamos plastmasas traukus un galda piederumus, tā lēmusi Francijas valdība. Tik radikāli mēri likumdošanas līmenī pasaulē veikti pirmo reizi, vienlaikus izraisot gan plašu vides organizāciju atbalstu, gan nesaudzīgu ražotāju kritiku.

Francijā turpmāk aizliegts tirgot un ražot traukus un galda piederumus no materiāliem, kas piesārņo vidi un dabā nesadalās. Uzņēmumiem tiek dots pārejas laiks līdz 2020. gadam, lai iztirgotu saražotos krājumus. Tiem uzņēmumiem, kas specializējušies plastmasas trauku un galda piederumu ražošanā, turpmāk to ražošanai nāksies izmantot biomateriālus. Aizliegums skars arī ēdināšanas uzņēmumus, kas ražo pārtiku līdzņemšanai un piedāvā patērētājiem vienreizlietojamos traukus.

Pēc likuma stāšanās spēkā apgrozībā tiks atstātas tikai tās preces, kas ir vai nu pilnībā, vai par 50% izgatavotas no dabiskiem komponentiem. Vēl pēc pieciem gadiem aizliegs tirgot vienreizlietojamos traukus un galda piederumus, kuru sastāvā dabisko materiālu būs mazāk par 60%.

Tiek lēsts, ka ik gadu atkritumos Francijā tiek izmesti vairāk nekā četri miljardi vienreizlietojamo plastmasa glāžu, šķīvju un galda piederumu.

Francijas valdības lēmums raisījis plašas diskusijas – vides organizāciju pārstāvji uzņēmuši to ar sajūsmu, savukārt daži no aizlieguma pretiniekiem uzskata, ka tas ir Eiropas Savienības (ES) brīvās preču aprites normu pārkāpums, un liks šā lēmuma likumību izvērtēt Eiropas Komisijas (EK) ekspertiem. Tiek pausts arī viedoklis, ka labāk ieturēties tajos ātrās ēdināšanas uzņēmumos, kas piedāvā vienreizējās lietošanas traukus, nevis tur, kur nav zināms, kā tiek mazgāti galda pie­derumi.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +16.6
Alūksne +14
Daugavpils +14.0
Saldus +14.7
Liepāja +14.0
Jelgava +15.1
Ventspils +14.8
Limbaži +15
Madona +14.6
Rēzekne +12.2
Draugiem Facebook Twitter Google+