×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
17. marts, 2017
Drukāt

“Frexit” – sestais scenārijs? (2)

Foto - REUTERS/LETAFoto - REUTERS/LETA

Romas līguma jubilejas priekšvakarā ir publiskota Eiropas Komisijas Baltā grāmata, kurā nosaukti Eiropas Savienības pieci attīstības scenāriji (sk. “TE” 3. marta numuru). Diskusijas par tiem jau notiek un turpināsies. Tomēr jāpatur prātā vēl kāds scenārijs. Tam maz kopīga ar attīstību, bet tieši tāpēc to nedrīkstētu atstāt ārpus debatēm.

 

Salai vieglāk izstāties no kontinenta

Britu izstāšanās no ES, protams, sagādā un vēl ilgi sagādās abpusējas problēmas. Reizēm maz apjēgtas.

Saskaņā ar izdevuma “Politico” aplēsēm nāksies pārskatīt 20833 ES tiesību aktus un noteikumus. Iespējams, vajadzēs koriģēt arī līgumu par ES darbību, kurā Apvienotā Karaliste ir pieminēta 12 reizes saistībā ar dažādiem uz šo valsti attiecinātiem izņēmumiem. Gluži personiskā līmenī aptuveni 200 tūkstoši cilvēku varētu izjust ikdienišķus apgrūtinājumus. Nemaz nerēķinot tos, kam valsts būs jāatstāj.

Piemēram, radīsies situācija, kad pastāvīgā dzīvesvieta atrodas Eiropas Savienībā, bet darba vieta – ārpus ES. Tas pārsvarā attiecas uz spāņiem, kuri ik dienu ierodas darbā Gibraltārā, vai uz Īrijas iedzīvotājiem, kas strādā Ziemeļīrijā. (Un, protams, arī uz tiem, kas braukā pretējā virzienā.) Finanšu jomā būs jātiek skaidrībā, teiksim, ar ES finansētajiem Apvienotajā Karalistē īstenotajiem projektiem, kādi paredzēti līdz 2019. gadam, un atbilstoši ierastajai kārtībai Briseles uzraudzībai pār tiem vajadzētu turpināties līdz 2024. gadam. Savukārt ES budžets breksita dēļ zaudēs 10 miljardus eiro gadā, kaut gan pastāv varbūtība, ka Londona vēlēsies saglabāt kādu iemaksas daļu, lai varētu piedalīties pētniecības un studentu apmaiņas programmās. Bet iepriekš nosauktie ir tikai daži no neskaitāmajiem sarežģījumiem, par kuriem būs jālauza galva.

Tomēr Apvienotā Karaliste, arī būdama ES dalībvalsts, allaž ieņēma zināmā mērā ekonomiski un politiski savrupu nostāju, nepretendējot iekļauties Eiropas t. s. cietajā kodolā un pat apzināti distancējoties no tā. Apvienotā Karaliste nav organiski ieaugusi Eiropā jeb, britu uztverē, “kontinentā”, un tas mazliet atvieglo šķiršanos.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Andrejs Bubinduss Atbildēt

    Francijai atkal jākļūst par Eiropas lielvalsti, nevis otrās šķiras pavalsti, kur to noveduši liberāli un sociālisti

  2. EsNevarējuIzdomātOriģināluVārdu Atbildēt

    te mums nākaimo vajadzētu Lexit

Draugiem Facebook Twitter Google+