×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
11. februāris, 2015
Drukāt

Gada deflācija Latvijā janvārī sasniedz 0,4%

Foto - LETAFoto - LETA

Vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada janvārī, salīdzinot ar 2014. gada janvāri, samazinājās par 0,4%. Precēm cenas samazinājās par 1,3%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,1%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Gada laikā vidējais cenu līmenis ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem pieauga par 5,8%, ko ietekmēja elektroenerģijas tirgus liberalizācija. Gada laikā sadārdzinājās arī ūdens piegāde, kanalizācijas pakalpojumi, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, savukārt lētāka kļuva siltumenerģija un gāze.

Transporta jomā cenas samazinājās par 8,8%, ko būtiski ietekmēja cenu kritums degvielai par 19,2%. Tāpat cenas saruka automašīnu rezerves daļām un piederumiem.

Viesnīcu un restorānu pakalpojumu cenas, salīdzinot ar iepriekšējā gada janvāri, pieauga par 3,5%. Kafejnīcās un restorānos cenas palielinājās par 3,7%, ēdnīcās – par 3,3%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu samazinājums bija slimnīcu pakalpojumiem. Savukārt cenu pieaugums vērojams kultūras pakalpojumiem, īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm.

Savukārt 2015. gada janvārī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, patēriņa cenas palielinājās par 0,1%. Precēm cenas pieauga par 0,1%, bet pakalpojumiem samazinājās par 0,1%.

Pārtikas cenas samazinājās par 0,2%, galvenokārt akciju ietekmē gaļai un gaļas izstrādājumiem (-0,9%). Cenu kritums novērots arī pienam un piena produktiem, maizei un graudaugu izstrādājumiem. Cenas pieauga augļiem (galvenokārt vīnogām un banāniem), sulām un atspirdzinošajiem dzērieniem, maltai kafijai. 

Sezonas atlaižu un izpārdošanu ietekmē apģērbiem cenas samazinājās par 7,9%, apaviem – par 4,5%.

Elektroenerģijas tirgus liberalizācijas dēļ, janvārī elektroenerģija kļuva dārgāka vidēji par 27,6%. Cenas pieauga atkritumu apsaimniekošanai, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumiem, kanalizācijas pakalpojumiem. Lētāka kļuva siltumenerģija un gāze.

Būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa pārmaiņām transporta grupā bija degvielas cenu kritumam par 7,8%. Lētāki kļuva pasažieru jūras transporta un pasažieru gaisa transporta pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums novērots personīgās aprūpes precēm, alum, īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm, kafejnīcu un restorānu pakalpojumiem. Cenas pazeminājās slimnīcu pakalpojumiem, ko ietekmēja pacienta iemaksas samazināšana par ārstēšanos diennakts stacionārā.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,6%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+