×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
1. janvāris, 2014
Drukāt

Gada nogalē apritē bija divreiz mazāk skaidras naudas nekā gada sākumā

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Bankas kasē no šodienas var iegādāties Latvijas eiro monētu sākumkomplektus. (Publicitātes foto)

Latvijas iedzīvotāji aktīvi gatavojušies eiro ieviešanai – gada nogalē apritē bija 630,8 miljoni latu skaidras naudas, kas ir divreiz mazāk nekā 2013.gada sākumā, kad apgrozībā bija 1,2 miljardi latu skaidrās naudas, liecina Latvijas Bankas dati.

Latvijas Banka komercbankām pēc to pieprasījuma novembrī un decembrī izsniegusi 283,2 miljonus eiro, kas tālāk nodoti uzņēmumiem, lai nodrošinātu skaidras naudas apriti gada pirmajās dienās.

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms vērtē, ka apgrozībā ir vēl diezgan liels apjoms latu, tai skaitā arī diezgan daudz metāla naudas.

Lūgts prognozēt, cik ilgā laikā apgrozībā esošie lati saplūdīs centrālajā bankā, Blūms atzina, ka, balstoties uz kaimiņvalsts Igaunijas pieredzi, var prognozēt, ka pirmajās divās šā gada nedēļās varētu tikt apmainīta ne mazāk kā puse no pašlaik apgrozībā esošās latu summas.

Tomēr varētu cerēt, ka summa būs arī lielāka, tas daļēji atkarīgs arī no bankām un inkasatoriem. No pašlaik apgrozībā esošajiem latiem trijos mēnešos varētu tikt apmainīti 80-90%. Cilvēki nevēlēsies ilgstoši darboties ar divām valūtām, sacīja Blūms, vienlaikus atzīmējot, ka neaicina tūlīt steigties
un apmainīt naudu.

Komentējot sociālajos tīklos izskanējušo jautājumu, kāpēc bankomāti uzreiz pēc gadumijas izsniedza jau palietotas banknotes, Blūms skaidroja, ka centrālā banka piedāvāja iespēju divu nominālu – 10 un 20 eiro – banknotes saņemt mazlietotas, lai tehnoloģiski banknošu izsniegšana noritētu pēc iespējas sekmīgi, lai tās nesaliptu. Piecu eiro banknotes ir tikai jaunas, tās gatavotas no cita materiāla un nevar salipt.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+