×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
11. janvāris, 2016
Drukāt

Gada vārda un nevārda kandidāti: velkamists, retvīters, “Kleever” un vairāki simti citu (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Saņemti vairāki simti gada vārda, spārnotā teiciena un gada nevārda titulu kandidāti, aģentūru BNS informēja Rīgas Latviešu biedrības (RLB) Latviešu valodas attīstības kopa.

Līdz 16.janvārim var iesūtīt 2015.gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena pieteikumus. Aptauju jau trīspadsmito gadu rīko Rīgas Latviešu biedrības (RLB) Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību (LRS) un LZA Terminoloģijas komisiju.

Rīkotāji aptauju izsludināja pirms Jaungada, un jau saņemti vairāki simti gada vārda, spārnotā teiciena un gada nevārda titula kandidātu. Vēl daļa iesūtījumu būtu ieskaitāmi papildu kategorijā “gada savārstījums” (nesakarīgākais vārdu virknējums, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2015.gadā).

Organizatori informē, ka uz 2015.gada vārda titulu pretendē, piemēram, “dzejniekpāris”, “Porzingis”, “nelegālais imigrants”, “velkamists”, “Kremļa troļļi”, “sankcijas” un “hibrīdkarš”. Gada nevārda titulu joprojām gaida “nerīdzinieks”, un pieteikumos parādās daļa jau sen nepatīkamu vārdu un vārdu savienojumu, toskait “pa lielam”, “izmainīt”, “nonsenss”, “piesekot”, “atgriezt” un “uzspiest”; ir arī “tikumības grozījumi”, “zelta retvīters” un stāsts par Latvijas Nacionālās bibliotēkas restorāna nosaukumu: “Kleever” ar variācijām.

Aizvadītā gada spārnotā teiciena kategorijā iekļauts Valsts prezidenta Andra Bērziņa izteikums “Man tas lēmums ir bijis visu mūžu iekšā,” jaunievēlētajam prezidentam Raimondam Vējonim izsprukušais “Nu, laikam vispirms jāierauj!”, “laimē dējēja apliecība” kā komentārs par jauno LV pases dizainu, “Konkrētu iemeslu skolēnu ģībšanai dziesmusvētkos nekonstatē,” Saeimas priekšsēdētājas aicinājums deputātiem – turpināt 18.novembra svinības “sarkanajā glāzē”, “bēgļiem draudzīgs imidžs”, “dzīve ar garšu”, “tautai jāzina savas varoņmašīnas” par to politiķu dārgajām automašīnām, “slāvu rotācijas aplis” par kustību Slāvu tilta apļveida krustojumā “slotaskāta salocīšanas tiesas prāva” par absurdo tiesvedību pret cilvēku, kurš aizstāvēja Latvijas Satversmes principus un citi.

Organizatori norāda, ka tā dēvēto savārstījumu, ienācies vairāk nekā gribētos – “Gurmānus Esplanādē iepriecinās krāsainais brančs un bērnu pop-up restorāns”, “Piektās ķēves sestais mazdēls”, “Vectēva pulkstenis ar otru roku”, “Ir jāpievērš uzmanību uz preču cenām, kas tiek iegādātas”, un citi.

Aptauja noslēgsies ar preses konferenci 25.janvārī plkst.12.00 Rīgas Latviešu biedrības namā – žūrijas locekļi un RLB pārstāvji paziņos rezultātus un pastāstīs, ko aptauja liecina par mūsdienu latviešu valodas parādībām.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Iedvesmojošs jaunvārds ir NRA rakstā izlasītais PIEPRUDENTĒT, kas tulkojumā nozīmē sadabūt investoru(piemēram, kā Liepājas metalurgam).

Draugiem Facebook Twitter Google+