×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
27. februāris, 2014
Drukāt

Gadu pēc Ziedoņa nāves fonds “Viegli” atskaitās par paveikto (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Šodien aprit tieši gads, kopš 79 gadu vecumā mūžībā aizgāja tautā mīlētais dzejnieks Imants Ziedonis. Imanta Ziedoņa fonds “Viegli”, kas tika dibināts kopā ar pašu dzejnieku, šī gada laikā turpinājis darboties, īstenojot vairākas no iecerēm un tiecoties pretī Imanta vīzijai, portālu LA.lv informēja fonda pārstāve Baiba Zvaigzne.

Šo gadu fonds “Viegli” darbojies, lai sakārtotu vidi un izveidotu platformu, kur darboties nākamajos gados. Solījums ir ticis dots, vairs nekādi labojumi un papildinājumi nav iespējami. Tagad atliek tikai godpilni doto vārdu turēt. “Dzīves jēga ir prieks!” teicis Vārda meistars, un pēc šī principa tiek plānoti arī darāmie darbi – radošuma centra izveide “Dzirnakmeņos”, Apbalvojuma iedibināšana, digitālā muzeja un mācību spēles izveide, mūzikas rakstīšana un atskaņošana – viss, kas ar Imanta atstāto var turpināt dāvāt prieku cilvēkiem.

Reizēs, kad Mazās Kavalērijas vai, pēcāk, fonda “Viegli” dalībnieki tikās ar Imantu, viņam mazāk gribējās kopīgi spriest par darbiem un vairāk baudīt kopību caur mūziku. 2010. gadā izdotais mūzikas albums “Viegli” bija Ziedoņa ļoti cienīts un novērtēts. Un, turpinot šo aktivitātes virzienu, pagājušā gada nogalē Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” laida klajā savu otro mūzikas albumu “Vakars. Pietura. Jasmīns”, kurā Latvijas talantīgie mūziķi ieskaņojuši savas oriģināldziesmas ar Imanta Ziedoņa vārdiem. Līdzīgi kā iepriekšējā albuma tapšanā, arī šoreiz visas 11 albumā iekļautās dziesmas tika ierakstītas Imanta Ziedoņa vasaras mājā “Dzirnakmeņi”.

Apzinoties, ka “Dzirnakmeņos” ir īpaša aura, fonds “Viegli” aktīvi darbojas, lai jau šovasar šo Imanta vasaras māju atvērtu plašākai publikai – kā radošuma centru, kurā notiek aktīvas darbības, lekcijas un meistarklases. “Šis gads arī devis skaidru sapratni par Imanta Ziedoņa vasaras mājām Murjāņos, kā radošas personas autordarba saglabāšanu nemainītā veidā, restaurētu klēti un vīziju par sētas papildināšanu ar divām nelielām palīgēkām, kas nodrošinās radošas norises ap un iekš šīs mājas. Arī teritorijas funkcionālu un dabisku izmantošanu visiem Imanta Ziedoņa radošumā un talantā ieinteresētajiem,” par iecerēm stāsta fonda “Viegli” draugs, arhitekts Jānis Dripe.

Jānis Dripe arī uzņēmies darboties ar Imanta Ziedoņa mūžīgajām mājām – atdusas vietu Ragaciema klusajā kapsētā. Šogad līdz Imanta dzimšanas dienai 3. maijā plānots pabeigt kapa vietas iekārtošanu, kas, atbilstoši Vārda meistara un viņa ģimenes vēlmei, iecerēta lakoniska un vienkārša – Ziedoņa paraksts un viens no 22 Dzejnieka kolekcijas dzirnakmeņiem no Murjāņu mājām – kā darba tikuma, formas veseluma, ritma un rituma simbolu.

Kā viens no Imanta Ziedoņa sapņiem, kas kopā ar fondu tika lolots vairākus gadus atpakaļ, bija cildināt cilvēkus par radošumu un ļaut tautai caur tiem redzēt savu leģendāro cildenumu. Tāpēc fonds šogad ir izsludinājis Apbalvojumu “Laiks Ziedonim!”, kura ietvaros tiek meklēti un cildināti cilvēki par izcilību jaunradē. Apbalvojums tiks pasniegts piecās nominācijās, kur katra no tām simbolizē kādu dzīves jomu, kas dzejniekam ir bijusi svarīga. Pieteikties vēl iespējams līdz 3. martam, Apbalvojums tiks pasniegts 3. maijā, Imanta Ziedoņa dzimšanas dienā.

Tikmēr visu šo gadu ir ritējis darbs arī virtuālajā vidē. Fonds ir turpinājis savu darbu pie Digitālā muzeja izveides, kura pirmā kārta kā mācību spēle “Epifāniju pavēlnieks” tika nodota sabiedrības rīcībā jau 2012. gadā. Šobrīd notiek darbs pie spēles “Krāsainas pasakas” izveides, un tā būs spēle 3. un 8. klašu skolēniem, lai viņiem saprotamā veidā būtu iespēja iepazīties Imanta Ziedoņa daiļradi. Šo spēli plānots pabeigt 2014. gada septembrī.

Laiks nepielūdzami rit uz priekšu. Jo vecāki, jo aizņemtāki, jo ātrdarbīgāki cilvēki kļūst, jo vieglāk sāk gaist atcere un piemiņa. Bet mēs joprojām izteikti un stipri ticam Imanta Ziedoņa ideju mūžīgajai vērtībai un turpināsim to darīt arī nākotnē.

Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” pateicas visiem, kas ļauj dzejniekam turpināties jaunos un radošos darbos. Visiem, kas iedvesmojušies no Vārda meistara daiļrades un ļāvuši skaistajam Latvijā parādīties – aktieriem un režisoriem par izcilām izrādēm, mūziķiem par dziesmām, kur izmantoti Ziedoņa darbi. Literatūras skolotājiem un tiem bibliotekāriem, kas Imanta Ziedoņa grāmatas šogad turējuši goda vietā. Ikvienam, kas pieminējis izcilo dzejnieku un dzīvojis turot godā viņa paustās vērtības.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Linda Grigorjeva Atbildēt

    Paldies, ka Jūs esat! Esmu matemātikas skolotāja, bet vienmēr esmu centusies saviem skolēniem stāstīt arī par mūsu tautas izcilākajiem cilvēkiem literatūrā, mūzikā, mākslā. Būšu priecīga savus jaunos ventspilniekus aizvest uz vietu, kur bijis laimīgs mūsu Imants Ziedonis.

Draugiem Facebook Twitter Google+