×
Mobilā versija
+10.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
16. aprīlis, 2012
Drukāt

Ganību ielabošana

Vai pavasarī, vēl pirms ganīšanas, var pagūt uzlabot zālāju? Kurš maisījums ir labāks?
 Zaiga Novikova Ludzā

 

Ganību ielabošana nav produktīvs pasākums vairāku iemeslu dēļ, norāda Zemkopības zinātniskā institūta Selekcijas nodaļas asistente Vija Stesele. Pirmkārt, lai uzlabotu zālāja sastāvu, piesēšanai vajadzīga speciāla sējmašīna, var izmantot arī graudaugu sējmašīnas modifikācijas ar diskveida lemešiem vai speciāli pievienotiem kultivatora kaltveida zariem. Ja ganības ielabo ar citu tehniku, lielākā daļa sēklu paliek virs zemes, tās aizskalo lietus un aizpūš vējš. Sēklas jau sadīgst, taču zelmenis ir izretots, ganību ražība zema, tukšajos laukumos ieviešas pienenes un citas platlapju nezāles.

Otrkārt, zālaugu sēklu piesēja velēnā ir efektīva tikai tad, ja novērš vecā zelmeņa intensīvu augšanu. Piesējai jeb zālāju virspusējai ielabošanai vispiemērotākie ir tauriņzieži – baltais āboliņš, bastarda āboliņš, sarkanais āboliņš, lucerna, kā arī ātraudzīgās stiebrzāles – ganību airene, pļavas auzene, niedru auzene, kamolzāle.

Zālāju virspusējo ielobīšanu vērts veikt, ja vecajā zelmenī ir saglabājies daudz vērtīgu zāl­augu. Atkarībā no zālāja stāvokļa piesējai nepieciešams apmēram 4 – 8 kg/ha.

Svarīgi 1,5 – 2 mēnešus pēc piesējas dīgstiem nodrošināt labvēlīgus attīstības apstākļus. Lai samazinātu konkurenci, ganībās zelmeni nogana, kad tas sasniedzis 15 cm augstumu.

Ja zālāju vēlas ielabot tikai uz vienu gadu, to var izdarīt pavasarī (parasti aprīļa beigās, kad sākas veģetācija un ar tehniku var tikt uz lauka), piesējot viengadīgo aireni. Tukšajos laukumos ieecē sēklu un pieveļ. Izsējas norma atkarībā no ganību stāvokļa – apmēram 10 kg/ha. Viengadīgā airene ir ātraudzīga, zaļo masu sienam var pļaut jau 40 dienas pēc sadīgšanas un sezonā iegūt divus pilnvērtīgus ievākumus.

Rudenī gan lauku vajadzētu uzart un nākamajā pavasarī ierīkot jaunas ganības, sējot atbilstošu zālaugu maisījumu, kas ražos 3 – 10 gadus.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+