×
Mobilā versija
Brīdinājums +26°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
23. septembris, 2016
Drukāt

Glābjsilītes bērns Jelgavā: LM kritiska par zīmīšu publiskošanu (2)

Ievietojot bērnu glābējsilītē un aizverot durtiņas, tās tiek bloķētas. Ja cilvēks pārdomā savu soli, mazuļa atgūšana iespējama caur bāriņtiesu. Foto - Ivars Soikāns/LETAIevietojot bērnu glābējsilītē un aizverot durtiņas, tās tiek bloķētas. Ja cilvēks pārdomā savu soli, mazuļa atgūšana iespējama caur bāriņtiesu. Foto - Ivars Soikāns/LETA

Glābējsilītes tika izveidotas ar mērķi darboties anonīmi, tāpēc svarīgi respektēt gan mazuļu, gan bioloģisko vecāku privātumu, arī zīmīšu publiskošanu, norāda Labklājības ministrija (LM), lūdzot komentēt pie mazuļa atstāto zīmīti un tajā minēto, ka par bērnu nevar parūpēties finansiālu apsvērumu dēļ.

Glābēsilīšu ierīkošana Latvijā ir privāta iniciatīva, ko īsteno aģentūra “Divi gani”. Par šādu iespēju atstāt bērnu izskanēja atšķirīgi vērtējumi. Informācija, ka “Baby Box” atstāts mazulis ikreiz tiek publicēta, lai būtu pārliecība, ka bērns nevienam nav pazudis, un šīs darbības ir saskaņotas ar policiju, stāsta projekta īstenotāja Laura Zvirbule. Savukārt minimālā informācija un zīmītes ar iemesliem tiek atklātas ar nolūku – uz katru šādu ziņu atsaucas atbalstītāji, kas ir gatavi iesaistīties, ja vecāki pārdomā, skaidto Zvirbule.

Pēc Jelgavā atstātās zīmītes, kurā minēti finanšu apsvērumi, portāls “LA.lv” lūdza komentāru LM:

“Labklājības ministrija ir adopcijas reģistra turētāja. Savukārt glābējsilītēs ievietotie bērni tiek reģistrēti kā bērni atradeņi, tāpat kā citi bērni, kuri, piemēram, tiek pamesti slimnīcā, un vecāki neuzrāda personu apliecinošu dokumentu. Tāpēc primārais, kāpēc glābējsilītēs ievietotie bērni nonāk Labklājības ministrijas “redzeslokā” ir bērna juridiskais statuss, jo, kad bērns ir juridiski brīvs, viņš ir pieejams adopcijai. Mūsu kopīgais mērķis ir ikvienam bērnam dot iespēju dzīvot ģimenē pēc iespējas ātrāk, vienlaikus nenosodot bioloģiskos vecākus.

Līdzšinējā prakse rāda, ka atsevišķos gadījumos pie glābējsilītēs atstātajiem mazuļiem tiek pievienotas klāt zīmītes, drēbītes, barojamā pudelīte bērnam un citas lietas. Tās nereti liek domāt, ka vecākiem ir daudz un dažādi apsvērumi, kāpēc viņi izšķiras par šādu soli un vecāku pieņemtais lēmums par bērna ievietošanu glābējsilītē nav spontāns, bet tieši otrādi – visbiežāk tas ir pārdomāts un izsvērts. Tāpat līdzšinējā pieredze rāda – ja vecāks pārdomā savu pieņemto lēmumu, visbiežāk tas notiek nākamās dienas laikā pēc bērna ievietošanas glābējsilītē. Tādos gadījumos vecākiem ir iespēja vērsties bāriņtiesā ar situācijas skaidrojumu un lūgumu atgriezt bērnu ģimenē.

Glābējsilītes tika izveidotas ar mērķi darboties anonīmi. Tāpēc svarīgi respektēt gan mazuļu, gan bioloģisko vecāku privātumu, nepubliskot un nepārpublicēt personīgo informāciju, kas būtu pieejama tikai mazulim un adoptētājiem, piemēram, atstātās zīmītes saturu vai citu bērna personīgo un identificējamo informāciju.”

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Esmu badā , naudas nav , ņemiet bērnu…LM, tās ir valsts noslēpumu saturošas ziņas!

    • Varētu tavu domu izteikt arī tā – tu, padauza, nabaga būdama sadzīvojusi bērnu un nodod to glābējsilītē, sabiedrībai ir tiesības zināt, kas tu esi, vai vismaz kādu mājienu, lai tevi izskaitļotu!

Draugiem Facebook Twitter Google+