×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
10. jūlijs, 2015
Drukāt

Zivju kari: krievi bez šprotēm var iztikt, bet latvieši nepadosies (22)

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

Rīt Latvijas piejūras ciematos un pilsētās svinēs Jūras jeb Zvejnieku svētkus. No jūras nāks tās valdnieks Neptūns, vīri sacentīsies virves vilkšanā vai glābšanas riņķa mešanā, uzstāsies muzikanti, vārīsies zivju zupa, plūdīs alus… Tradicionālā jautrība vienu dienu gadā. Bet kādas ir pārējās 364 dienas tiem, kas strādā un pelna ar jūras dāvāto lomu? Šī vasara īpaši mūsu šprotu ražotājiem nebūt nav tik līksma.

Latvijas Zivrūpnieku savienības prezidents Didzis Šmits teic, ka nezina nevienu pārtikas nozari mūsu valstī, kas kopš 1998. gada īsā laikā piedzīvotu apgrozījuma kritumu uz pusi. Zivrūpniecībā jeb zivju pārstrādē tas ir noticis. Gada griezumā vēl tas neparādās, bet parādīšoties, ja nenotiks brīnums. Krievijas embargo, tās rubļa un citu valstu valūtu vērtības krituma dēļ.

Zivju pārstrādē aptuveni 90% aizņem konservi, pārējais ir preservi (apstrādes veids, kad produkti netiek sterilizēti), žāvējumi, sālījumi, marinējumi. Ar konservu ražošanu nodarbojas 21 uzņēmums (bet daudzi ar to ir saistīti arī netieši). 2013. gadā Latvijā saražoja konservus par aptuveni 200 miljoniem eiro, 2014. – par 190 miljoniem, no kuriem aptuveni puse eksportēta uz Krieviju, 30% – uz citām bijušajām PSRS republikām, 20% – uz Rietumiem, Latvijā palika vien daži procenti. D. Šmits piesardzīgi lēš, ka šogad kopumā konservu ražošanas apjomi būs ap 150 miljoniem, 2016. gadā – ap 100 miljoniem eiro.

Tādi ir skaitļi valsts mērogā. Skaidrs, ka ražošanas kritumi nes zaudējumus ne tikai uzņēmumiem, bet arī valstij nodokļu veidā. Kā to izjūt darba ņēmēji, pašvaldības, protams, arī paši uzņēmēji – to braucu skaidrot uz Rīgas līča Kurzemes piekrasti.

SIA “Gamma-A” valdes priekšsēdētājs Aivars Lejietis nevēloties celt paniku. Viņa holdings, kurā ietilpst septiņi uzņēmumi, no kuriem Rojā ir kuģu remonta bāze, Ģipkā un Kolkā – konservu cehi (kopā šajās trijās vietās līdz šim tika nodarbināts pustūkstotis cilvēku), izdzīvošot.


Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Ха!! Никогда шпроты деликатесом не были!! В любом сельском магазине можно было найти, про супермаркеты вообще молчу!! Просто много их есть вредно!!

 2. **теперь продавайте свои шпроты. С недавнего времени изза вашей русофобии многие мои знакомые вообще ни чего не покупают из прибалтики.

 3. “шпротная война” — вы серьезно ?? В России к шпротам как к деликатесу уже давно не относится. дефицита тоже нет, в любом магазине продаются 🙂 Вы стали заложниками своей гнилой политики …

 4. Бывает, иногда находит…И хочется съесть какую нибудь дрянь. И тогда я покупаю шпроты или чебурек))
  Но думаю запросто найду заменители этого))

 5. Vyacheslav (Russia) Atbildēt

  Ни какая еда ничего не изменит, ни яблоки из Польши, ни Швейцарский сыр, ни Прибалтийские шпроты. К счастью, мы живем и мыслим не желудками и никто еще с голоду не умер. А ждать изменений нужно в первую очередь у себя, когда прагматизм и экономические интересы возьмут вверх над политиканством ваших властей. Удачи!)

 6. Шпроты в России деликатес? Да вы клоун сударь 🙂

 7. “Шпроты в России — деликатес, жители деревень их купить не могут”

  Эта пять!

 8. Правда в том, наши прибалтийские партнеры, что шпроты практически никому не нужны в России. Они были популярны во времена советского союза, но не сейчас, когда выбор продуктов огромен. Улыбнуло, что шпроты сделали недосягаемым деликатесом для жителей русской деревни – автор юморист. С любовью из Сибири.

  • Netēlo Krievijas krievu un neatbildi viņu vietā, jo Latvijas krievi latviešuu valodu nesaprot, kur nu vēl Krievijas. Ja viņiem nevajadzētu šprotes, tad nebūtu visu laiku pirkuši, bet tagad bļausties, ka nevajag. 23 karavīri Omskā aizgāja bojā sabrūkot kazarmām, za to Krym vaš!

   • Причем здесь Крым и Омск, разве не про шпроты статья? У вас в голове все перемешалось. Россия страна большая – у нас много чего происходит, как хорошего так и плохого. У вас в стране живет чуть больше людей чем в моем городе – Новосибирске, поэтому все ваши крики в России разве что с улыбкой воспринимаются.

 9. Latvijas konservos nav zivju, vien nenosakāmas izcelsmes mēsi peld netīrā ūdenī, saucas “brētliņas tomātu mērcē”!

 10. Nepadosies, nepadosies – pārdosies.

 11. Krievijā Latvijas šprotes ir kļuvis kā nacionālais ēdiens,ka pie mums Latvijā Jāņos šasliks! Kas ir ,tas ir ,nogaršoju Krievijā,laikam Kaļiņingradā ražotās šprotes,nu nav tā garša,nu nav tā šprote!

 12. Ko es vēl gribēju teikt? Tagad zivis ir tik dārgas, ka ne visi iedzīvotāji var viņas iegadāties. Menca nekad nav maksājusi tik nenormāli dārgi. Mēs ģimenē ēstu viņas biežāk, bet nevaram.

 13. Ja ir garšīgas, tad var apēst arī vairāk zivju. Iesakot katram latvietim apēst šprotes no divām kārbām var ar nosacījumu, ja ir ēdamas, t.i. kārba ir zivis, bet ne kaut kas nenosakams.

 14. es gan ceru, ka tas “latvietis nepadosies” Krievijas lobijiem – hibrīdkara kareivjiem, ES un NATO aizsardzības vājākā posma veidotājiem.

  • Latvijas politikiem vajag mazak vauksket ,par tautu domat nav laika, japilda Es noradijumi .

   • Krimā pat žurku vairs nav, Krievi visas apēduši, kas tad šprotes salīdzinājumā ar treknajām žurciņām, protams, ka pēc tādas maltītes zivs negaršo.

 15. Pirmskara Lietuvā katram ierēdnim gadā bija jānopērk vismaz viena zoss. Pareizi, vai tad latvieši paši nemāk ēst!!!

 16. Žēl ka nevienu tas nerūp,tikai tos kas saistīti ar šo nozari un palikuši bez darba. Jā,bija darbs,man un vīram,nu palikuši bez,protams,ir sezonas darbs,jo mājās trīs bērniņi jābaro,jāģērbj un jāskolo,bet kas būs rudenī?? Vai tiešām par pēdējo algu jāpērk biļetes un jābrauc uz citām valstīm darbu meklēt? Par ko domā valdība ar savu politisko nostāju? Latvieši no bezizejas brauc prom,atpakaļ neatskatoties,bet klāt ņemam bēgļus kam varēs ne par ko maksāt pabalstus un izmitināt? Vai nevajag sākumā padomāt par LATVIEŠU labklājību????

  • Paavests Franciskus nesen teica: “Nauda ir Velna meesli!”. Vai tieshaam jums Latvijaa tik slikti, ka jaabrauc zu aarzemeem?

Draugiem Facebook Twitter Google+