×
Mobilā versija
Brīdinājums +24°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
10. novembris, 2016
Drukāt

Guntars Račs: “Dziesma ir daļa no manis”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Guntars Račs un Olga.

Oktobrī starp “Latvijas sirdsdziesmu” finālistiem ir Guntara Rača dziesma “Divi krasti”. Klausītājus uzrunājis Guntara un Olgas Rajeckas skanīgais duets, un nav jau nemaz tik biežas tās reizes, kad Guntars kādu no savām dziesmām izpilda duetā.

Guntaram vienmēr svarīgs ir bijis, kā dziesmu dziedātājs izstāsta klausītājam. “Manis rakstītajā dziesmā vokālistam varbūt nav tik daudz kur izpausties. Tur vairāk ir jāizstāsta stāsts. Olga to lieliski izdarīja. Dziesma ir stāsts par cilvēkiem, kuru dzīves ir kaut kādā veidā saistītas, taču vienmēr norit paralēli. Tādi cilvēki ir kā vienas upes divi krasti, katrs savā pusē. Taču agri vai vēlu pienāk laiks, kad tie satiekas. Visi satiekas. Kur tieši tas notiek, tas ir lielais dzīves noslēpums,” teic Guntars.

Kad sarunas sākumā Guntaram vaicāju, vai, dziesmu iesniedzot aptaujai, cerējis uz klausītāju atbalstu, viņš smaidot atklāj: “Iesniegt dziesmu man ierosināja paši aptaujas veidotāji. Noteikti pats par to nebūtu iedomājies, jo man šķita, ka mans un Olgas konkursu laiks jau sen ir aiz muguras, un ir tāda sajūta, ka mums vairs nav ne ar vienu jāsacenšas. Tāpēc dziesmas iesniegšanu vairāk uztvēru kā iespēju dziesmai sasniegt jaunus klausītājus un ne mirkli to nenožēloju. Ja ir tik daudz cilvēku, kas atbalsta manu dziesmu, mēs varam par to tikai pateikt paldies. Tas nozīmē, ka dziesma ir kādu uzrunājusi un tas ir katra autora un izpildītāja lielākais gandarījums. Tāpēc, liels paldies ikvienam, kas veltīja laiku, lai dziesmu noklausītos un par to nobalsotu. Olga to man komentēja vienkārši: “Guntar, es esmu par to, lai mūsu dziesma skan visur bez izņēmuma.” Tā viņa ir pieradusi un cīnās jau daudzus gadus par savu vietu uz skatuves, un joprojām ir aktīva un pieprasīta. No viņas enerģijas smeļos arī es.”

Iespējams, ka Guntaram šī ir pirmā dalība šajā aptaujā, bet viņa rakstītās dziesmas piedalījušās ne vienā vien aptaujā, konkursā un ir klausītāju un profesionāļu novērtētas. “Dziesmas ar maniem vārdiem ir piedalījušās daudz un dažādos konkursos un vairākkārtīgi arī uzvarējušas gan leģendārajā “Mikrofona” aptaujā, gan “Vecā ratiņa” aptaujā, “Šlāgeraptaujā”, vairākas reizes “Muzikālās bankas” aptaujā un Eirovīzijas dziesmu atlasēs, saņēmušas “Zelta mikrofonus” un tā tālāk. Es neapkopoju, cik un kas tieši, bet es, protams, sekoju līdzi tam, kas notiek ar manām dziesmām, jo dziesmas ir daļa no manis paša. Protams, lielā mērā tās ir atkarīgas no izpildītāja, kad tās sāk savu patstāvīgo dzīvi, tāpēc man nav vienalga, kas un kad tās izpilda, un man jāteic, ka man dzīvē ir paveicies strādāt ar pašiem labākajiem. Tas attiecas arī uz komponistiem, ar kuriem strādāju. Taču gandrīz katram dzejolim, kuru uzticu komponistiem, ir arī kāda manis paša radīta melodija. Tās es nevienam nekad nerādu, bet tagad esmu nolēmis daļu no tām īstenot pats. Man nav lielu ilūziju par manām dziedāšanas spējām, taču dziesmu uzrakstīt es varu un ne vienu reizi vien esmu to darījis. Gandrīz puse no “bet bet” dziesmām ir ne vien ar maniem vārdiem, bet arī ar manu mūziku. Esmu daudz mācījies no saviem kolēģiem un plānoju nākamgad izdot pilnvērtīgu soloalbumu. Vienu reizi dzīvē es taču varu to atļauties,” smaidot teic Guntars un atklāj, “savam albumam esmu sarakstījis kādas 20 dziesmas, kuras ar laiku tiek atsijātas. Neesmu ar to īpaši steidzies, kā arī visu laiku strādāju ar citiem projektiem un līdzautoriem. Tas ir stāsts par kurpnieku. Ierakstītas ir trīs, bet līdz nākamā gada martam būs visas divpadsmit. Plānoju vēl vismaz vienu vai divus duetus, jo nejūtos tik spēcīgs dziedātājs, kurš var noturēt uzmanību 50 minūtes. Tāpēc krāsai meklēju arī duetu partneres. Par Olgu es īpaši nešaubījos. Viņu es pazīstu jau sen un zināju, ka viņa man neatteiks. Tā arī notika.” Par duetu pieredzi, Guntars atzinās, viņam bijis viens nosacīts duets ar Lindu Leen 1997. gadā, kad kopīgi ierakstīta dziesmas “Diena” jaunā versija, bet kuras dziedātājs tad vēl viņš vēlas uzrunāt? “Labprāt iedziedātu dziesmu ar Aiju Andrejevu. Ja būs īstā dziesma, noteikti viņu uzrunāšu. Domāju, ka varētu pieaicināt arī jauno zvaigzni Katrīnu Binderi. Ar to tad jau būs gana. Negribu soloalbumu pārvērst par duetu albumu, jo patiesībā nejūtos līdzvērtīgs dziedātājs nevienai no viņām. Uztveršu to drīzāk kā atbalstu sev,” neslēpj Guntars.

Kurš gan cits, ja ne Guntars zina, kā jāraksta dziesma, lai tā uzrunātu klausītājus. “Pati galvenā formula ir, lai šī dziesma uzrunātu tevi pašu. Nekādu citu formulu nav. Tu nevari cilvēkiem likt iemīlēt dziesmu, kuru tu pats nemīli. Cita lieta, vai tas, kas patīk tev, patīk arī citiem. Tas ne vienmēr ir tā, taču tad, kad šīs lietas saslēdzas, notiek brīnums. Man nav nekādu citu formulu un veidu, lai gan es esmu lasījis gudras grāmatas par dziesmu sacerēšanu un daudz analizējis panākumus guvušās dziesmas. Un tas ir tāpēc, ka es dziesmu rakstīšanu jau sen neuzskatu tikai par savu hobiju. Nē, tā ir viena no manām profesijām, kurai man diemžēl nav diploma. To man ir devusi pieredze un darbs ar līdzautoriem,” neslēpj Guntars.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+