Praktiski
Dārzs

Gurķi siltumnīcā nīkuļoja? Jāmaina augsne!0

Foto-Fotolia

Katru gadu siltumnīcā stādu trīs gurķu stādus – ar to pietiek mūsu ģimenei. Gurķi ir ražīgi. Šogad no sākuma tie auga dūšīgi, tad sāka nīkuļot. Par vēlu ieraudzīju, ka diviem stublājā bija iemetusies puve, tos likvidēju. Stādot siltumnīcā, bedrītē iekaisīju trihodermīnu un satrūdējušus kūtsmēslus. Minerālmēslus nelietoju. Varbūt jāmaina augsne? ALBERTS VALMIERĀ

Dārzkopības institūta vadošā pētniece Līga Lepse spriež, ka gurķu iznīkšanas iemesls varētu būt neregulāra augsnes maiņa. Audzējot zem seguma vienu kultūru, reizi trijos gados substrātu vajadzētu nomainīt – tas ievērojami mazinātu kaitēkļu un slimību izplatību. Kūtsmēsli ir diezgan liels drauds, jo tajos var būt dažādas infekcijas, tāpēc ar šo organisko mēslojumu augsni nevajadzētu uzlabot. Lai to attīrītu un ierobežotu vairāku patogēno mikroorganismu sugu attīstību, ieteicams ik rudeni (septembrī, oktobra sākumā) sēt zaļmēslojuma kultūru – rudzus. Tos zemē iestrādā pavasarī.

Gurķu šķirnēm atšķiras izturība pret slimībām. Tādēļ, izvēloties šķirni, nedrīkst paļauties uz piebildi “izturīga pret slimībām”, vienmēr jānoskaidro, pret kurām tieši. Šķirņu aprakstos slimību ierosinātājus parasti apzīmē ar simboliem.

– Neraugoties uz vēso vasaru, šogad daudzviet siltumnīcās gurķi deva labas ražas, ja augi bija laikus iestādīti, pareizi veidoti, nesabiezināti un audzēti vēdinātā siltumnīcā, – piebilst Līga Lepse.

LA.lv