×
Mobilā versija
Brīdinājums +9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
9. februāris, 2018
Drukāt

Aleksandrs Kiršteins: Herberta Cukura problēma (15)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Aleksandrs Kiršteins, Saeimas deputāts (Nacionālā apvienība)

Šā gada 1. februāra “Latvijas Avīzes” numurā publicēts Franka Gordona raksts “Kāpēc novāca Cukuru”, kurā minēta Izraēlas žurnālista Ronena Bergmana grāmata angļu valodā “Celies un nogalini pirmais. Izraēlas mērķēto likvidāciju slepenā vēsture.”. Tajā aprakstītas 2700 likvidēšanas operācijas, kuras īstenoja Izraēlas slepenie dienesti galvenokārt pret arābu terora akciju organizētājiem. Taču pieminēts arī Herberts Cukurs, kurš it kā esot sadedzinājis (burned) Izraēlas armijas militārā izlūkdienesta vadītāja Aharona Jariva ģimenes locekļus.

Visā garajā Cukura sāgā tas, protams, ir kas jauns. Sīkāk gan nav paskaidrots, kur šis noziegums pastrādāts, jo vecā liecība par sinagogas dedzināšanu jau sen atmesta kā viltota (Cukurs neatradās Rīgā 1941. gada 4. jūlijā).

Vēsturnieks Andrievs Ezergailis ir izpētījis Hamburgas Frīdriha Jānkes prāvas dokumentus, kas attiecas uz Rumbulas akcijas noslēpumu iztirzi, kā arī vairāk nekā trīssimt notiesāto Arāja bataljona dalībnieku lietas, kuras izmeklēja krievu čekisti. Katram tiesājamam čekisti uzdeva divus jautājumus – kas vadīja šaušanu un kas bija šāvējam blakus. Nevienā liecībā – ne krievu, ne vācu dokumentos – nav ziņu par jebkādu Cukura darbību akcijās pret ebrejiem.

“Neviena no “Mossad” piedāvātajām liecībām nav bez smaga VDK pēdas zīmoga, kas norāda, ka to izcelsme nav Izraēla vai Vācija, bet nāk no sovjetu informācijas telpas,” raksta A. Ezergailis grāmatā “Starp velna zobiem”. Līdz šim neviens no “Mossad” piedāvātajiem dokumentiem nav izturējis objektīvu analīzi. Dokumenti un to trūkums pierāda, ka Cukurs nav piedalījies nevienā no trim lielajiem ebreju iznīcināšanas viļņiem Latvijā. Patiesības meklētājiem būtu jāzina, ka arī Rumbulā Cukurs nevarēja spēlēt nekādu lomu, jo līdz ar SS un policijas augstākā vadītāja Ostlandē ģenerāļa Jekelna ierašanos Rīgā tika nodemonstrēta neuzticība tur esošajai SD vadībai. Galvenie organizatori bija Jekelna vīri, kas bija atvesti no Ukrainas, bet operatīvās grupas A (Einsatzgruppe A) vadītājs SS brigādenfīrers Štālekers un Latvijas SD komandieris SS oberšturmbanfīrers Lange bija skatītāju lomās. Fridriha Jānkes prāvas dokumenti, kas dod sīku akcijas aprakstu un analīzi, rāda, ka akcija bija augstā mērā ģermanizēta, latviešu vārdi tajā neparādās.

Atšķirībā no “Mossad” neveiksmes mūs apgādāt ar patiesiem dokumentiem, raksta Andrievs Ezergailis, mums ir reāli pierādījumi, ka Cukurs no iznīcības paglābis vismaz četrus ebrejus un bija piedāvājis pakalpojumus vēl citiem.

2006. gadā Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūra ierosināja kriminālprocesu par ebreju iznīcināšanu Latvijā drīz pēc Liepājā sarīkotās izstādes par lidotāju Herbertu Cukuru. Vairāk nekā 12 pēdējos gados prokuratūras izmeklētāji nav atraduši nevienu jaunu pierādījumu par vismazāko Cukura vainu viņam izvirzītajās apsūdzībās. Varam tikai minēt, pēc kā ierosmes kriminālprocess tika ierosināts, to Ģenerālprokuratūrā vairs neviens neatceras, tomēr Ārlietu ministrijai agrāk vai vēlāk būs jāpierāda, ka Latvijas pilsoņus nevienas valsts specdienesti nedrīkst nogalināt bez tiesas sprieduma.

 

Redakcijas piebilde.

“LA” lūdza LR Ģenerālprokuratūras komentāru par A. Kiršteina rakstā pieminēto kriminālprocesu pret H. Cukuru. Atbilde no prokuratūras preses sekretāres Aigas Eidukas: “Izvērtējot izmeklēšanas gaitā savāktos pierādījumus, tai skaitā no ārvalstīm, konstatēts, ka šobrīd nav pietiekama pamata ne apstiprināt, ne arī noliegt faktu par Herberta Cukura līdzdalību ebreju tautības civiliedzīvotāju iznīcināšanā Latvijas teritorijā Otrā pasaules kara laikā. Izmeklēšana krimināllietā tiek turpināta, 2018. gadā no ārvalstīm, izpildot starptautiskās tiesiskās palīdzības lūgumus, ir saņemts ievērojams daudzums dokumentu, kuri ir jāpārtulko un jāizvērtē.”

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. labāk lai pastāsta pats par savām kriminālajām darbībām un nelietībām.Pilnīgs ku kū,kuram nepieciešama nopietna psihiatra palīdzība.Kā tāds var strādāt mācību iestādē.Nebūtu brīnums,ka šāds tips sāktu grabēt,ka ir vācu laika notikumu aculiecinieks.Sagrābsta murgus un klāsta lētticīgajiem.Lai taču iet pensijā!Āzis par dārznieku.

 2. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Jāgriežas pie Streipa! Viņš, ja pareizi atceros, ceturtdien viszinoši paziņoja, ka Cukuram nevar piedot žīdiem nodarīto un, ka tas ir ne ar ko (nekādiem personīgiem sasniegumiem vai labiem darbiem) neizpērkams noziegums. Izrādās, ka Amerikas gudrie visu zina, tikai ne mūsu attiecīgās institūcijas.

 3. laikam kāds joprojām domā ka žīdi valda pār pasauli . man tomēr liekas ka paši vainīgi ka viņus apšāva.

 4. “Velnam pa zobiem !” Ezergailis un Kiršteins turpina Auksto karu laiku propagandu, taču viņiem šoreiz neizdosies vairākumu “apčakarēt”. Nemodiniet dēmonus, kamēr miera laika apstākļi – atstājiet Cukura pīšļus pūt Amazones džungļos, bet turpiniet diskusijas internetā un Saeimā kaut līdz pastardienai!

 5. LR Ģenerālprokuratūra: “nav pietiekama pamata ne apstiprināt, ne arī noliegt faktu…”
  – – – – – – – – – –
  Ja nav pamata apstiprināt, ka kautkas ir “fakts”, vai nebūtu pareizāk runāt par “apgalvojumu”? Tas tā, starp citu. Gribu tikai piebilst, ka ideoloģija cilvēkos vienmēr ir spēlējusi ārkārtīgi lielu lomu — vai par labu, vai par ļaunu. Fakti, kā varbūt tas ir šinī lietā, bieži paliek otrā vietā.

 6. Aha, esmu pamanīts! Lepojos ar sevi…

 7. Pierādījumu nav, bet Cukura labo vārdu arī neviens oficiāli aizstāvēt negrasās. Tiesa, tas jau netraucē ne mazākā mērā paust savu kgbešņiku viedokli par lietām, ko nepārzina. To skaidri pierāda iepriekšējie divi komentāri…

 8. Pameklējiet Latgalē, kur plosījās Arāja-Cukra brigāde, varbūt vēl atradīsiet kādu dzīvu liecinieku šo abu zvēru darbībām, kad tieši Cukurs, ar automašīnām piebraucis, aiz matiem iekšā kravas kastē cēla cilvēkus, kurus aizveda nošaušnai. Ja par šie zvēriem kaut ko vēl lemj saeimisti, tad tūkst vārdu šim cirkam, kad tie nenodarboas ar aktuālu jautājumu risināšanu, bet jau vairākus gadus cenšas pagātnē visu tautu apkaunojušos zvērus padarīt par pūkainiem, baltiem trusīšiem. CIK UN KAS PAR TO MAKSĀ?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Likumprojekts “LELB – vienīgie īstie luterāņi”

Vairāki Saeimas deputāti iesnieguši likuma labojumus, lai noteiktu, ka valsts atzīst Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) darbības nepārtrauktību Latvijā un ka LELB ir vienīgā tiesību pārmantotāja luteriskajai baznīcai, kas darbojās Latvijā līdz 1940. gadam.

Pašlaik spēkā esošo LELB likumu plānots papildināt ar preambulu, kurā būtu noteikts gan augstāk minētais, gan tas, ka LELB izveidojusies luteriskās reformācijas kustības ietvaros 16. gadsimtā, darbību sākusi pirms Latvijas dibināšanas un nepārtraukti darbojusies Latvijā arī okupāciju laikā. Grozījumi likumā paredz vēl vairākas citas izmaiņas. Likumprojektu sagatavojusi LELB Tiesību komisija un apstiprinājusi baznīcas Bīskapu kolēģija. LELB pārstāvji vērsušies pie 12. Saeimas deputātiem ar lūgumu parakstīt šo likumprojektu.

Taču Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas (LELBĀL) pauž uzskatu, ka piedāvātie grozījumi nepamatoti ierobežo baznīcas draudžu pašnoteikšanās tiesības. Likumprojekts esot izstrādāts bez konsultācijām ar citām luterāņu baznīcām Latvijā. LELBĀL norādīja, ka patlaban Latvijas teritorijā un ārpus tās darbojas trīs luterāņu baznīcas un to draudzes kā tās LELB pēcteces, kuras darbību pārtrauca Otrais pasaules karš un sekojošā okupācija. Līdz ar to būtu pareizi vienoties par baznīcu līdzvērtīgu sadarbību, nevis netaisni izcelt vienas absolūtu prioritāti, uzskata LELBĀL.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+