Kultūra
Kultūrpolitika

Hipijs Alfrēds pāraudzis “baltajā tēvā” 16


Alfrēds Stinkuls jeb Prievīšu Fredis iesiešanai izmanto ap 200 gadu vecu grāmatu iešūšanas tehnoloģiju.
Alfrēds Stinkuls jeb Prievīšu Fredis iesiešanai izmanto ap 200 gadu vecu grāmatu iešūšanas tehnoloģiju.
Foto – Andris Ozoliņš

Viens no pašiem masveidīgākajiem roku darba un lietišķās mākslas uzplaukumiem saistījās ar leģendāro hipiju kustību, kas savas pēdas bija atstājusi arī Latvijā. Hipiji gatavoja rotaslietas, šuva sev neparasta dizaina drēbes un somas.

Pārsteidzoši, hipiju ģērbšanās stils nav zaudējis savu aktualitāti arī mūsdienās. Ap šo kustību apvijušās daudzas leģendas, kurās patiesība tiek miksēta ar fantāziju. Tagad dumpinieciskie brīvdomātāji ir integrējušies sabiedrībā un kļuvuši par cienījamiem sabiedrības locekļiem. Un kā gan ne. Beidzamais laiks, jo teiksmainos laikus piedzīvojušo un pārdzīvojušo posthipiju vecums šobrīd ir 60 līdz 70 gadu.

 

Alfrēds

Tāds brīvdomātājs, brīvmākslinieks un nacionālās pašapziņas sludinātājs ir Alfrēds Stinkuls vai Prievīšu Fredis, kā viņu esot saukuši hipiju laikos. Alfrēdam hipiju kustība sasaucās ar latvietības meklējumiem. Viņš kopā ar domubiedriem iegādājās Skujenes pagastā vecas lauku mājas, kur neeksistēja padomju vara. Jaunieši pļāva zāli, cepa maizi un brūvēja Jāņu alu. Uzcēla pirtiņu un mežā gādāja malku. Bija nesaskaņas ar čeku, tomēr fiziskas represijas nesekoja.

Vienu gadījumu par smalku, stingras uzskaites Japānā izgatavotu noklausīšanās iekārtu nosperšanu pat ir pieminējis čekas ģenerālis Johansons savā grāmatā. Astoņdesmitajos gados Alfrēds apprecējās ar nacionālās kustības aktīvisti no Zviedrijas un nonāca aiz robežām. No Zviedrijas ceļš veda uz eņģeļu pilsētu – Losandželosu. Drīz Alfrēds kopā ar sievu Ingunu Galviņu un draugu lietuvieti Vladu Rukšu pievērsās baltu tradicionālās kultūras popularizēšanai un 1992. gadā atvēra galeriju “Baltic Crossroads”, kurā eksponēja savus, kā arī draugu lietišķās mākslas priekšmetus, rotas, keramiku, mākslas fotogrāfijas un grāmatu sējumus. Pašlaik tirdzniecība noris vien internetā.

 

Grāmatu siešana

Alfrēdam bija daudz Latvijas laika grāmatu, kas juka un bruka. Viņš meklēju kādu vīru, kas parādītu, kā tās pareizi iesiet. Beidzot palaimējās satikt Pēteri Miezīti no Vidzemes puses. Krievi bija vīram piesprieduši 25 gadus katorgas par to, ka viņš esot ticies ar Ādolfu Hitleru. Kad atbrīvoja, pateica, ka tas tikai uz laiku… ja neturēs muti. Tādēļ uz šo jautājumu, ir ticies vai nav, viņš nekad neatbildēja, tikai smaidīja. Solīda vecuma kungam pietika pacietības iemācīt puisim grūto iesiešanas mākslu.

“Pēc ilga mācību laika meistars beidzot teica – mēģini nu pats, un tā es sāku. Pirmās grāmatas, kādas nu bija, tādas bija. Tomēr ar katru reizi arvien labākas un labākas,” atceras Alfrēds.

Tagad meistars iesiešanai izvēlas ap 200 gadu vecu grāmatu iešūšanas tehnoloģiju. Papīrs un pape ir ekoloģiski, bez ķimikālijām. Grāmatas vāka dekoram izmantots kurzemnieku cimdu raksts. Ugunskrusti iespiesti ar karsto spiedi. Paņemot rokā, jūti, ka grāmata viegli atveras, to ir parocīgi šķir-stīt. Tāpat kā šķirstīt meistara atmiņu krājumus.

 

 

Vērtējums: latvieši indiāņu ietekmē 

Daina Kraukle, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājuma nodaļas vadītāja: “Mākslinieku Alfrēda Stinkula un Vlada Rukša daiļradē var pamanīt to, ka viņi kādu laiku ir dzīvojuši ārpus dzimtenes. Lai arī viņi ir ļoti spēcīgi saglabājuši nacionālās saknes, tomēr uzmanīgs vērotājs redzēs viņu darbos ietekmi no senās Amerikas indiāņu kultūras un totēmiem. Amerikā senā indiāņu kultūra ir saglabājusies no arhaiskā akmens laikmeta. Pilnīgi iespējams, ka līdzīgi dekoratīvi risinājumi bijuši arī šeit, Latvijā, pirms dzelzs laikmeta sākšanās. Mākslinieku darbi aicina no cita rakursa palūkoties uz mūsu etnogrāfisko mākslu, un kādam tas var radīt jaunas idejas. Katrā ziņā viņu darbi ir tik daudzplākšņaini un dziļi, ka vairāk jau velk uz mākslu nekā daiļamatu.”

LA.lv