×
Mobilā versija
+11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
13. marts, 2012
Drukāt

Ieguldīs, ja varēs pelnīt

arabi_vk_4

Latvijas valdības un uzņēmēju delegācijas vizītes laikā Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE) kopīgā forumā pulcējušies abu pušu uzņēmēji un biznesa nozares pārstāvji. 


Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) un Dubaijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras rīkotajā forumā vakar Dubaijā piedalījās 38 dažādu nozaru uzņēmēji no Latvijas, kā arī investori un biznesa vides pārstāvji no AAE, lai meklētu sadarbību un piedāvātu investīciju iespējas Latvijā.

“Var rasties jautājums, kādēļ gan investēt Latvijā? Un atbilde ir – kādēļ gan ne? Tas ir vērts trīs iemeslu dēļ – atrašanās vieta, cilvēki un biznesa vide,” foruma atklāšanas uzrunā sacīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis, norādot, ka Latvija ir vārti biznesam ar Rietumeiropu, Skandināviju vai Krieviju.

Ar Latviju skaitļos, kā arī attīstību pēc krīzes pārvarēšanas perioda iepazīstināja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, uzsverot, ka Latvija kopā ar pārējo Baltiju patlaban ir visstraujāk augošās ekonomikas Eiropas Savienībā.

Dubaijas Tirdzniecības kameras pārstāvji un uzņēmēji rūpīgi klausījās Latvijas prezentācijā un vēlāk atzina, ka abām pusēm ir daudz kopīga – gan biznesa uztvere un domāšana, gan intereses, īpaši meklējot partnerus ārvalstīs, kā arī finanšu grūtību pieredze, jo Dubaijas emirāts pirms dažiem gadiem līdzīgi kā Latvija piedzīvoja nekustamā īpašuma buma izraisītas krīzes sekas. Kameras vadītāji arī uzsvēra, ka ar šo vizīti Latvija apliecina savas nopietnās un vērā ņemamās biznesa un sadarbības intereses.

“Par Latviju šeit zina, taču problēmas rada tas, ka starp abām pusēm nav tiešas, aktīvas transporta līnijas. Līdzko būs izveidoti stabilāki un aktīvāki satiksmes sakari, Dubaijas biznesa pārstāvji būs vairāk ieinteresēti doties uz Latviju un investēt,” norādīja Dubaijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Abdulrahmans Saifs Alghurairs. Viņš piebilda, ka Latvija salīdzinājumā ar citām pasaules valstīm nav ar sevi pietiekami iepazīstinājusi, taču iespējas ir un arābu pasaulei īpaši pievilcīgs liktos Latvijas ģeogrāfiskais novietojums, proti, atrašanās tuvu Krievijas tirgum.

Dubaijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvji norādīja, ka visai svarīgs faktors ir arī Latvijas atrašanās Eiropas Savienībā, kā arī iespējamā iestāšanās eirozonā, kas radītu lielāku investoru uzticību un pārliecību par finansiālo stabilitāti.

 

“Naudas līdzekļi arābu pasaulei ir milzīgi, taču šejienes uzņēmēji nav tik ieinteresēti ieguldīt līdzekļus, cik pelnīt, līdz ar to mums jāpiedāvā tādi nosacījumi, kas pavērtu peļņas iespējas Latvijā,” atzīst LIAA direktors Andris Ozols. Viņaprāt, arābu uzņēmēji nebūs ieinteresēti Latvijā sākt biznesu no nulles, bet gan izskatītu iespējas iegūt daļu jau esošu uzņēmumu akciju.

 

Viens no tiem ir aviokompānija “Air Baltic”, kam šajās dienās Latvijas valdības delegācija Persijas līča valstīs meklē sadarbības partneri.

Salīdzinājumā ar citām pasaules valstīm Latvijas un AAE tirdzniecības un ekonomikas sakari šobrīd ir nelieli. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, aizvadītajā gadā AAE bija Latvijas 35. lielākais preču eksporta un 64. lielākais preču importa partneris. Galvenās eksporta preces uz AAE ir mašīnas un mehānismi, pārtikas rūpniecības produkti, transporta līdzekļi un koksnes izstrādājumi. Savukārt no AAE Latvija visvairāk ievedusi mašīnas un mehānismus, elektroniskās iekārtas, augu valsts produktus. Kopumā Latvijas un AAE tirdzniecības apjoms sasniedz 25 miljonus latu gadā.

Vairāki Dubaijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvji izteica interesi paviesoties Latvijā, īpaši dabas un piekrastes dēļ. Arābu uzņēmēji arī norādīja, ka jebkurā gadījumā Latvijas uzņēmējiem jārēķinās ar sakaru pakāpenisku un pacietīgu veidošanu. “Zeme vispirms ir jāapstrādā, sēkla jāiesēj, jāļauj tai izaugt, nobriest, un tikai tad varēs novākt ražu,” sacīja Dubaijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras viceprezidents, Dubaijas ekonomiskās zonas pasaules vadītājs Hišams Abdullahs Alširavi.

Jau vēstījām, ka Latvijas valdības un uzņēmēju delegācija ieradusies vairāku dienu oficiālajā vizītē Persijas līča valstīs. Pēc viesošanās AAE Dubaijā un Abū Dabī vakar delegācija ieradusies Katarā. Šī ir pirmā Latvijas valdības galvas vizīte Persijas līča valstīs valsts vēsturē.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+