×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
26. februāris, 2017
Drukāt

Iekšlietu darbinieku arodbiedrība iestājas pret ieceri samazināt piemaksas par virsstundām (4)

Foto - LETA

Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrība (LIDA) iestājas pret ieceri samazināt piemaksas par nostrādātajām virsstundām, aģentūru LETA informēja LIDA priekšsēdētājs Armands Augustāns.

Ar šādu pozīciju LIDA atbalsta Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) kategoriskos iebildumus pret piemaksu samazināšanu par virsstundām.

Augustāna ieskatā, Labklājības ministrijas (LM) atsauce uz ārvalstu investoru padomes rekomendācijām, kā arī norāde, ka Latvijas tiesiskais regulējums būtu līdzīgs kaimiņvalstu – Igaunijas un Lietuvas – tiesiskajam regulējumam par virsstundu darba apmaksas apmēru, nav pamatots.

Viņš ir pārliecināts, ka LM “nevajag maldināt sabiedrību, salīdzinot Latvijas tiesisko regulējumu ar Lietuvas un Igaunijas, kur minimālā alga ir lielāka”.

LIDA norāda, ka daudzi nozares darbinieki ir spiesti dažādu apsvērumu dēļ regulāri strādāt virsstundas, par šo darbu nesaņemot nekādu samaksu. Vienlaikus arodbiedrībā uzsvērts, ka Latvijā nav organizēta darba devēju apmācība darba tiesiskos jautājumos, kā rezultātā darba devēji bieži neizprot, kas ir arodbiedrības, kāda ir arodbiedrības loma darba tiesisko attiecību jomā.

“Latvijā nav notikuši streiki, kas norāda, ka darbinieki ir nospiesti un nostādīti gandrīz vai vergu stāvoklī,” secināja Augustāns.

LIDA aicina valdības ministrus, LM un citas ministrijas, Saeimas deputātus vērst uzmanību arodbiedrību sociālo partneru darbības pilnveidošanai.

Augustāns ir pārliecināts, ka darbinieku iesaistei arodbiedrībās jākļūst par valdības prioritāti, jo tikai tad būšot iespējas panākt sociālo dialogu starp darba devēju un darba ņēmēju, tādējādi uzlabojot ekonomisko stāvokli Latvijā.

Jau ziņots, ka LM rosina darbinieka piemaksu par pirmajām divām virsstundām samazināt uz pusi, aģentūru LETA informēja ministrijas pārstāvis Egils Zariņš.

LM iecerējusi, ka turpmāk darbiniekam, kas veic virsstundu darbu, par pirmajām divām virsstundām, kas veiktas virs dienas normālā darba laika, būs jāizmaksā piemaksa ne mazāk kā 50% apmērā no noteiktās stundas vai dienas algas likmes. Savukārt par katru nākamo virsstundu izmaksājama piemaksa ne mazāk kā 100% apmērā. Šobrīd Darba likums paredz, ka piemaksa 100% apmērā ir jāmaksā, jau sākot no pirmās virsstundas.

Ministrijā skaidro, ka ārvalstu investoru padome Latvijā savās rekomendācijās ir minējusi, ka, lai veicinātu darba devēju konkurētspējas uzlabošanos un uzņēmējdarbības vides attīstību, ieteicams samazināt piemaksu apmēru par virsstundu darbu līdz 50% no darbinieka algas. Tādējādi Latvijas tiesiskais regulējums būtu līdzīgs kaimiņvalstu – Igaunijas un Lietuvas – tiesiskajam regulējumam par virsstundu darba apmaksas apmēru, kas ir apliecinājis sevi kā ekonomiski pamatots un efektīvs instruments darba devēja un darbinieka interešu līdzsvarošanā.

Lai arī jautājums vairākkārt tika diskutēts gan Darba lietu trīspusējās sadarbības padomē, gan Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē, vienošanās starp Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) un LBAS par virsstundu apmaksu netika panākta.

Attiecībā uz regulējumu par svētku dienām plānots saglabāt spēkā esošo piemaksas apmēru, kas ir 100% no darbiniekam noteiktās dienas algas likmes. Vienlaikus darbiniekiem un darba devējiem nav liegts darba koplīgumā vai darba līgumā noteikt lielāku piemaksu par virsstundu darbu vai darbu svētku dienā.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Tas skar ne tikai iekšlietu sistēmu,bet visus darba ņēmējus.Nu ko,grib vairot arodslimniekus ar pārslodzēm,lai darba devējs varētu izkalpināt par mazāku samaksu visā valstī.Jau pašlaik izkalpina it sevišķi privātā sektorā virsstundās bez samaksas cilvēkus,bet tad varēs 2 dienas likumīgi ar mazāku samaksu.Darba devēju atbilde darbiniekam ir,ja nepatīk ej projām tavā vietā atradīsim kas strādā.
    Es pati to visu esmu izjutusi uz savas ādas un pašlaik esmu arodslimniece.

  2. Kā norādīts arodbiedrības paziņojumā, Augustāns ir pārliecināts, ka darbinieku iesaistei arodbiedrībās jākļūst par valdības prioritāti, jo tikai tad būšot iespējas panākt sociālo dialogu starp darba devēju un darba ņēmēju, tādējādi uzlabojot ekonomisko stāvokli Latvijā.
    Diemžēl Latvijā arodbiedrības tiek noniecinātas, pazemotas, iebiedētas. Neviens negrib tajās darboties, jo neredz jēgu. Tāpēc ir tik viegla dzīve rūpniekiem, tirgotājiem. Esam paverdzināti arvien vairāk.

  3. 9-tā stunda bez virsapmaksas 100% apmērā … ja strādā virsstundās visas 8-ņas stundas. Matemātika vienkārša: 50%+50%=100%, kuri sedz tikai 10-to stundu. Strādā 7 stundas, 8 stunda par velti (bez 100% apmaksas). Kaut kur dzirdēts: ņem vienu! otrais par brīvu! …

  4. 9-tā stunda bez virsapmaksas 100% apmērā … ja strādā virsstundās visas 8-ņas stundas. Matemātika vienkārša: 50%+50%=100%, kuri sedz tikai 10-to stundu. Strādā 7 stundas, 8 stunda par velti (bez 100% apmaksas). Kaut kur dzirdēts: ņem vienu! otrais par brīvu! …

Draugiem Facebook Twitter Google+