×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
16. marts, 2014
Drukāt

Ielūdz uz Jura Dimitera “Lietu teātri”

Juris Dimiters "Akmeņi un boja", 1975. Audekls, eļļa. 73,5x81. Mūkusalas Mākslas salons.
Foto: Jānis PiparsJuris Dimiters "Akmeņi un boja", 1975. Audekls, eļļa. 73,5x81. Mūkusalas Mākslas salons. Foto: Jānis Pipars

No 27. marta līdz 26. aprīlim Mūkusalas Mākslas salonā būs skatāma Jura Dimitera darbu izstāde “Lietu teātris”, portālam LA.lv pavēstīja salona pārstāvji.

Juris Dimiters (1947) ir viens no intelektuālākajiem un asprātīgākajiem savas paaudzes māksliniekiem. Viņa darbu – gleznu un plakātu – varoņi lielākoties ir antropomorfizēti augļi un priekšmeti. Ielikti savstarpējo attiecību saspēlēs, tie kļuvuši par mākslinieka radīta teātra aktieriem, aktīvi komentējot kādu no trim tēmām – varu, sociumu un ikdienu.

J. Dimitera gleznas un plakāti pārsteidz ar latviešu mākslai neraksturīgu tiešumu un ironiju. Viņa darbus raksturo lakoniska, smalki izzīmēta un realitāti imitējoša forma, kura kontrastē ar sirreālisma iedvesmotiem, izteiksmē precīziem vizuāliem un jēdzieniskiem satura paradoksiem. Tie ir nebeidzami rēbusi, kuru nozīme mainās atkarībā no laika, konteksta, skatītāja zināšanām un priekšstatiem.

Izstāde “Lietu teātris” ir apjomīgākā J.Dimitera darbu skate pēdējo 20 gadu laikā Latvijā. Tajā līdzās populārajiem plakātiem būs skatāmas agrīnās, kā arī pēdējos gados tapušās gleznas, vispusīgi atspoguļojot mākslinieka daiļradi. Izstāde strukturēta vairākās tematiskās sadaļās, izceļot trīs populārākās darbu tēmas kā vara, sociums un ikdiena.

Līdz ar izstādi tiks atklāts Jura Dimitera plakātiem veltīts apkopojošs izdevums ar Jāņa Borga ievadtekstu.

Juris Dimiters (1947) dzims mākslinieces Džemmas Skulmes un aktiera Artūra Dimitera ģimenē. Beidzis J.Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu (1965), Latvijas Mākslas akadēmijas Scenogrāfijas nodaļu (1973). Lielāko ievērību guvis ar plakātiem, 1980. gados piedaloties un saņemot balvas lokālās un starptautiskās plakātu mākslas izstādēs. Daudzi plakāti tikuši tiražēti, un, pateicoties aktuālajam sociālkritiskajam saturam un precīzajiem, viegli nolasāmajiem sižetiem, guvuši plašu atpazīstamību sabiedrībā. J. Dimitera plakāti šobrīd pieskaitāmi pie latviešu mākslas klasikas.

Izstādē eksponētas gleznas un plakāti no Mūkusalas Mākslas salona kolekcijas. Izstādes kuratore Līga Lindenbauma. Ieeja bezmaksas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+