×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
24. februāris, 2014
Drukāt

Igaunijai 96. dzimšanas diena (1)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Mati Vārmans

1918. gadā pasludinātā Igaunijas Republika bija igauņu nācijas valstiskuma sākums, kas bija kaldināts ar spīdošiem igauņu kultūras darbinieku prātiem un vēlāk brīvības cīņās izcīnīts ar tautas asinīm. Igaunijas vēstnieka Latvijā Mati Vārmana secinājums – viss notika līdzīgi kā Latvijā.

“Šis gads mums, igauņiem un latviešiem, ir ļoti svarīgs, jo svinēsim daudzu mūsu sabiedrisko darbinieku skolotāja Jāņa Cimzes 200 gadu jubileju,” uzsver vēstnieks.

24. februāris ir Igaunijas valsts dzimšanas diena. Toreiz Igaunijā bija ienācis vācu karaspēks un šajos ap­stākļos vispirms 23. februārī Pērnavā un pēc tam 24. februārī Tallinā tika izplatīta Igaunijas Neatkarības deklarācija. To izplatīja Igaunijas glābšanas komiteja, kurā darbojās Igaunijas valstiskuma tēvi – Konstantīns Petss, Jīri Vilms un Konstantīns Koniks. 1918. gadā pirmoreiz Igaunijā tika pacelts zilimelnibaltais Igaunijas karogs, kurā zilais raksturo – jūru, melnais – zemi, bet baltais – igauņu dvēseli. “Tālāk sekoja Igaunijas atbrīvošanas karš, stājoties pretim krievu karaspēkam un vācu spēkiem, mēs apliecinājām sava valstiskuma tiesības pastāvēt,” teic M. Vārmans. 1919. gadā daudzi igauņu karavīri kopā ar latviešiem cīnījās ar vācu spēkiem Cēsu kaujās un bija ieradušies kopīga mērķa labad – cīnīties par savu valstiskumu.

Igaunijas Neatkarības dienas svinības sāksies rītausmā ar valsts karoga pacelšanu Garā Hermaņa tornī Tallinā. Valsts svētku svinību galvenā vieta katru gadu ir cita. Šogad Pērnavā notiks militārā parāde, bet vakarā – Valsts prezidenta Tomasa Ilvesa un viņa kundzes Evelīnas rīkotā svētku pieņemšana. Šajā dienā koncertos uzstāsies Igaunijas kori, kā arī vakarpusē prezidents teiks ikgadējo uzrunu. Šodien tiks pasniegti arī Igaunijas augstākie apbalvojumi, un šogad to saņems arī akadēmiskā kora “Latvija” diriģents Māris Ošlejs. Bet kapsētās visā Igaunijā tiks pieminēti Brīvības cīņās kritušie.

Svētki tiks atzīmēti arī diasporā, tostarp Latvijā, kur savas mājas ir ap 2000 igauņu. Svētku pasākumus rīkos Latvijas Igauņu biedrība, bet vēstniecība organizēs svinīgo pieņemšanu Latviešu biedrības namā.

Kad norādu uz augstām vietām, kādas Igaunija ieņem dažādos starptautiskos biznesa un valsts novērtējuma reitingos, vēstnieks teic: “Jāņem vērā, ka tajos pašos reitingos Latvijai ir liels progress, par ko priecājamies. Katru dienu mums jāpieliek aizvien vairāk pūļu un izdomas, lai virzītos uz priekšu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Saules muzu braligajai Igaunijai!

Draugiem Facebook Twitter Google+