×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
26. februāris, 2013
Drukāt

Ilvess aicina sakārtot Igauniju

Foto - LETAFoto - LETA

Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess runā par godu valsts 95. neatkarības pasludināšanas gadadienai aicināja ikvienu skatīties tālāk par nākamajām vēlēšanām un sakārtot Igauniju līdz tās simt gadu jubilejai.

 

“Palūkosimies aiz gaidāmo vēlēšanu horizonta. Rūpīgi izvērtēsim mūsu rīcībā esošās izvēles – gan tās, kam ir tikai īstermiņa ietekme, gan tās, kuru atrisināšanā un izlemšanā esam ieinteresēti mēs visi,” aicināja Igaunijas prezidents. Ilvess norādīja, ka nākamajos piecos līdz septiņos gados situācija Igaunijā būtiski mainīsies, lai gan nav iespējams paredzēt visu, kas šajos gados notiks, dažas lietas ir jau zināmas. “Mēs zinām, ka līdz 2018. gadam zemās dzimstības un lielāka sagaidāmā dzīves ilguma dēļ trīs strādājošajiem vajadzēs nodrošināt piecu cilvēku uzturēšanu. Visa mūsu sociālas drošības un pabalstu sistēma, visas mūsu valsts uzturēšana gulsies uz šo cilvēku pleciem. Viss – skolas, pensijas, bērnu pabalsti, policija, glābšanas dienests, veselības apdrošināšanas fonds un bezdarbnieku pabalsti,” viņš klāstīja.

Igaunijas prezidents aicināja aizdomāties arī par ekonomiskās izaugsmes nepārtrauktību, kas nozīmē, ka ikvienam iedzīvotājam un sabiedrībai kopumā ir jāuzņemas arvien lielāka atbildība.

“Ja ekonomikas izaugsme turpināsies, augs arī Igaunijas bagātība, tādēļ iespējams, ka nākamais Eiropas Savienības finanšu periods, kas sāksies 2020. gadā, nesniegs mums tik daudz ārējas finanšu palīdzības, kādu pirms divām nedēļām mums panāca valdība. Lai gan pašlaik tas šķiet neticami, bet pilnīgi iespējams, ka Igaunija kļūs par donorvalsti.

Valsts, kuras iekšzemes kopprodukts ir sasniedzis 75 procentus no ES vidējā, vairs nespēj saņemt no kopīgā budžeta vairāk, nekā tur ir iemaksājuši, un Igaunija jau tuvojas šai atzīmei,” ekonomisko situāciju nākamajiem gadiem ieskicēja Ilvess. Viņš uzsvēra, ka Igaunijai ir jābūt gatavai pārvaldīt valsti citādi. “Visupirms mums ir jāatrod vai pat jāizdomā tāds valsts funkcionēšanas modelis, kas ne tikai atbildīs visām pārmaiņām, bet arī nodrošinās visu šeit dzīvojošo cilvēku ilgtspējīgu labklājības izaugsmi. Nākamajos septiņos gados valstij ir jāgatavojas tam, lai turpmāk varētu paļauties paši uz sevi. Pašlaik mums ir efektīvi jāizmanto no ES fondiem iegūtie līdzekļi, lai uzbūvētu ko ilgtspējīgu, ko tādu, kas spēs pastāvēt un attīstīties ar mūsu pašu spēkiem,” norādīja Igaunijas valsts vadītājs. “Un tāds arī ir mans aicinājums – sakārtosim Igauniju līdz mūsu simt gadiem. Franči uz savu simto jubileju uzbūvēja Eifeļa torni. Uzbūvēsim arī mēs metaforisku torni, kura spozme būs redzama no attāluma, kas piesaistīs ar saviem novatoriskajiem un inovatīvajiem risinājumiem, ar savu draudzīgo, izsvērto un efektīvo vēstījumu.” Viņš norādīja, ka tā sasniegšanai ir nepieciešamas diskusijas un izsvērti lēmumi, kas pieņemti to ietekmē. “Mums nepieciešami īstenojami rīcības plāni, nevis attīstības plāni, kas ir uzrakstīti tikai rakstīšanas dēļ un nekavējoties aizmirsti. Mums nepieciešamas jaunas idejas, inovatīvas un nestandarta idejas, kas noteikti nav tikai saukļi,” uzsvēra Igaunijas prezidents.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+