Foto – Valdis Semjonovs

Instrumenti dārza sakopšanai un labiekārtošanai 0

Pavasari kārtīgs saimnieks sāk ar sava īpašuma apkārtnes sakopšanu. Aktuālākie darbi ir grāvju, laukmalu un līdzīgu vietu atbrīvošana no krūmiem un kūlas.

Reklāma
Reklāma

 

Trimmeri un krūmgrieži

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Atšķirībā no parastā piemājas zāles pļāvēja, kas domāts līdzenam mauriņam, trimmeris ir paredzēts nelīdzena zāliena un grāvju kopšanai. Turklāt ar trimmeri var appļaut apmales un citas grūti aizsniedzamas vietas. Pašā jaudīgākajā variantā trimmeris jau ir kļuvis par krūmgriezi, kurš var tikt galā ar kārtīgiem brikšņiem.

Dažādu ražotāju krūmgriežu un trimmeru piedāvājums šīs tehnikas tirdzniecības vietās ir tik plašs, ka nesagatavotam pircējam viegli apjukt. Pat vienas firmas modeļu rinda ir tik gara, ka konkrētu robežu dažādas klases aparātiem grūti novilkt, tāpat kā precīzi nodalīt trimmeri no krūmgrieža.

CITI ŠOBRĪD LASA

Trimmerus var iedalīt trīs lielās grupās: profesionālajos, fermeru un piemājas. Pie pašiem vienkāršākajiem piemājas jeb amatieru trimmeriem pieder arī elektriskie, kuri ir arī paši lētākie. Tie paredzēti puķu dobju un apmaļu appļaušanai, kur nevar piekļūt ar zāles pļāvēju. Tie ir maldi, ka trimmeris, pat jaudīgs un dārgs, spēj aizstāt zāles pļāvēju. Katram ir savi uzdevumi. Ar trimmeri nekad nevar mauriņu nopļaut tik līdzeni kā ar zāles pļaujmašīnu. Piemājas trimmeri ar mazjaudīgiem benzīna motoriem konstruktīvi nav paredzēti lielu platību apstrādei. Uzskatāmākā to atšķirība ir salīdzinoši nelieli cilpveida rokturi un vienkārša siksna uzkāršanai plecā. Tas norāda, ka šis aparāts nav paredzēts ilgstošam darbam.

Vidējās klases jeb fermeru trimmeriem ir nopietnāka konstrukcija, tiem parasti ir plaša satvēriena rokturi un uzkabes ierīce, kas krietni atvieglo darbu. Vienkāršākajā variantā par uzkabi, kas palīdz noturēt trimmeri, kalpo siksna, bet vislabāk, ja ir kārtīga sistēma. Šā līmeņa trimmeriem ir jaudīgāki motori, un arī izturības rezerve ļauj apstrādāt lielākas platības. Tagad, kad ir aktuāla kūlas dedzināšanas problēma, katrs zemnieks, kam ir šāds aparāts, var labi apkopt savas laukmales un grāvjus, lai kādam piromānam neienāktu prātā tos aizdedzināt.

Toties profesionālās klases trimmeri pašā jaudīgākajā versijā jau ir kļuvuši par krūmgriežiem. Šāda līmeņa aparātiem parasti var uzstādīt gan griezējdiskus vai trīsstūra griezējus, kas ļauj tos izmantot meža tīrīšanas un citos darbos, gan auklas spoli, lai lietotu kā ražīgus trimmerus. Kārtīgs profesionālais agregāts maksā vairāk par 500 latiem. Jāpiebilst, ka arī zemāku klašu trimmeriem ir krūmgriežu disku uzstādīšanas iespēja, taču salīdzinoši mazjaudīgie motori un nepiemērotā konstrukcija neļauj to darīt pilnvērtīgi. Speciālisti brīdina, ka trimmerim jāizmanto tikai oriģinālās, šim modelim paredzētās auklas un ar pašdarbību un racionalizāciju aizrauties nedrīkst.

Darbs ar krūmgriezi prasa zināmu sagatavotību un iemaņas. No drošības tehnikas viedokļa tas ir bīstamāks pat par motorzāģi. Strādājot gan ar trimmeri, gan krūmgriezi, jāizmanto aizsardzības ekipējums: acenes, ķiveres, cimdi un zābaki. Jāievēro arī piesardzība pret tuvāko apkārtni, jo trimmera darbības bīstamā zona ir 15 metru rādiusā.

Vēl jāpiebilst, ka meža un dārza tehniku vislabāk pirkt specializētā veikalā, kur pieredzējuši pārdevēji noskaidro klienta vajadzības, iesaka piemērotāko modeli un pastāsta, kā ar to pareizi strādāt. Atšķirībā no lielveikala šeit pārdevējam svarīgi, lai klients būtu ar pirkumu apmierināts. Ne mazāk būtiski, ka pēc tam nodrošināts arī pienācīgs serviss.

Reklāma
Reklāma

 

Šķeldotāji

Nīkulīgus un sīkus kociņus vai krūmus, kurus nevar izmantot malkai, vislabāk pārstrādāt šķeldā. To savukārt var izmantot gan apkurei vai mēslojumam, gan pagalmu un dārzu labiekārtošanai.

Vienkāršākie un pieejamākie šķeldotāji paredzēti darbam piemājas teritorijās, dārzos un parkos. Tie ir nelieli un visbiežāk izmantojami kopā ar mazajiem traktoriņiem. Ir arī varianti ar autonomiem iekšdedzes dzinējiem, taču pie mums tie ir mazāk iecienīti. Paši mazākie modeļi ir domāti darbināšanai ar 15 līdz 40 ZS minitraktoriem, tiek galā ar zariem līdz 10 cm diametrā. Mazie šķeldotāji parasti nevar saražot tik sīku un vienādu šķeldu kā lielākie modeļi. Rupjo labāk izmantot pagalmu labiekārtošanai, piemēram, gājēju celiņu segumam. Savukārt lielo un ražīgo šķeldotāju produkcija der visdažādākajam pielietojumam. Šos modeļus parasti izmanto nopietnos meža darbos un tiem nepieciešami jaudīgi traktori (100 – 200 ZS).

 

Lielie pļāvēji un frēzes

Grāvju un ceļmalu sakopšanai lielos apjomos īpaši piemērotas ir pie traktora montējamas izlices pļaujmašīnas. Paralelograma tipa mehānisms ļauj vadīt darba galvu pa dažāda reljefa virsmu, bet hidrauliskais pievads darbina pļāvējmehānismu. Šādiem pļāvējiem var izmantot divu veidu galvas – ar veserīšu vai ķēžu pļāvējmehānismu. Pirmais piemērots jau iekoptu platību appļaušanai, bet ar ķēdēm var droši strādāt piegružotākās ceļmalās un grāvjos.

Hidrauliskās piedziņas ķēžu pļaujmašīnai ir pa zobam pat visdraudīgākie brikšņi. Piemēram, ja ar to iet pāri latvāņu audzei reizes trīs gadā, ir visai lielas izredzes nejaukos augus pavisam iznīdēt.

Teritorijas labiekārtošana nereti saistīta ar vecu koku zāģēšanu, taču pēc tam paliek celmi. Lai no tiem atbrīvotos, izmanto īpašas frēzes. Piejami dažādi modeļi – vieglie stumjamie, ar traktora jūgvārpstu darbināmie, uz minitraktora vai iekrāvēja strēles montējamie hidrauliski darbināmie, kā arī pašgājēji.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.