×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
1. septembris, 2014
Drukāt

Lai pazudinātu valsti, jāiepotē mankurtisms. Saruna ar valodas sargātāju Antonu Kursīti (25)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

“Latvijas Avīzes” redakcijā viesojas Valsts valodas centra valodas kontroles reģionālās nodaļas vadītājs Antons Kursītis, kurš ikvienam ilggadējam mūsu lasītājam ir pazīstams kā dedzīgs un pastāvīgs cīnītājs par mūsu dzimtās valodas tiesībām. Tāpēc ļoti loģisks, saprotams un argumentēts ir viņa starts gaidāmajās Saeimas vēlēšanās. A. Kursīša, tāpat kā viņa māsas Janīnas Kursītes-Pakules vārds ir Nacionālās apvienības sarakstā. Ar A. Kursīti sarunājas Voldemārs Krustiņš un Guntis Ščerbinskis.

V. Krustiņš: – Nu jūs no profesionāliem valodas cīnītājiem pāriesiet politiskos cīnītājos. Vai jūs to apzināties?


– Jā, es to apzinos. Kā topošais politiķis jo sevišķi gribu vērst uzmanību uz sociālo jomu. Tieši sociālā nevienlīdzība ir viens no būtiskākajiem jautājumiem Latgalē – reģionā, kur kandidēju. Es pats nāku no Vārkavas novada un nekad neesmu dzīvojis Rīgā. Ik dienu uz darbu galvaspilsētā mēroju 100 kilometrus. Kāpēc piedalos vēlēšanās? Tā teikt, nekā personīga, bet šajos laikos kautrīgie latvieši vairs nedrīkst palikt maliņā, lai cik ierasta un ērta kādam šī pozīcija būtu.

Vēlēšanās piedalos arī tāpēc, lai pārliecinātu Rīgas ierēdņus, kuriem diemžēl ir tikai Rīga un tās intereses, paraudzīties tālāk par Rīgas torņa gaili. Pamatā visa valsts pārvalde mums dzīvo un strādā galvaspilsētā. Un šie ierēdņi negrib redzēt pieaugošo sociālo nevienlīdzību starp Rīgu un laukiem. Tas ir jāatzīst. Tieši tāpēc reģionu iedzīvotāji ir tie, kas spiesti izbraukt peļņā uz Īriju vai Lielbritāniju. Man ir konkrēts priekšlikums, kā mazināt šo kraso nevienlīdzību. Problēma ir tā, ka visas valsts iestādes – gan ministrijas, gan padotības iestādes – absolūtais vairākums atrodas tieši Rīgā. Šīs ie­stādes finansē no visas Latvijas nodokļu maksātāju naudas, bet iedzīvotāju ienākuma nodokli saņem galvenokārt tikai Rīga. Risinājums ir ļoti vienkāršs – lai attīstītos visa Latvijas valsts kā īstā Ulmaņa laikā, valsts dienestu izvietojam visā Latvijas Republikas teritorijā. Ne tikai Kultūras ministriju ar padotības iestādēm uz Cēsīm, bet arī Zemkopības ministriju ar padotības iestādēm uz Jelgavu, Satiksmes ministriju uz Daugavpili vai Rēzekni, e–lietu departamentu noteikti uz Zilupi, lai parāda, kā e–lietas strādā attālināti. Un tā ir vienīgā izeja, lai attīstītos visa Latvijas valsts. Šo iestāžu ierēdņi neapšaubāmi protestēs, bet man ir pārliecība par to, ka tas, kas personīgi neizdevīgi ierēdņiem, būs izdevīgi visai valstij. Tiks atrisinātas daudzas problēmas: citām pašvaldībām būtiski pieaugs nodokļu bāze, vairosies arī citi ieņēmumi. Ziniet, ja viss paliek kā līdz šim, var atgriezties laiki, kad valsts pārvaldē būs galvenokārt krieviski runājošie, tāpat kā tas bija LPSR laikos. Loģiski, ka cilvēki nebraukā katru dienu no Valmieras, Cēsīm, Valdemārpils vai no Talsiem uz Rīgu, lai strādātu valsts pārvaldē. Līdz ar to valsts pārvaldē strādā absolūtais vairākums rīdzinieku, bet 60 procenti rīdzinieku ir krieviski runājošie. Protams, valsts pārvaldē strādājošie labi pratīs latviešu valodu, tomēr šie cilvēki nekad nenodrošinās to, lai mūsu valsts pārvalde būtu tik latviska, kādai tai būtu jābūt. Tā ir problēma, ko citādi, kā pārceļot valsts pārvaldes iestādes ārpus Rīgas, nevar atrisināt.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. latgales marodieris Atbildēt

  kursītis, apkarojot latgaļu valodu un veicinot latgaliešu letonizāciju, ir ielicis lielā tautas daļā mankurtismu, kas veiksmīgi darbojas no latgaliskā uz latvisko. liels būs pārsteigums, gad šis mehānisms tikpat labi nostrādās no latviskā uz kosmopolitisko vai, nepieciešamības gadījumā, uz slāvisko.

 2. Beidzot KrustIŅA kompānija pamodusies no letarģiskā miega un intervējusi pareizi domājošu cilvēku. Kursīti par NA vadoni un oportūnistu Raivi dzintaru par sekretāru- lai raksta protokolus.. ZZS KOPĀ AR KURSĪTI UN NA! Vienotību un SC grāvī – Dosim ceļu lietpratīgiem braucējiem, nevis muļļām!

 3. Paldies, Kursīša kungs Jums par darbu un lai veicas vēlēšanās!Jums ir jāuzvar!

 4. Vai krievu valoda ir vienīgā svešvaloda? Vai anglicismu lietošana vienmē jāuzskata par valodas bagātināšanu? Vai ierasto latvisko vārdu aizstāšana ar anglicismiem bagātina”nabadzīgo, neizteiksmīgo”latviešu valodu?. Vai man latvietim izmantojot ikdienā masmēdekļus ir tiesības un iespējas iztikt bez skaidrojošās vārdnīcas?

 5. Mums ir jāattīsta visa valsts vienmērīgi. Latgale ir tuvāk Eiropai nekā Rīga, ja braucam ar vilcienu, kura nav. Vismaz ir jābūt dzelzceļam no Rēzeknes un Daugavpils uz Viļņu, kā tas bija pirms 75 gadiem. Daugavpilī ir jābūt lidostai. Tas nav normāli, ka cilvēkiem ir jābrauc 5 stundas vai ilgāk cauri visai valstij, lai kaut kur aizlidotu. Es esmu par baltu kultūru, pareizu latviešu valodu un modernās tehnikas pielietojumu visās nozarēs. Katram latvietim ir jārunā pareizā latviešu valodā, un viņš ir atbildīgs par Latvijas Valsti.

  • Ideja par to lidostu nav slikta, tikai zaļiem vīriņiem, iebrūkot Ukrainā, tā bija pirmā visiekārojamākā lieta…

 6. Tomēr vienā punktā cienījamais Kursīša k-gs kļūdās. Viņš saka, ka “ir mazākumtautības un ir valsts jeb pamatnācija.” Te ir jāpasvītro, ka mazākumtautību % Latvijā ir salīdzinoši pavisam neliels, bet ar vārdu “mazākumtautības” pie mums pilnīgi kļūdaini apzīmē arī okupantus, kolonistus un viņu pēctečus.

  • Tāda ir NA oficiālā politika un jaunā programma – viņiem nav okupantu un kolonistu, bet pilnīgi visi svešie ir mazākumtautības. Konservatīvais Raivis Dzintars nekad nav iestājies par Latvijas deokupāciju un dekolonizāciju, un to viņš māca arī saviem padotajiem (Kursītim u.c.).

   • Te jau atkal manāms troļļa pirksts. Re, graut NA, izrādās var arī uzbrūkot no it kā nacionāli domājoša pozīcijām. Tikai tādi gājieni viegli atšifrējami.

  • Nevienā Latvijas spēka esošajā likumā vai tiesibu aktā nav nosauktas mazākumtautības. Piemēram, Vācijā tas ir izdarits. Sorbi ir mazākumtautība, bet turki nav.
   Mazākumtautības īpatsvars attiecībā uz kopējo iedzīvotāju skaitu nedrīkst pārsniegt 10 procentu.

 7. Arī šis cilvēks nevēlās vislielākas briesmas valstij saskatīt okupācijas ieredņu un ideologu(komunistu un komsorgu) milzīgo skaitu pārvaldes aparātā.Jaunajā bibliotekā pat esot koloboranta slavas zāle.Tā ir mankurtisma augstākā pakāpe.Droši vien NA tādas lietas ir aizliegts pat aprunāt un tas jau arī ir mankurtisms.

 8. Kad būs intervija ar latgaliešu nacionālisti NR.1 Inesi Laizāni? Laizānei jātiek Saeimā no Latgales un nevis Kursītim!

  • Kas vainas Kursītim? Kas tur slikts, ja līdzās Laizānei būs ievēlēts Kursītis? Divatā taču drošāk!

   • Izskatās, ka Latgalē na nepārbvarēs 5% barjeru. Būs tikai 1 deputāta vieta. Un Laizāne ar balsojumiem Saeimā pierādījusi, ka ir īsta nacionāliste. Kursītis tāds melanais un nezināmais zirdziņš, kaut kā iepriekš nav manīts nacionālistu pasākumos 16.martā, 15.maijā, ne 18.novembrī. Vispār būtu labi, ja tiktu 2 deputāti no Latgales. Lai jau izdodas abiem (Laizānei un otram populārākajam).

 9. 1. Ministri, deputāti, pat akadēmiķi neatšķir saikļu ‘ka’ un ‘kad’ lietojumu.
  2. Pa Rīgu braukā Rīgas satiksmes mikroautobusi ar uzrakstu “Šeit jūs variet norēķināties…”.
  u. tml.
  Valsts valodas centras laikam ir tik kusls, ka neko nav spējīgs darīt lietas labā.

 10. Man prieks, ka vismaz kādam vāl domāšana ir “ar mugurkaulu” un skaidra ir vīzija, ko sasniegt, pie tam pietieami reāla.

  • Kā var nepriecāties – “auseklīši” joprojām stipri un ņipri, joprojām 1989.g. solīto pilda:
   “Mēs redzam nākotnes Latviju kā demokrātisku valsti, kurā visiem pilsoņiem neatkarīgi no to nacionālās un sociālās piederības, politiskās un reliģiskās pārliecības, ir nodrošinātas vienādas tiesības. Latvijai ir jābūt humānisma valstij, kurā valda likums, ekonomiska augšupeja un plašas garīgās kultūras attīstības iespējas jebkurai etniskai grupai.” Visiem LTF biedriem!
   Latvijas Tautas frontes Domes valde (LTF Domes valde, LTF valde)
   «Padomju Jaunatne», 1989. gada 2. jūnijā, Nr. 105

   • Tavējie jau ar solīja komunismu,bet kur tad viņš palika?Un LTF jau laikam neidentificēja sevi ar Latvijas valsti.Krievžidi jau ar sola 5.kolonnai jau 23 gadus,ka tūlit tūlīt te būs mazā Krievija un to suņu valodu nevajag mācīties.Taču kā nav tā nav.Ždanoka jau nosirmojusi solīdama un Pliners jau par rēgu pārvērties.

   • Kur Tu tajā solijumā lasi vārdus “un nodrošināšim iespēju krievu mēlē sarunātis visur”? Es to tur neredzu, bet solijums gan ir izpildīts.

 11. Profesionālie valodas cīnītāji, gana izkarojušies ar sīku bodīšu īpašnieku analfabētismu , varētu beidzot pieķerties LV televīzijas darboņiem…un panākt, ka lielākā daļa TV diktoru necenšas sliktā līmenī atdarināt Fredi un Ufo. Pavērojiet Auzāna vāvuļošanu LNT rīta raidījumos un jūs sapratīsiet…

 12. Žēl, ka Krustiņa kungs apzīmē latviešus ar krievu lamuvārdu “nacionāļi”…

Draugiem Facebook Twitter Google+