×
Mobilā versija
+9.2°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
27. septembris, 2013
Drukāt

Išiasa sāpes – kā dūriens mugurā

mugura_AFP

“Pēc skriešanas vai mazgājot grīdu parādās asas sāpes muguras lejas daļā tieši pa vidu dibena muskulim un gluži kā zeķes vīle turpinās pa kājas aizmugurējo daļu līdz pat celim. Kas tas var būt? Vai tiešām disku trūce?” jautā mūsu lasītāja Ginta (40) Aizputē.

 

“Sāpju iemesls var būt meklējams arī muguras jostas daļā, piemēram, disku trūce, deģenerācija vai deformējoša spondiloze, tomēr, visticamāk, ir vainojams išiass. Tas ir sēžas nerva iekaisums, kura iemesls visbiežāk ir mazkustīgs dzīvesveids vai darbs neērtā pozā,” skaidro neiroloģe Sandra Vestermane.

 

Sāpes izstaro uz kāju

Sēžas nervs ir ne vien lielākais nervs, kas veidojas no muguras jostas un krustu daļas nervu saknīšu pinuma, kurš stiepjas pa kājas aizmugurējo virsmu, bet arī resnākais nervs cilvēka organismā, tādēļ nav brīnums, ka tā iekaisums vai kairinājums var radīt pamatīgas sāpes. Nervs atrodas zem trim lieliem muskuļiem, kas veido sēžas apaļumu. Ja viens no tiem regulāri tiek pārslogots, tas saraujas, kairinot nervu un izraisot asas sāpes, kas izstaro uz vienu kāju.

Sēžas muskuļu pārslodzes iemesls visbiežāk ir ilga sēdēšana pie datora, automašīnas stūres vai neērtā pozā, piemēram, ar sakrustotām kājām. Išiasā biežāk iedzīvojas vīrieši, kuriem ir ieradums turēt naudas maku bikšu aizmugurējā kabatā. Sēžot tas rada papildu spiedienu uz muskuli, provocējot nerva iekaisumu.

Arī tad, ja cilvēkam ir stājas traucējumi, piemēram, viena kāja īsāka par otru, muguras muskuļi cenšas to kompensēt, vienā pusē saraujoties, bet otrā izstiepjoties, radot asimetrisku muskuļu saspringumu sēžas apvidū. Sēžas muskuļu pārslodzi vienā pusē var izraisīt arī fizisks darbs saliektā stāvoklī, piemēram, ravēšana, veļas mazgāšana vai smagumu cilāšana.

Tipiska išiasa pazīme ir dedzinošas, durošas sāpes muguras lejas daļā, kas izstaro uz augšstilba vai apakšstilba aizmugurējo daļu. Parasti tās parādās, kustoties vai mainot ķermeņa pozu, taču dažreiz var parādīties arī miera stāvoklī, piemēram, naktī.

 

Atrast patieso iemeslu

Lai pārliecinātos, ka sāpju iemesls nav kāda muguras problēma, vispirms jāveic mugurkaula jostas daļas izmeklējumi. Diemžēl cilvēkiem pēc 40 gadu vecuma rentgena, kompjūtertomogrāfijas vai magnētiskās rezonanses izmeklējumos parasti tiek atklātas pārmaiņas, piemēram, disku trūce vai spondiloze. Aizdomas par sēžas nerva iekaisumu rodas tad, ja atklātās pārmaiņas nesaskan ar pacienta aprakstītajiem simptomiem un to, ko izmeklēšanas laikā atklāj neirologs. Piemēram, disku trūce ir kreisajā pusē, bet sāpes – labajā kājā.

Lai pārliecinātos, ka sāpes tiešām izraisa sēžas nervs, pacientam tiek veikti neiroloģiskie testi. Tie ļauj noteikt muskuļu iestiepumu dažādās pozās. Neirologs meklē arī tā sauktos sāpju jeb trigera punktus. Ja vienā pusē muskulis ir pārmērīgi sasprindzināts, uzspiežot uz trigera punkta, jūtamas sāpes.

Kad sāpju iemesls noskaidrots, jāpanāk, lai sasprindzinātais muskulis izstieptos un atslābtu. Te var palīdzēt speciālisti – fizioterapeits, osteopāts, manuālais terapeits. Ļoti iedarbīgi ir arī muskuļu stiepšanas vingrinājumi, sēžas muskuļu vai trigera punktu masāža, bet papildus var lietot arī ārsta ieteiktos nesteroīdos pretsāpju medikamentus, antikonvulsantus, muskuļus atslābinošus līdzekļus.

“Ja, ārstējot ar medikamentiem, pēc divām nedēļām sāpes mugurā, sēžas apvidū un kājās nemitējas, visticamāk, sāpju īstais iemesls nav noteikts un jāveic padziļināta izmeklēšana,” norāda neiroloģe.

 

Fakti

Išiasa simptomi: dedzinošas, plēsošas sāpes sēžas muskulī, augšstilba aizmugurējā virsmā vai apakšstilba ārpusē. Smagākos gadījumos var rasties muskuļu vājums vai jušanas traucējumi.

Išiasa iemesls var būt arī trauma, ginekoloģiskas vai uroloģiskas kaites, ļaundabīgs audzējs mazā iegurņa apvidū. Nerva iekaisums var rasties pēc injekcijām sēžas muskulī, kad tajā rodas asinsizplūdums vai nonāk infekcija.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+