×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
28. decembris, 2012
Drukāt

Itāļi taupa

tirgus_leta

Ekonomiskās krīzes māktajā Itālijā trīs ceturtdaļas ģimeņu ir samazinājušas tēriņus Ziemassvētku un Jaunā gada svinībām. Vismazāk itālieši taupa uz pārtikas rēķina, ēdamlietas aizvien biežāk nonāk arī dāvanu maisā.

 

Lai gan Itālijā joprojām pastāv trīspadsmitā alga, kas tiek izmaksāta pirms Ziemassvētkiem, daudziem tā pilnībā aizgājusi parādu un nodokļu nomaksai. Sevišķi itāliešu bankas kontus ir patukšojis šogad paaugstinātais nekustamā īpašuma nodoklis, kas, piemēram, par dzīvokli Romas centrā ir vidēji 1843 eiro, ārpus centra – 1154 eiro, bet pašā nomalē – 373 eiro. Nedrošību par nākotni un līdz ar to piesardzību tēriņos rada arī apstāklis, ka 3,7 miljoniem valsts iedzīvotāju ir beidzies darba līgums un viņi gaida tā atjaunošanu.

Lai ietaupītu, itālieši ir iemācījušies salīdzināt cenas un izvēlēties lētākos piedāvājumus. Agrāk Itālijā bija cieņā mazi, specializēti veikaliņi, bet šogad dāvanas tiek meklētas pārsvarā lielveikalos, kur iegādāti 92 procenti zem Ziemassvētku eglītes nonākušo rotaļlietu. Vēl aizvien itālieši neuzticas iepirkumiem internetā – 82 procenti valsts iedzīvotāju nav neko iegādājušies internetveikalos.

Piektdaļai itāliešu, izvēloties dāvanas un cienastu, svarīga ir tikai zemāka cena. Daudzi citi vienlaikus meklē arī iespēju atbalstīt vietējos ražotājus un krīzes mākto valsts ekonomiku. Tāpēc itālieši šogad pievērš īpašu uzmanību preču izcelsmei, dodot priekšroku savā valstī un pat savā reģionā ražotajām.

Ananasi, kas parasti ir itāliešu svētku galda neatņemama sastāvdaļa, kaut arī šai valstī neaug, šogad tiek pirkti mazāk, bet to vietā ir pieaudzis vietējo augļu patēriņš. Un Jaunā gada naktī Itālijā tiks atkorķētas mazāk franču šampanieša pudeļu, bet tās aizstās vietējā ražojuma dzirkstošie vīni.

Vismazāk krīzi šā gada nogalē izjūt pārtikas rūpniecība, jo svētku galdam itālieši cenšas netaupīt, turklāt pārtikas produktu grozi ir arī iecienīta dāvana, jo aktuālāka ekonomiski grūtajā periodā. Dāvanu grozos parasti liek dzirkstošos vīnus un dažādus tradicionālus Ziemassvētku saldumus – pandoro, panetoni, toroni. Atdzimst tradīcija dāvanu grozos likt arī citus Itālijā iecienītus vietējā ražojuma un augstas kvalitātes pārtikas produktus: olīveļļu, sieru, medu, ievārījumu, lēcas, žāvētas desiņas, vītinātu šķiņķi un citus gaļas izstrādājumus. Neliels dāvanu grozs ar pārtikas produktiem maksā, sākot no 10 eiro, pieklājīgu dāvanu var iegādāties par 30 eiro, bet liels, ar delikatesēm pildīts grozs var maksāt līdz 118 eiro.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+