×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
6. oktobris, 2014
Drukāt

Vietējie mēbeļu ražotāji taupās starptautiskajam izgājienam (1)

Foto - Inta PuriņaFoto - Inta Puriņa

Itāļu firma "Compact.Living" ar šādām transformējamām mēbelēm uzvarējusi šā gada inovatīvāko mēbeļu konkursā.

Kaut arī mēbeļu un dizaina izstāde, kas pagājušajā nedēļā notika Ķīpsalā, nebija tik blīva kā pērn, tā bagātīgi ļāva izbaudīt modernā dizaina valdzinošo eleganci.

Krēsls ambicioziem cilvēkiem ar labu gaumi

SIA “Wenden Furniture” izstādē pārsteidza ar jaunumu – krēslu, kas gatavots no bērza vai ozola masīvkoka, taču izskatās tik viendabīgs, it kā būtu izliets. Masīvkoks piešķir krēslam klasisku stabilitāti, bet modernais dizains – smalkumu. Mēbeļu rūpnīca Jaunpiebalgā likusi lietā nesen iegādātās miljonu vērtās iekārtas un sākusi to varēšanai atbil­stoša produkta ražošanu, kādu pasaulē var izgatavot tikai dažas rūpnīcas. Arī SIA “Wenden Furniture” vadītājs un līdzīpašnieks Normunds Brēmers uzsver, ka šādu mēbeli iespējams ražot, pateicoties ļoti dārgām tehnoloģijām. “Mēs Latvijā jūtamies ļoti komfortabli, vietējais tirgus attīstās, taču nākotnē eksportam es paredzu samazinājumu. Tas, kas šobrīd notiek pasaulē, neļauj pilnībā atkopties no krīzes, tāpēc cilvēki naudu tērē piesardzīgi,” spriež Brēmers. Viņš stāsta arī par to, ka uzņēmuma devīze 18 pastāvēšanas gados bijusi ambicioza – ne dienu bez peļņas! Tas prasījis daudz enerģijas un ideju. Pēdējo gan kolektīvam nekad neesot trūcis, bet, tā kā katrai idejai jābūt ekonomiski pamatotai, tad lielākā daļa no tām reālos plānos iekļautas netiek.

Virtuves finierē ar simtgadīgiem baļķiem

Izstādē nebija iespējams nepamanīt igauņu firmas “Farens virtuves” stendu, kas papildus acīm redzamajam vilināja arī ar svētdienas rīta smaržu – lai apmeklētāji varētu pārliecināties, cik šādā virtuvē ērti strādāt – konditors turpat uz vietas cepa smalkmaizītes un pīrāgus. “Farens virtuves” pārstāvji gan saka, ka šodien saimnieces cepeškrāsnis izmantojot tikai pīrāgu un picu cepšanai, bet pārējā ēdiena gatavošanai lieto tvaika krāsni – gaļa, zivis, dārzeņi te sanākot ļoti sulīgi, turklāt mitrumu tādā tvaika krāsnī varot regulēt no nulles līdz pat simt procentiem.

“Farens virtuves” piedāvā arī iebūvēto mēbeļu komplektu, kas pārsegts ar finierējumu, kas, nojaucot savu laiku nokalpojušas guļbūves, iegūts no simtgadīgiem ozolkoka baļķiem. Tā kā mēbeles stiprinātas bez skrūvēm, ar gumijas dībeļiem, izjaucot un saliekot no jauna, tās nezaudē stabilitāti un izgatavotāji dod savam darbam piecu gadu garantiju. Firma piedāvā gan nelielas virtuves ar maziem iebūvētiem ledusskapjiem studentiem, gan iekārtas, kas paredzētas lielām ģimenēm, pat ar diviem ledusskapjiem. Tās maksā sākot no 2000 eiro. Uzņēmums “Farens virtuves” atrodas pie Tartu. Tur dienā izgatavo 30 virtuves iekārtu, bet 40% no saražotā tiekot pārdots vietējā tirgū Igaunijā. Arī Latvijā tām esot labs noiets.

Atveras skapis – nolaižas gulta

Ja dzīvoklis ir mazs, diez vai tajā atradīsies vieta kārtīgai gultai. Ja nu tomēr gribam izgulēties ērti, tad jāmeklē telpu taupošas jeb transformējamas mēbeles, kas dienā paslēpušās vertikāli skapī, bet vakarā – skapis atveras un gulta nolaižas horizontāli! Šādas mēbeles piedāvā itāļu firma “Compact.Living”, kas arī uzvarējusi šā gada inovatīvāko mēbeļu konkursā. Visvairāk šādas mēbeles cilvēki pērkot vasarnīcām, taču arī mazo dzīvokļu īpašnieku vidū risinājums – dienā iegūt papildu 2 – 3 kvadrātmetrus platības – kļūstot aizvien populārāks. Pa dienu vietā, kur citādi vajadzētu būt gultai, var spēlēties bērni, tā var kalpot par viesistabu vai darba telpu – arī rakstāmgaldu, kas atrodas virs gultas, iespējams iebīdīt sienā. Šāda gulta ar iebūvētu skapi maksā no 2600 eiro, bet divas divstāvīgas gultas pusaudžiem – 2950 eiro. Un ir vēl viena priekšrocība – šāda gulta nav jāklāj ik rītu un vakaru. Jo guļvieta ar visām segām un spilveniem pārvēršas sienas skapī burtiski nedaudzās sekundēs.

Oša brilles un šokolādes skrūvspīles

Šovasar Latvijā SIA “Max Supreme” sākusi ražot brilles ar koka rāmjiem. Firmas dibinātājs un līdzīpašnieks Dainis Muižnieks pēc profesijas ir galdnieks, kurš nodarbojas ar mēbeļu gatavošanu pēc pasūtījuma. Paralēli maizes darbam Dainis kopā ar brāli Jāni jau četrus gadus mēģinājuši īstenot ideju par briļļu rāmju izgatavošanu no koka, kas abiem bijis ambiciozs izaicinājums. Beidzot ap Jāņiem pirmā produkcija palaista tirgū. Briļļu rāmji izgatavoti no oša nažfiniera, kas līmēts astoņās kārtās. Rāmji lakoti ar laku, kam pieskaroties rodas samtaina sajūta. Sievietēm domātie rāmji rotāti ar rakstiem. Tā kā tas ir roku darbs, šādi rāmji saulesbrillēm veikalā maksā 200 eiro, bet optiskajām – 250 eiro.

Taču vislielākā piekrišana dizaina izstādē bija instrumentiem no šokolādes, kas pa gabalu izskatījās kā koka, bet tuvāk – aprūsējuša tērauda. Stendā pat veidojās rinda – daudzi vēlējās tādu nopirkt droši vien ne tik daudz garšas, cik pārsteidzošā izskata dēļ.

Plakāts liecināja, ka pat mūža mājām mode ir mainījusies – tagad tās iespējams ražot arī no sa­plākšņa, rokturu vietā izmantojot vītu virvi.

Viedoklis

Kādēļ daudzi spēcīgi Latvijas mēbeļu ražotāji izstādē nepiedalījās?

Asociācijas “Latvijas mēbeles” izpilddirektors Andris Plezers: “Mūsu mēbeļu ražotājiem lielākais noiets ir ārzemēs, tādēļ viņi koncentrē spēkus starptautiskam izgājienam un netērējas reklāmai vietējā tirgū. Uzņēmumi nopietni gatavojas starptautiskajai izstādei Ķelnē, kas notiks nākamā gada janvārī. Taču šā gada pirmā puse mēbeļniekiem bijusi ļoti laba – eksporta tirgos kāpums sasniedzis pat 15%. Vai Ukrainas krīze ietekmēs Eiropas valstu tirgu, to paredzēt grūti, taču man šķiet, ka uz Eiropu kopumā šie notikumi tik dziļu iespaidu kā uz Baltiju, neatstāj.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai ASV ir iespeejams iegaadaaties Latvijaa razotas meebeles? Ja ‘jaa’, tad kur un kuros veikalos? Paldies par atbildi.

Draugiem Facebook Twitter Google+