Pasaulē
Eiropa

Izaicinošs uzbrukums ar nervu indi Britānijā2

Foto – AFP/LETA

Bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs un viņa meita Jūlija jau vairākas dienas atrodas komā pēc saskarsmes ar nervus paralizējošu vielu.

Uzbrukums notika pie tirdzniecības centra Solsberi pilsētā Anglijas dienvidos. 66 gadus vecais Skripaļs un viņa 33 gadus vecā meita kritiskā stāvoklī nogādāti vietējās slimnīcas intensīvās aprūpes nodaļā. Notikuma vietā bijušais policists vakar atguvis samaņu un sācis liecināt par notikušo uzbrukumu. Incidenta izmeklēšanā iesaistīti simtiem policistu, kuri izskata novērošanas kameru uzņemtos video tūkstošiem stundu garumā, paziņojis Britānijas pretterorisma policijas priekšnieks Marks Raulijs. “Uzbrukums Skripaļam un viņa meitai tiek izmeklēts kā slepkavības mēģinājums, kurā izmantota nervus paralizējoša viela,” teica Raulijs.

Britānijas pretterorisma vienības eksperti esot atklājuši, kāda nervus paralizējoša viela tikusi lietota uzbrukumā, taču šī informācija nav publiskota, jo izmeklēšana turpinās. Atšķirībā no zarīna gāzes, kas tika lietota Sīrijas režīma uzbrukumos un Tokijas metro 1995. gadā, tā esot ļoti reta viela, ziņo raidsabiedrība BBC, atsaucoties uz avotu policijā. Tā neesot arī nervu gāze VX, kas tika izmantota Ziemeļkorejas vadoņa Kima Čenuna pusbrāļa nonāvēšanai pērn Malaizijas lidostā.

Bijušais Krievijas izlūkdienesta virsnieks Sergejs Skripaļs, kurš Krievijā 2006. gadā tika notiesāts par spiegošanu britu labā un vēlāk apmainīts, un viņa meita svētdien bez samaņas tika atrasti uz soliņa pie Solsberi tirdzniecības centra. “Tas bija nekaunīgs un pārdrošs uzbrukums, slepkavības mēģinājums visnežēlīgākā un publiskā veidā,” paziņojusi Britānijas iekšlietu ministre Embera Rada valdības ārkārtas apspriedē. Viņa pauda apņēmību atrast un sodīt tos, kas mēģināja veikt Krievijas dubultaģenta slepkavību, “lai kas viņi būtu un kur viņi būtu”, atzīmē laikraksts “The Telegraph”. Ministre uzsvēra, ka pirms apsūdzību izvirzīšanas jāsavāc pierādījumi. Vairāki britu parlamentārieši apsūdzējuši Kremli “nekaunīgā kara aktā”. Bijušais ministrs un parlamenta deputāts Edvards Lī paziņojis, ka netiešie pierādījumi pret Krieviju ir “ļoti spēcīgi”, brīdinot, ja Kremlim ir saistība ar šo lietu, tas būtu “kara akts, kas mērķēts mūsu valsts pazemošanai”. Pieaugot aizdomām par Kremļa iespējamo saistību ar Krievijas bijušā dubultaģenta saindēšanu, Britānijas aizsardzības ministrs Gevins Viljamsons paziņoja, ka Putina režīms rada “arvien lielāku apdraudējumu”.

Sergejs Skripaļs esot bijis pazīstams ar drošības ekspertu, kas strādāja firmā, kas ar britu izlūkdienesta bijušā aģenta Kristofera Stīla līdzdalību apkopoja tā dēvēto Trampa dosjē par Trampa darījumiem ar Krievijas amatpersonām. Kā atzīmē britu mediji, tas varētu būt vēl viens iemesls Krievijas aģentiem izrēķināties ar Skripaļu.

 

LA.lv